زایمان دیررس

انجام زایمان در زمان و موعد مقرر آن بسیار اهمیت دارد چرا که بر سلامت نوزاد اثرگذار است. یک بارداری نرمال تقریبا 40 هفته یا 280 روز است. اما ممکن است که زایمان بین 37 تا 42 هفته طول بکشد. ممکن است که برای انجام یک زایمان طبیعی، حاملگی بیش از 40 هفته طول بکشد.

زایمان از موعد گذشته یا دیررس

اگر بیش از 2 هفته از زمانی که برای زایمان مشخص شده است گذشته باشد (یعنی در 42 هفتگی) زایمان انجام شود، با یک زایمان دیررس یا از موعد گذشته مواجه هستیم. این زایمان بر روی پیامدهای بالینی نوزاد اثرگذار است.

البته در این پروسه تعیین سن دقیق حاملگی اهمیت فراوانی دارد. برای تعیین سن حاملگی از اولین روز آخرین قاعدگی مادر و انجام سونوگرافی پیش از 20 هفتگی استفاده می شود. اگر مادر تاریخ آخرین قاعدگی خود را بداند و قاعدگی منظمی داشته باشد، معیار خوبی برای تعیین سن بارداری است. اگر بین تاریخ آخرین پریود مادر و سونوگرافی بیش از 7 روز فاصله باشد، برای ما معیار سونوگرافی است.

بنابراین در تعیین زایمان دیررس تعیین سن حاملگی اهمیت زیادی دارد تا بتوان بر اساس زمان زایمان، تشخیص زایمان دیررس داد.

زایمان دیررس

پدیده زایمان دیررس در کشور ما شیوع زیادی ندارد. زایمان دیررس تقریبا 0.3 درصد از کل زایمان ها را تشکیل می دهد و حدود 5 درصد زایمان ها، تا هفته 41 بارداری انجام می شود.

اگر دوست دارید بدانید که درهر هفته بارداری، جنین در چه وضعیتی قرار دارد، مقاله زیر را به شما توصیه می کنیم

چه عواملی باعث زایمان دیررس می شود؟

بسیاری از عواملی که موجب زایمان دیررس می شود، ناشناخته باقی مانده است اما عوامل شناخته شده شامل این موارد است:

ژنتیک

اگر مادر یا پدر جنین، در زایمان دیررس به دنیا آمده باشند، احتمال زایمان دیرتر از موعد برای فرزند آنها وجود دارد. البته نقش مادر در این زمینه بیشتر از پدر است.

مشکلات هورمونال جنین

بعضی از مشکلات هورمونی در جنین باعث می شود که پروسه زایمان دیرتر از زمان مورد انتظار رخ دهد.

اختلالات ساختاری جنین

برخی اختلالات جنین مانند مانند آنسفالیت می تواند موجب دیررس شدن زایمان شود. آنسفالیت مغزی (Encephalitis) یا التهاب بافت مغزی به معنی التهاب و ورم در مغز است که به واسطه نوعی ویروس در سر ایجاد می‌شود.

دکتر زنان آنلاین

اگر در دوران بارداری نیاز به مشاوره با یک پزشک متخصص زنان دارید، در مدافون می توانید از بهترین دکترهای آنلاین زنان و زایمان مشاوره بگیرید.

آشنایی با متخصصان زنان و زایمان در مدافون

عوامل خطر در زایمان دیررس

  • سابقه زایمان دیررس در زایمان های قبلی (اصلی ترین عامل خطر)
  • اولین بارداری
  • جنین پسر
  • چاقی
  • سن بالا
  • نژاد

خطرات زایمان دیررس

بالا رفتن احتمال از بین رفتن جنین در شکم مادر

در 42 هفتگی احتمال ازبین رفتن جنین در شکم مادر دو برابر افزایش پیدا می کند. چرا که ممکن است پیری جفت یا مشکل در خونرسانی به جنین یا مشکل در تغذیه او اتفاق بیفتد.

بالارفتن ریسک نوزاد با بلوغ نامطلوب

علاوه بر این با وجود مشکل در خونرسانی به جنین ممکن است او مواد مغذی لازم را دریافت نکند و رشد کافی نداشته باشد و به این نوزادان dismature یا دارای بلوغ نامطلوب گفته می شود. این نوزادان دچار نوعی سو تغذیه در شکم مادر می شوند. در این حالت احتمال دفع مکونیوم (مدفوع) برای نوزاد وجود دارد.

در این جنین، احتمال اختلال ریتم قلب جنین در حین زایمان، کم شدن مایع آمنیوتیک و کمبود دریافت اکسیژن  وجود دارد.

رشد بیش از حد جنین در رحم مادر

در کنار بالا رفتن ریسک از بین رفتن جنین در شکم مادر پس از 42 هفتگی، خطر دیگری که وجود دارد این است که با انجام یک خونرسانی خوب به جنین، ممکن است او به رشد خود در رحم مادر ادامه داده و به وزن بیش از 4500 گرم برسد که به این حالت ماکروزومی گفته می شود. این پدیده خطر زایمان طبیعی را افزایش می دهد و ممکن است نیاز به عمل سزارین بشود. علاوه بر این پدیده ماکروزومی ممکن است باعث آسیب به نوزاد در حین تولد بشود و مثلا شانه او در مسیر زایمان گیر کند. ماکروزومی نوزاد می تواند مشکلات متابولیکی مانند افتادن قند خون، افزایش غلظت خون، افزایش بیلی روبین را به همراه داشته باشد.

پیشگیری از زایمان دیررس

توصیه می شود که در هفته های آخر بارداری توسط متخصص زنان و زایمان، معاینه انجام شود و آماده سازی سرویکس در حین معاینه برای زایمان انجام شود. این موضوع ورود به فاز زایمان را سرعت می بخشد.

با گذشت 41 هفته از حاملگی دو راه برای جلوگیری از زایمان دیررس وجود دارد:

آماده کردن مادر برای ورود به فاز زایمان

با استفاده از روش هایی مانند تجویز داروهایی برای آماده سازی دهانه رحم می توان زایمان طبیعی را شروع کرد.اگر مادری تمایل به مداخله در روند زایمان طبیعی نداشته باشد، باید سلامت جنین از نظر میزان مایع آمنیوتیک، نوار قلب جنین حداقل 2 بار در همان هفته آخر انجام شود و مادر دائما تحت نظر پزشک باشد.

انجام زایمان سزارین

با مشاوره به بیمار و در صورت موافقت او، می توان زایمان سزارین را انتخاب کرد و اجازه ندهیم که زایمان به 42 هفته موکول شود.

اگر نیاز به مشاوره با یک مامای باتجربه دارید، می توانید در مدافون از بهترین ماماهای کشور مشاوره تلفنی و یا متنی بگیرید:

برو به لیست ماماهای آنلاین مدافون

سوالات پزشکی در خصوص زایمان دیررس

خانم دکتر من هفته 40 بارداری هستم و وزن جنین در سونوگرافی 4.6 کیلوگرم تشخیص داده اند. چه کار باید بکنم؟

با توجه به احتمال وجود ماکروزومی یعنی وزن بالای 4500 گرم در جنین شما، توصیه می شود که زایمان سزارین را انتخاب کنید چرا که ممکن است با این وزن زایمان طبیعی به خوبی پیش نرود. ریسک خونریزی شدید پس از زایمان در ماکروزومی افزایش پیدا می کند.

خانمی 41 ساله هستم که برای بارداری دوم اقدام کرده ام اما موفق نشده ام. با توجه به سن، آیا امیدی برای بچه دار شدن من وجود دارد؟

اگر خانمی بعد از یک بار بارداری مجددا باردار نمی شود، به آن نازایی ثانویه گفته می شود. با توجه به سن شما و احتمال کم شدن ذخیره تخمک ها، باید سریع تر مداخله را شروع کنیم. یک شرح حال دقیق از شرایط شما، وضعیت پریود، کیفیت اسپرم همسرتان نیاز است. ناامید نباشید، روش های زیادی برای بارداری شما وجود دارد.

در مقاله زیر ما به موضوع بارداری در سن 40 سالگی به بالا پرداخته ایم. مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم:

من در هفته 35 ام بارداری هستم و دچار خونریزی شده ام. سونوگرافی انجام دادم و مشکلی نبود. شیاف پروژسترون استفاده میکنم. نگران زایمان زودرس هستم. لطفا من را راهنمایی کنید.

برای شما معمولا نیاز است که یک معاینه از نظر وضعیت دهانه رحم انجام شود و همچنین یک سونوگرافی برای بررسی وضعیت جفت نیاز است. در این سن از بارداری یعنی بعد از 34 هفتگی معمولا شیاف پروژسترون کمک زیادی نمی کند، مگر اینکه طول دهانه رحم در سونوگرافی یا معاینه کاهش پیدا کرده باشد. بعد از 35 هفتگی ما معمولا خیلی نگران زایمان زودرس نیستیم. اگر دهانه رحم کوتاه نشده باشد و همراه با درد نباشد، جای نگرانی نیست.

ما در مقاله زیر به پرسش های زیادی درباره بارداری پاسخ داده ایم. مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم

اگر شما هم تجربه ای از زایمان دیررس دارید، خوشحال می شویم که در بخش نظرات، آن را با ما در میان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *