تاثیر کرونا بر ریزش مو

تاثیر کرونا بر ریزش مو

صحبت های دکتر سارا نجفی، پزشک عمومی مدافون، درباره تاثیرات کرونا بر ریزش مو:
جهت مشاوره با دکتر سارا نجفی کلیک کنید.

این روزها گسترش ویروس جدید کرونا، موجب ایجاد عوارض مختلفی در افراد شده است. ریزش مو یکی از عوارض ویروس کروناست که در برخی از افراد مبتلا شده به این بیماری مشاهده می شود.

ریزش مویی که افراد پس از ابتلا به کرونا به آن دچار می شوند، همان ریزش مو تلوژن می باشد.

 

درباره انواع ریزش مو بیشتر بدانید.

تلوژن یکی از فازهای چرخه رشد مو می باشد که معمولا 5 الی 10 درصد موها در این فاز قرار می گیرند. زمانی که بدن دارای شوک و استرس بالا می شود، (چه استرس جسمی و چه روحی و روانی)، تعداد بیشتری از موها وارد این فاز گردیده و درواقع چرخه طبیعی مو بهم میریزد. از این رو بیشتر از 15 درصد موها وارد فاز تلوژن می شوند که در این حالت ما یک ریزش مو غیر طبیعی را مشاهده خواهیم کرد.

در افرادی که به بیماری کووید 19 درگیر می شوند، استرس فیزیکی بالایی مشاهده می شود. همچنین تب بالا یکی دیگر از عوارض ویروس کرونا می باشد.

همانطور که می دانید، استرس یکی از اصلی ترین عوامل ریزش مو در افراد می باشد. همچنین تب بالا که نوعی التهاب محسوب می شود نیز می توانید منجر به ریزش مو در افراد گردد. از این رو بیمارانی که به کووید 19 دچار می شوند، به دلیل تب و استرس بالا در برخی موارد، دچار ریزش مو می گردند.

جهت مشاوره با دکتر هدیه تاجدینی، متخصص پوست و مو مدافون، کلیک کنید.

چه کسانی دچار ریزش مو پس از کرونا می شوند؟

با توجه به تحقیقات انجام شده، تمامی افراد اعم از، مرد، زن، کودک و پیر در ریسک ابتلا به ریزش مو پس از کرونا قرار دارند. در واقع حدس برآن است که ژنتیک تنها دلیل ابتلا یا عدم ابتلا به ریزش مو پس از کرونا می باشد.

در نهایت بایستی گفت که ریزش مو پس از کرونا نگران کننده نبوده و نهایتا 6 ماه به طول می انجامد. معمولا افرادی که به این ریزش مو دچار می شوند، پس از گذر یک دوره نهایتا 6 ماهه بهبود میابند.

جهت مشاوره با دکتر سید ابوالحسن آل محمد، متخصص پوست و مو مدافون، کلیک کنید.

راه های کنترل ریزش مو پس از کرونا

یکی از مهم ترین های کنترل ریزش مو، کاهش سطح استرس می باشد. اما عوامل دیگری نیز بر کاهش ریزش مو تاثیرگذار می باشند. این عوامل عبارتند از:

  • خواب مناسب
  • رژیم پر پروتئین
  • استفاده از ماینوکسیدیل موضعی
  • استفاده از مولتی ویتامین
  • کاهش مصرف استفاده از سشوار و اتو مو
  • استفاده از ماسک ها و شامپوهای تقویت کننده مو

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 167

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.