تاثیر روزه داری بر سیستم ایمنی

در این مقاله از مدافون دکتر سجاد اصل فلاح پزشک عمومی مدافون درباره روزه داری و تاثیر روزه داری بر سیستم ایمنی بدن توضیح داده اند. پس تا انتها این مقاله را مطالعه نمایید.

همانطور که می دانید هرساله در کشورهای مسلمان یک ماه را به عنوان ماه رمضان داریم. در این ماه مسلمانان 30 روز از خوردن و آشامیدن امتناع می کنند و به روزه داری می پردازند.

با توجه به تحقیقات صورت گرفته، روزه داری به صورت کلی فواید و مزایای بسیاری دارد. در این مقاله به معرفی برخی از این فواید پرداخته ایم.

تاثیر روزه داری بر سیستم ایمنی

تاثیر روزه داری بر ارگان های مختلف بدن

روزه داری می تواند بر ارگان ها و اعضای زیادی از بدن مانند: مغز، کبد، قلب، عضلات و کلیه ها تاثیر بگذارد.

تاثیر روزه داری بر مغز

روزه داری بر مغز ما انسان ها تاثیرات بسیار خوبی دارد. از جمله تاثیرات آن می توان به: به تاخیر انداختن یا بهبود بیماری های شناختی مثل فراموشی و آلزایمر اشاره کرد.

تاثیر روزه داری بر قند خون

از طرفی روزه داری می تواند باعث افزایش حساسیت به انسولین در ارگان هایی مثل: کبد و عضلات گردد و از طرفی این تاثیر افزایش حساسیت به انسولین می تواند باعث کاهش میزان قند خون گردد.

تاثیر روزه داری بر فشار خون

همچنین روزه داری می تواند بر سیستم قلب و عروق ما تاثیر بگذارد و باعث کاهش میزان فشار خون شود. کاهش میزان ضربان قلب در حالت استراحت نیز از دیگر فواید روزه داری بر قلب می باشد.

تاثیر روزه داری بر کاهش التهاب

یکی دیگر از تاثیرات اصلی و مهم روزه داری، کاهش چربی شکمی می باشد. کاهش چربی شکمی می تواند باعث کاهش میزان التهاب در بدن انسان شود. از طرفی خود روزه داری می تواند باعث کاهش التهاب و کاهش پروتئین های فاز حاد مثل سی.آر. پی و همچنین کاهش سایتوکاین های التهابی مثل اینترلوکین ۱، اینترلوکین 6 و TNF-α گردد. از این رو روزه داری می تواند می تواند میزان التهاب را در بدن کاهش دهد.

تاثیر روزه داری بر سیستم ایمنی بدن

جالب است بدانید که روزه داری تاثیر بسیار عمده ای بر سیستم ایمنی بدن انسان می گذارد. در شرایط پاندمی کرونا ضعیف شدن و یا تقویت سیستم ایمنی بدن برای ما اهمیت بسیاری دارد. همانطور که می دانید ویروس کووید 19 مثل: ویروس سارس و مرس از خانواده کرونا ویروس ها می باشد. چیزی که حائز اهمیت است این است که پس از ورود کووید19 به بدن انسان، علت اصلی مرگ و انسانی، واکنش های التهابی است که به دنبال این ویروس در بدن ایجاد می شود. یا به عبارتی آن ویروس باعث شروع یک آبشار واکنشی و آبشار التهابی به واسطه اینترلوکین ۱، اینترلوکین 6 و TNF-α و خیلی از اینترلوکین های دیگر در بدن می شود.

* به این نکته توجه کنید که با تقویت سیستم ایمنی بدن به کمک ویتامین هایی مثل: ویتامین c ، زینک، ویتامین دی و … تا حدودی می توانید از ایجاد آبشارهای التهابی در بدن جلوگیری کنید.

نکته مهم درباره تاثیر روزه داری بر سیستم ایمنی

اگر یک فرد به مدت سه روز روزه داشته باشد، این روزه داری باعث می شود که سیستم ایمنی بدن شروع به ساخت سلول های جدید و ترمیم خود نماید، که همین امر موجب می شود که سیستم ایمنی بدن انسان به یک سیستم ایمنی تازه و رفرش شده تبدیل شود و در مقابله با ویروس ها و باکتری های جدید، پاسخ ایمنی قوی تری داشته باشه.

از این نظر روزه داری باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود.

درکنار این موضوع که روزه داری باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، لازم به ذکر است که روزه داری باعث کاهش فاکتورهای التهابی بدن نیز گردد. همین امر موجب می شود که آن آبشار التهابی که در جریان ویروس هایی مانند کووید و سارس فعال می شوند، فعال نگردند و یا با شدت کمتری فعالیت کنند.

نتیجه

پس می توان این گونه نتیجه گرفت که روزه داری در بلند مدت می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری و کاهش شور و هیجان آبشارهای التهابی بدن گردد.

*البته لازم به ذکر است که تمامی موارد فوق در افرادی با سیستم ایمنی سالم قابل تایید می باشد و افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند و یا از داروهای سرکوب کننده نقص ایمنی استفاده می کنند، بهتر است بسته به شرایط جسمی خود، با پزشک مشورت نموده و دستورات لازم پزشک را اجرائی نمایند. دکتر آنلاین مدافون می تواند در تمام ساعات شبانه روز به شما مشاوره پزشکی داده و سوال پزشکی شما را پاسخ دهد.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 3655

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *