سوالات رایج درباره لجبازی و بیش فعالی کودکان

سوالات رایج درباره لجبازی کودکان

از آنجایی که امروزه لجبازی و بیش فعالی در کودکان به مشکلی جدی و مهم تبدیل شده است، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله از مدافون به برخی از سوالات شما عزیزان درباره بیش فعالی و لجبازی در کودکان پاسخ دهیم. همراه مدافون باشید.

اختلال بیش فعالی (ADHD) چه علائمی دارد؟

در آخرین طبقه بندی اختلالات روانشناختی ، اختلال بیش فعالی همراه با نقص توجه(ADHD) در طبقه ی اختلالات عصبی-روانی قرار گرفته است. این اختلال با سه علامت عمده یعنی انجام فعالیت های حرکتی زیاد نسبت به سن ، وجود حالت تکانه ای ( Impulsive ) و حالت کم توجهی یا حواس پرتی همراه است . اگرچه اختلال ADHD اختلالی مخصوص به کودکان و یا نوجوانان نمی باشد و احتمال دارد در در دوران بزرگسالی نیز تشخیص داده شود . اما میزان تشخیص اختلال بیش فعالی همراه با نقص توجه (ADHD) در دوران کودکی شایعتر بوده و علایم این اختلال در دوران کودکی شدیدتر است.

اختلال بیش فعالی در پسران بیشتر است یا دختران؟

به توجه به تحقیقات صورت گرفته، میزان شیوع بیش فعالی در پسران ۲ تا ۹ برابر بیشتر دخترها می باشد.

درباره بیش فعالی در کودکان بیشتر بدانید.

بیش‌فعالی کودکان چه عواقبی دارد؟

یکس از عواقب بیش فعالی در کودکان این است که تمایل آن ها به کار‌های خلاف مانند: دروغ‌گویی، تقلب، دزدی و حتی سیگار کشیدن زیاد است و معمولا به دلیل کنجکاوی که دارند زودتر از سایر هم‌سالان خود به امور خلاف و خارج از قوانین ورود پیدا می ‌کنند.

همچنین با توجه به اینکه این کودکان خیلی کم‌ دقت و کم‌ تمرکز هستند، معمولا در یادگیری دروس نیز با مشکل مواجه هستند و همواره از انجام تکالیف مدرسه طفره می‌روند و از این ‌رو این ویژگی منجر به افت تحصیلی آنان می‌ شود.

اگر این اختلال در کودکان در همان سنین پایین معالجه نشود، در بزرگسالی افرادی با شخصیت‌ های ضد اجتماعی، پر‌خطر، بزهکار، افسرده، پرخاشگر و … می ‌شوند. همچنین عدم معالجه این کودکان در سنین پایین ممکن است منجر به لکنت زبان و تیک‌ های عصبی آنان در بزرگسالی شود.

سوال 2

بیش فعالی تا چه سنی ادامه دارد؟

بیش فعالی یک اختلال همیشگی است و تا زمان مرگ ادامه پیدا می کند. البته این اختلال در گذر زمان ممکن است شکل دیگری به خود بگیرد و کودک را به فردی فوق العاده اجتماعی تبدیل نماید.

آیا کودکان بیش فعال باید دارو مصرف کنند؟

از دیرباز درمان دارویی بیش فعالی، برای کودکان دارای اختلال نقص توجه و بیش فعالی، از محبوبیت و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. به طور کلی، درمان دارویی بیش فعالی به علت صرف زمان کم و سرعت بالای پاسخگویی این روش درمان، همواره در زمره روش های محبوب به شمار می رود. در این روش درمانی، تجویز دوز مشخصی از داروهای مرتبط با بیش فعالی به وسیله روانپزشک در دستور کار قرار می گیرد. به طور معمول، برای درمان دارویی بیش فعالی و به منظور کنترل فعالیت های آنها، داروی متیل فنیدیت مورد استفاده قرار می گیرد. البته که مصرف دارو آخرین راه درمانی بیش فعالی می باشد و برخی کودکان بدون مصرف دارو و به کمک رفتاردرمانی به سمت بهبودی می روند.

آیا تنبیه بدنی برای مقابله با لجبازی کودک مناسب است؟

لجبازی یکی از رفتارهای ناسازگاری است که معمولا از سن یک سالگی شروع می ‌شود و در حدود 3 تا 4 سالگی به اوج خود می‌ رسد. والدین باید دقت نمایند که برای مقابله با لجبازی کودکان، هرگز از تنبیه بدنی استفاده ننمایند. چرا که اینکار موجب تشدید لجبازی کودک شده و نتایج مخربی بر روح و روان کودک می گذارد.

با کودک لجباز چه باید کرد؟

آیا بچه های کوچک تر از سه سال هم می توانند دچار بیش فعالی شوند؟

علائم از دوران شیرخواری شروع می شود . حتی شاید قبل از آن یعنی دوران جنینی شروع می شود . ولی از نظر تشخیصی باید به یک مرحله ای برسند که ما انتظار داشته باشیم. وارد آموزش های کلاسیک و یا محیط های سازمان یافته شوند و بعد رفتار و میزان توجه و تمرکز آنها را در آن محیط ارزیابی کنیم . بنابراین ضمن اینکه ممکن است علائم از دوران جنینی شروع شود ولی معمولاً ما تا قبل از پنج تا هفت سالگی تشخیص قطعی را نمی دهیم .

من هفت ماهه باردار هستم و بچه های برادرمن هم بیش فعال هستند. آیا تغذیه ی دوران بارداری می تواند باعث بیش فعالی کودک شود ؟

تا به حال هیچکدام از تحقیقات تأییدی بر اینکه تغذیه ی دوران بارداری می تواند فرزند را مستعد بیش فعالی کند وجود ندارد . اما اینکه بچه های برادر ایشان مبتلا به بیش فعالی هستند یک نوع بار ژنتیکی است در خانواده که احتمال اینکه به تمام اعضاء خانواده انتقال پیدا کند وجود دارد .

4 روش مختلف تربیت فرزند

سوال 3

من پسر بیست و نه ماهه ای دارم که خیلی بی قراری می کند و اسباب بازی های خود را زود کنار می اندازد . بیش از چند لحظه نمی تواند در یک جا بنشیند . از هیچ کس هم حرف شنوی و ترس ندارد . بچه های هم سن و سال خود را هم گاهی اوقات کتک می زند . و پسر برادر شوهر من هم بیش فعالی دارد.

توضیحاتی را که این مادر می دهند چیزهایی است که معمولاً ما از مادران بچه های بیش فعالی می شنویم. و اینکه پسر عموی ایشان به بیش فعالی مبتلا است بار ژنتیکی را دارد . اما سن کودک می گوید که ما باید یک مقدار محتاطانه تر برخورد کنیم . در سن دو تا سه سالگی یعنی بیست و چهار تا سی و شش ماهگی که این کودک هم در همین سن است ما رفتارهایی را داریم که گاهی اوقات ممکن است والدین به عنوان رفتارهای نامطلوب به ما اعلام کنند . یعنی بگویند این بچه ها حرف ما را گوش نمی کنند ، لجباز هستند ، وسایل خود را جمع نمی کنند . به امر و نهی های ما توجه نمی کنند . این مسئله ممکن است فقط مربوط به سن بچه ها باشد و در مسیر رشد و تکامل بچه ها به طور طبیعی دیده شود . و ناشی از اعلام استقلال و بزرگی بچه ها باشد . بهتر است که توسط همکاران روانشناس یا روانپزشک این کودک مورد مشاوره قرار بگیرد. شما می توانید از روانشناسان کودک مدافون جهت دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی راهنمایی بگیرید.

آیا بچه های بیش فعال در تابستان هم که مدرسه تعطیل است و فعالیت ذهنی خاصی ندارند باید دارو مصرف کنند؟

بستگی دارد از کدام گروه باشند . اگر از گروهی باشند که نقص توجه و تمرکز دارند یا از گروه مختلط هستند یعنی هم فعالیت مفرط و هم نقص توجه و تمرکز را دارند حتماً باید در تمام زمان هایی که کار آموزشی دارند دارو مصرف کنند . اما اگر نقص توجه و تمرکز ندارند و فقط رفتار مفرط دارند همیشه باید داروی خود را بخورند . مگر اینکه والدین بتوانند بدون اینکه این بچه ها دارو مصرف کنند رفتار آنها را کنترل و تحمل نمایند

منبع: سحربهروزیان، روانشناس مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

  1. مطالب خیلی کامل بود، دقیقا جواب سوالهایی که تو ذهنم بود و با مطالعه این مطلب گرفتم.
    ممنون از شما

    دیدگاه‌ خود را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.