موهای زائد در خانم ها، علل و درمان

موهای زائد، علاوه بر اینکه از نظر زیبایی آزاردهنده هستند، گاهی نشان دهنده مشکلی در سلامت هستند. بنابراین اگر می خواهید اقدام به لیزر کردن موهای زائد بکنید، قبل از آن حتما از وضعیت سلامت خود مطمئن شوید. در این مقاله، به تعریف موهای زائد، علل و درمان آن پرداخته ایم. در پایان نیز چند نمونه از سوال و جواب های پزشکی در حوزه پوست و مو را معرفی کرده ایم. تا انتهای مقاله همراه مدافون باشید.

موهای زائد به دلایل ژنتیکی، افزایش هورمون های مردانه و یا حتی بدون دلیل می تواند رشد کند. افزایش هورمون های مردانه علاوه بر اینکه می تواند موجب رشد موهای زائد شود، سبب ایجاد ریزش مو نیز می شود و خیلی از مواقع افزایش موهای زائد با ریزش مو همراه است. در این مقاله به هر دوی این موارد پرداخته ایم.

موی زائد چیست؟

منظور از موی زائد رشد موی مردانه و زمخت در بدن یک خانم است. این موها بیشتر در ناحیه زیر چانه، زیر گوش، روی لب فوقانی، ناحیه V سینه، زیر ناف، بین دو کتف، بالای باسن در قسمت پشت، داخل بازو و یا ران رشد می کنند. همانطور که گفته شد این موها زمخت، زبر، مشکی و  ضخیم است. درمان موهای زائد یک کار تیمی بین پزشک فوق تخصص غدد و متخصص پوست است. موهای کرکی در قسمت چانه و نزدیک و زیر گوش موی زائد نیست. این موها اکثرا پس از بلوغ از بین می رود. 

موهای زائد در خانمها

علل موهای زائد

ژنتیک

در بعضی افراد علت خاصی برای موهای زائد در بدن وجود ندارد بلکه این موضوع ارثی است. برای مثال مادر و دختر، دخترخاله یا مثلا دخترعموها هم هر دو دارای موهای زائد هستند. جالب است بدانید ژنتیک شایع ترین علت موهای زائد است.

ایدیوپاتیک یا علل ناشناخته

در این حالت خانمی که موهای زائد دارد، از نظر ژنتیکی چنین مشکلی را نداشته است، آزمایش های انجام شده هم مشکلی را نشان نمی دهد اما با این حال وی دچار مشکل موهای زائد است. در این حالت می گوییم که به علل ناشناخته یا ایدیوپاتیک شخص دچار این مشکل شده است.

سندرم تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک

این سندرم بسیار شایع بود ه و 4 درصد خانم ها به آن مبتلا هستند. در این خانم ها هورمون مردانه افزایش پیدا کرده و در مواردی بوی عرق تند پیدا کرده و دچار چاقی شکمی می شوند. افرادی که دچار تنبلی تخمدان هستند، مستعد نازایی و دیابت هم می شوند. این سندرم یکی از شایع ترین بیماری های هورمونی است که ریشه آن در هورمون های تخمدان است.

دکتر فاطمه نیکپور، متخصص زنان، زایمان و نازایی در مقاله زیر به طور مفصل درباره نشانه ها، علائم و درمان تخمدان پلی کیستیک توضیح داده است.

بیماری های فوق کلیوی

در خانم ها، هورمون های مردانه توسط تخمدان و مقدار کمی توسط غدد فوق کلیوی ترشح می شود. اگر قسمت هایی از غدد فوق کلیه که هورمون مردانه ترشح می کند، دچار پرکاری شود، سبب ایجاد موهای زائد می شود.

بعضی بیماری ها

در موارد نادر، بعضی تومورهای تخمدان موجب افزایش موهای زائد می شود.

در اپلیکیشن مدافون، می توانید به صورت شبانه روزی از بهترین پزشکان متخصص پوست و موی آنلاین، سوالات پزشکی خود را بپرسید.

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

اگر دچار ریزش مو به صورت  آندروژنیک در زنان (جلو، کناره ها و کف سر) و یا موهای زائد شدید و یک دفعه ای شدید نیاز است که پزشک فوق تخصص غدد مراجعه کنید. 

در ریزش موی آندروژنیک، اگر تراکم مو در قسمتهای جلوی سر، بیش از اندازه کم شود متاسفانه درمان های زیبایی مانند پیوند و کاشت مو در خانم ها چندان جواب نمی دهد و موثر نیست.

اگر نیاز به مشاوره با پزشک فوق تخصص غدد به صورت آنلاین دارید، در اپلیکیشن مدافون، مجموعه ای از بهترین پزشکان در همه تخصص ها آماده پاسخگویی هستند.

تشخیص موی زائد

پزشک برای بررسی علت رشد موهای زائد معمولا این مراحل را طی می کند:

  • بررسی سوابق خانوادگی 
  • بررسی بیماری ها و سلامت تخمدان ها
  • بررسی بیماری دیابت و ….
  • آزمایشات هورمونی در صورت نیاز

آزمایشات هورمونی موهای زائد

آزمایش هورمونی باید در روزهای دوم تا پنجم پریود انجام شود. این آزمایش باید در یک شرایط بسیار آرام انجام شود. بنابراین توصیه می شود که دو ساعت بعد از بیدار شدن و 10 دقیقه بعد از ورود به آزمایشگاه این آزمایش انجام شود. 

در این آزمایش سه هورمون تستسترون (هورمون جنسی مردانه)، FSH و LH که هورمون های غدد هیپوفیز است، تیروئید و پرولاکتین بررسی می شود.  البته سه آزمایش اول برای بررسی علل هورمونی ریزش مو یا موهای زائد کفایت می کند. در موارد خاص ممکن است که آیتم های بیشتری بررسی شود.

معمولا سونوگرافی برای تشخیص مشکلات هورمونی نیاز نیست اما در شرایط خاص ممکن است که توسط پزشک توصیه شود.

ریزش مو و افزایش موهای زائد

عوامل هشدار در موی زائد

موی زائد هنگامی عامل خطر است که به صورت سریع و یک دفعه رشد کرده باشد. مثلا تا سه ماه گذشته شخص دچار این موهای زائد نبوده است اما در ظرف چند ماه دچار موهای زائد شده است. 

درمان موهای زائد و ریزش موی هورمونی

برای درمان موهای زائد و ریزش موی هورمونی معمولا از داروهای ضد هورمون مردانه استفاده می شود که معروفترین آنها اسپیرونولاکتون است. این دارو در گذشته برای بیماری های کلیوی استفاده می شد که تحقیقات نشان داد که این دارو ضد هورمون مردانه است.

داروهای هورمونی دیگر مانند قرص های ضدبارداری، ترکیبات سیپروترون کامپاند، فیناستراید و… از دیگر داروهایی هستند که برای این دو مشکل به کار برده می شود. تشخیص این که چه دارویی برای مشکلات هورمونی افزایش موهای زائد یا ریزش مو موثر است با پزشک فوق تخصص غدد است. این داروها در دوران بارداری نباید مصرف شوند. در صورتی که در سن بارداری و مشکوک به حاملگی هستید، مصرف این داروها را قطع کنید.

با شروع مصرف داروهای هورمونی، درمان زیبایی برای موهای زائد که شامل لیزر آنهاست آغاز می شود. از آنجایی که لیزر بر موهای ضخیم بهتر اثر می کند، بهتر است که این دو درمان با هم آغاز شود چرا که مصرف داروهای هورمونی موجب نازک شدن موهای زائد می شود.

سوالات پزشکی درباره موهای زائد

آقای دکتر، دختر من در کناره های گوشش موهای نازکی دارد. نگران هستم که مشکلات هورمونی داشته باشد. نظر شما چیست؟

موهای کرکی در قسمت چانه و زیر گوش، نشان دهنده مشکلات هورمونی نیست. این موها، موهای کرکی هستند و بعد از بلوغ اکثرا از بین می روند. موهای ضخیم و کلفت در بدن خانم ها نشان دهنده افزایش هورمون های مردانه است.

آقای دکتر چه میزان ریزش مو غیرطبیعی است؟

به صورت طبیعی مو از جوانه رشد می کند و بعد ریزش دارد. از نظر علمی اگر شخصی میزان ریزش مویش نسبت به قبل به طور غیرطبیعی زیاد شود، یا اینکه در طی روز حداقل 100 تار مو بریزد، یا اینکه در تست پولینگ ( بردن دست در داخل موها و کشیدن به محکمی) بیش از 10 تار مویش بریزد، ریزش موی غیر عادی یا پاتولوژیک (بیمارگونه) رخ داده است. بنابراین ما بیشتر به دنبال ریزش مویی هستیم که در گذشته وجود نداشته و جدیدا ایجاد شده است.

آقای دکتر چند وقت هست که من موهای جلوی سرم در حال ریزش است، چه کار باید بکنم؟

ریزش موی آندروژنیک در زنان (جلوی سر) در ناحیه  آهیانه سر (قسمت های طرفی و سقف سر) و یا در کف سر اتفاق می افتد. این ریزش مو بیشتر به دلایل هورمونی اتفاق می افتد. آندروژن (هورمون مردانه) در مردها به میزان زیاد وجود دارد و در خانم ها هم توسط تخمدان ها و کمی هم توسط غدد فوق کلیه ترشح می شود. در خانم هایی که موی زیاد دارند، عضلانی هستند و زود بوی عرق می گیرند معمولا این هورمون مردانه بیشتر است. در بعضی افراد افزایش هورمون مردانه به صورت بیمارگونه زیاد شده و باعث چرب شدن سریع مو و پوست و ریزش موی سر در کناره ها، جلو و کف سر می شود که نیاز مند رسیدگی از نظر هورمونی است.

آقای دکتر دختر من به سن بلوغ که رسیده موهایش ریزش پیدا کرده است. آیا باید به آن رسیدگی کنم؟

همه افراد با رسیدن به سن بلوغ، به دلیل تغییرات هورمونی، ریزش مو پیدا می کنند. خانم ها با رسیدن به یائسگی و آقایان با رسیدن به آندروپوز دچار ریزش مو می شوند که این مورد، فیزیولوژیک و طبیعی است.

خانم دکتر من جدیدا فشار عصبی زیادی داشتم و الان موهایم ریزش زیادی پیدا کرده است. لطفا راهنمایی کنید.

از عوامل شایع ریزش مو، یکی  استرس و فشارهای روانی است و دیگری بیماری ها و عفونت هایی مانند  کووید، آنفولانزا و…به شما توصیه می کنم برای جلوگیری از ریزش مو، سعی کنید به کمک روانشناسی، فشارهای عصبی و استرس خود را مدیریت کنید.

در مقاله زیر دکتر سارا نجفی درباره انواع و علل ریزش مو، توضیحات کاملی داده است. مطالعه آن را به شما توصیه میکنیم

آقای دکتر برای اینکه علت هورمونی ریزش مو بررسی شود لطفا یک آزمایش برای من بنویسید.

شما برای انجام آزمایش هورمونی علت ریزش مو باید تستسترون، LH، FSH، تیروئید و پرولاکتین را بررسی کنید. اگر پریود می شوید این آزمایش باید بین روزهای 2 تا 5 قاعدگی انجام شود. نکته مهم داشتن آرامش در هنگام انجام آزمایش است. سعی کنید زمانی که به آزمایشگاه مراجعه می کنید، حداقل 2 ساعت از بیدار شدن شما  گذشته باشد. بلافاصله پس از ورود به آزمایشگاه، آزمایش انجام ندهید. به مدت 10 دقیقه برای کسب آرامش به خودتان زمان دهید.

آقای دکتر من از وقتی که یائسه شده ام، موهای زائد بدنم و ریزش مویم زیاد شده است. لطفا راهنمایی کنید.

با بروز یائسگی، میزان ترشح هورمون زنانه به دلیل از کار افتادن تخمدان ها، پایین می آید و در نتیجه نسبت هورمون زنانه به مردانه، کم می شود. ریزش مو و موهای زائد در این سن بسیار شایع است. در خانم هایی که در سن یائسگی دچار ریزش موی شدید و موهای زائد شده اند حتما نیازمند رسیدگی است چرا که ریزش موی زیاد می تواند موجب خالی شدن کف سر و غیرقابل برگشت بودن آن شود. در داروهای تجویزی برای ریزش مو و موهای زائد در خانم های یائسه باید موضوع پوکی استخوان را هم در نظر گرفت.

آقای دکتر آیا دارویی مانند سیپروترون کامپاند باعث ناباروری می شود؟

همان طور که گفتم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین علت موهای زائد در خانم  ها است. این سندرم اگر درمان نشود می تواند باعث ناباروری شود. درست است که داروی سیپروترون کامپاند در حین مصرف از بارداری جلوگیری میکند اما به دلیل اثر درمانی برای تنبلی تخمدان ، اثرات مثبت آن بیشتر است. دوز و مدت مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک فوق تخصص غدد تعیین شود.

آقای دکتر داروی لووتیروکسین با داروهای هورمونی ضد موهای زائد تداخل دارد؟

خیر تداخلی ندارد. اگر داروی لووتیروکسین برای تیروئید مصرف می کنید این دارو با مکمل های کلسیم، آهن و داروی معده تداخل دارد و بنابراین وقتی این دارو را صبح ناشتا مصرف می کنید، تا چند ساعت داروی دیگری مصرف نکنید. در افرادی که قرص ضدبارداری حاوی استروژن مصرف می کنند نیاز است که دوز دارو کمی افزایش پیدا کند.

در مقاله زیر می توانید اطلاعات مفیدی درباره انواع قرص های ضدبارداری بخوانید:

همه چیز درباره قرص های ضدبارداری

اگر مشکل تیروئید نداشته باشیم آیا لازم است که هر سال آزمایش تیروئید بدهیم؟

انجام این آزمایش بستگی به سن و شرایط شخص دارد. در خانم هایی که در سن باروری هستند و قصد بارداری دارند، سالی یک بار باید این مورد بررسی شود. افرادی که دچار به هم ریختگی تیروئید هستند ممکن است که حتی سه ماه یک بار بررسی انجام شود. طبق راهنمای بین المللی در این خصوص بررسی سالیانه کافی است.

اگر شما هم در زمینه موهای زائد تجربه ای دارید، خوشحال می شویم که نظر خود را در بخش دیدگاه ها ثبت کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

1 دیدگاه دربارهٔ «موهای زائد در خانم ها، علل و درمان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *