روش های حل مشکل لجبازی در کودکان

روش های حل مشکل لجبازی در کودکان

کودکان در سنین مختلف رفتارهای مختلفی دارند و لجبازی کردن نیز یکی از رفتارهایی است که ممکن است کودکان در مراحل رشد خود داشته باشند. لجبازی در کودک کاملا طبیعی است.

هر کودکی تا حدی لجبازی می کند، چون این طبیعت آنهاست که اطرافشان را آزمایش کنند و بفهمند که تا کجا می توانند پیشروی کنند. با این حال، بچه ها حد و مرز خود را نمی شناسند و این وظیفه والدین آنهاست که محدودیت ها را برای آنها مشخص کنند. اصولا لجبازی یك نوع رفتار و واكنش نامطلوب است , نحوه صحیح برخورد با کودکان لجباز نیاز به کسب مهارت و آگاهی در این زمینه دارد. از این رو آشنایی پدر و مادر با راهکارهای مقابله با لجبازی کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد. در ادامه این مطلب خانم شاهین دخت احمدی روانشناس آنلاین مدافون برخی از راه های جلوگیری و مقابله با لجبازی کودکان را برای شما بیان نموده اند. همراه مدافون باشید.

سوالات رایج درباره لجبازی و بیش فعالی کودکان

علائم لجبازی در کودکان

پیش از هر چیز باید بگوییم که این پروسه لجبازی کودکان از 4 سالگی آغاز می گردد و معمولا کوتاه مدت می باشد. در این دوران کودک همانند قبل آرامش نداشته و کمی شلوغ تر و پرهیاهوتر از قبل می باشد. پرجنب و جوش می باشد و حرکات اضافه ای از خود نشان می دهد. این کودکان زمانی که با موضوعی مخالف باشند ، مخالفت خود را شدید و با رفتار های ناهنجاری مانند: پرت کردن اشیا، لگد پرت کردن، مشت زدن به اشیا و یا اطرافیان نشان می دهد. او با این کار قصد دارد که به اطرافیان خود هشدار دهد و از انجام کاری که به او تحمیل شده است، فرار کند. از این رو به رفتارهای ناخوشایند پناه می برد.

در برخی موارد ممکن است که کودک در حین لجبازی، حرف های زشت و رکیک بزند و کلماتی که تا به حال یاد گرفته و از آن ها استفاده نکرده را به زبان بیاورد.

برخی کودکان برای نشان دادن مخالفت و لجبازی خود شروع به صحبت کردن های بی ربط می کنند و سعی به ربط دادن موضوعات بی ربط به هم دیگر را دارند.

خنده های نا به جا و قصد مسخره کردن اطرافیان نیز از دیگر علائم موجود در کودکان لجباز می باشد. او با اینکار قصد دارد که حرص اطرافیان علی الخصوص کسانیکه با او لجبازی می کنند را دربیاورد.

لجبازی در کودکان 2

علت لجبازی در کودکان

لجبازی در کودکان علل متفاوتی دارد. برخی از این علل عبارتند از:

  • توجه بیش از اندازه به خواسته های کودک
  •  اختلالات روانی مثل بیش فعالی ‌ADHD
  • کسب استقلال
  • توقعات غیر منطقی والدین از کودکان
  • کنجکاوی
  • خستگی
  • گرسنگی

درباره بیش فعالی در کودکان بیشتر بدانید.

راه های حل مشکل لجبازی در کودکان

چگونگی برخورد با لجبازی کودکان اهمیت زیادی دارد و برای اینکه بتوانید برخورد مناسبی با فرزند لجباز خود داشته باشید باید آگاهی کامل از علت لجبازی فرزند خود داشته باشید و بعد از اینکه دلیل لجبازی کودک خود را متوجه شدید، راهکارهای مناسبی را انتخاب کنید.

برای مثال: پدر و مادر نباید از کودک خود فراتر از توانایی ‌هایش انتظار داشته‌ باشند. زیرا با این کار باعث ایجاد استرس و بروز لجبازی در فرزند خود می ‌شوند و باید طبق توانایی‌های فرزند خود از آن‌ها انتظار داشته باشند. یکی دیگر از روش‌های کاهش لجبازی در کودکان این است که زمانی که کودکتان شروع به لجبازی و نافرمانی کرد، به جای اینکه با او بحث و جدل کنید، بهتر است صبور باشید و بدون حرف زدن او را در آغوش بگیرید. چرا که هیجانات و حال خوب و بد در کودکان به مدت 10 الی 12 دقیقه در خاطر آنها باقی می ماند و به راحتی فراموش می کنند. از این رو بهتر است پس از آرام شدن کودک، با او صحبت کرد و کارهای زشتش را به او گوشزد کرد.

والدین دقت نمایند به هیچ عنوان زمانی که کودک شروع به لجبازی نمود، به او بی توجهی نکنند و سعی کنند با محبت فرزند خود را آرام کنند. چرا که بی توجهی موجب تشدید لجبازی در کودک و خودزنی و دیگر زنی توسط کودک می شود.

با راه های مختلف تربیت فرزند آشنا شوید

لجبازی در کودکان 3

همچنین بهتر است که والدین به خواسته ‌های آن‌ ها گوش دهند و با آن ‌ها مقابله نکنند. برقراری ارتباط صمیمانه و دوستانه با کودکان، موجب کاهش لجبازی در کودکان می شود.

چنانچه با روش های فوق لجبازی کودک کمتر نشد و پرخاشگری او شدید تر از گذشته شد، توصیه می‌شود حتما با یک روان‌شناس متخصص مشورت کنید تا بتوانید با راهنمایی‌ های او لجبازی و نافرمانی کودکتان را کاهش دهید. در این راستا اپلیکیشن مدافون با داشتن مشاوران برجسته در زمینه کودک به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با شناسایی علل لجبازی در فرزندتان آن را کاهش دهید و درمان کنید. شما می توانید پس از ورود به سایت مدافون، اپلیکیشن مدافون را دانلود کرده و داخل اپلیکیشن با روان شناسان مدافون به صورت آنلاین و تلفنی مشاوره روانشناسی آنلاین داشته باشید.

جهت مشاهده لیست روانشناسان آنلاین مدافون کلیک کنید.

منبع: شاهین دخت احمدی روانشناس

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.