آیا با تغییر فصل ها افسرده می شوی؟ شاید دچار افسردگی فصلی هستی!

افسردگی فصلی یا به انگلیسی Seasonal affective disorder (SAD)  نوعی افسردگی است که با عوض شدن فصل اتفاق می افتد. این افسردگی، تقریباً در زمان های مشابهی از سال شروع می شود و زمان مشخص تمام می شود.

اختلال افسردگی فصلی معمولا در پاییز شروع می شود و تا زمستان ادامه دارد و می تواند باعث بدخلقی و کاهش سطح انرژی شود. در موارد کمی ممکن است که افسردگی فصلی در بهار یا اوایل تابستان اتفاق افتد و در ماه های پاییز یا زمستان برطرف شود. این نوع افسردگی تقریبا سالانه 11 میلیون نفر را در ایالات متحده آمریکا تحت تاثیر قرار می دهد.

درمان های مختلفی برای افسردگی فصلی وجود دارد که در این مقاله از مدافون به بررسی آنها می پردازیم.

چه علت هایی برای افسردگی فصلی وجود دارد؟

هنوز علت ابتلا به افسردگی فصلی مشخص نیست اما برخی از دانشمندان فکر می کنند که هورمون های خاصی که در مغز ساخته می شوند در زمان های خاصی از سال باعث تغییرات نگرش و احساسات ما می شوند. کارشناسان معتقدند که افسردگی فصلی، ممکن است به این تغییرات هورمونی مرتبط باشد.

این نظریه می گوید که در طول پاییز و زمستان، نور خورشید کمتر است و مغز سروتونین کمتری تولید می کند. سروتونین یک ماده‌ی شیمیایی است که به‌عنوان یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی کار کرده و در واقع پیام‌هایی را از یک بخش مغز به بخش دیگر منتقل می‌کند. این ماده شیمایی، خلق و خو را تنظیم می کند.

اختلال افسردگی فصلی، معمولا در بزرگسالی شروع می شود و در زنان شایع تر از مردان است. برخی از افراد مبتلا به اختلال علائم خفیف دارند و احساس می کنند که بی حال و بی رمق هستند. برخی دیگر علائم شدیدتری دارند که در زندگی، کار و روابط آنها اختلال ایجاد می کند.

از آنجایی که  این نوع افسردگی، به کمبود نور کافی در روز در طول زمستان مرتبط است، در کشورهایی که آفتاب زیادی در طول سال وجود دارد،معمولا کمتر دیده می شود.

بنابراین علل افسردگی فصلی را در این موارد می توان طبقه بندی کرد:

تغییر ساعت بیولوژیکی بدن (ریتم شبانه روزی)

 کاهش سطح نور خورشید در پاییز و زمستان می تواند ساعت داخلی بدن را مختل کرده و منجر به احساس افسردگی شود.

کاهش ترشح هورمون سروتونین

این ماده در بدن، بر خلق و خو تأثیر می‌گذارد. کاهش نور خورشید می تواند باعث کاهش سروتونین شود که ممکن است باعث این نوع افسردگی شود.

از بین رفتن تعادل ملاتونین

تغییر فصل می تواند تعادل سطح ملاتونین بدن را که در الگوهای خواب و خلق و خوی نقش دارد، مختل کند.

کمبود ویتامین D

سروتونین از ویتامین دی تقویت می شود. از آنجایی که نور خورشید به ما کمک می کند ویتامین D تولید کنیم، آفتاب کمتر در زمستان می تواند منجر به کمبود ویتامین D شود. این تغییر می تواند بر سروتونین و خلق و خوی تأثیر بگذارد.

اگر در طول سال، دچار بی حالی، بدخلقی، غمگینی و بی انگیزگی هستید، شاید نیاز باشد که با یک روانشناس در این زمینه مشورت کنید.اگر نمی دانید که یک روانشناس خوب از کجا پیدا کنید و یا وقت و دسترسی به روانشناس ندارید، کافی است که اپلیکیشن مدافون را نصب کنید. در این اپلیکیشن در هر ساعتی از شبانه روز می توانید از بهترین متخصصان روانشناسی، به صورت تلفنی و یا چت، مشاوره بگیرید.

نشانه های اختلال عاطفی فصلی چه مواردی است؟

علائم افسردگی زمستانی

افراد مبتلا به افسردگی فصلی معمولاً خیلی بیشتر از حد معمول می خوابند و هوس کربوهیدرات مثل نان، سیب زمینی، برنج و… می کنند. آنها همچنین بسیاری از علائم رایج افسردگی را دارند، از جمله:

 • احساس غمگینی، بداخلاقی یا ناامیدی
 • انرژی کمتر
 • مشکل در تمرکز
 • خستگی
 • اشتهای بیشتر
 • میل بیشتر به تنهایی
 • افکار خودکشی
 • افزایش وزن

 علائم افسردگی تابستانی

 • اشتهای کمتر
 • مشکل خواب
 • کاهش وزن
افسردگی فصلی

چه کسانی بیشتر در معرض خطر این افسردگی هستند؟

همان طور که گفته شد، افسردگی فصلی در زنان و افراد جوان و زنان شایع تر است. همچنین افراد با شرایط زیر، بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند:

 • اختلال خلقی دیگری مانند بیماری افسردگی یا اختلال دوقطبی
 • خویشاوندانی با سایر بیماری های روانی مانند افسردگی یا اسکیزوفرنی
 • زندگی در شمال خط استوا مانند آلاسکا
 • زندگی در مناطق ابری و کم آفتاب

افراد مبتلا به اختلال افسردگی فصلی ممکن است درگیر اختلالات روانی دیگری نیز باشند مانند:

روش تشخیص افسردگی فصلی به چه صورت است؟

برای تشخیص افسردگی فصلی، آزمایش خون یا اسکن و… وجود ندارد. اما اگر در شخص علائم افسردگی شدید در طول فصل های خاص، حداقل برای دو سال متوالی رخ دهد، این اختلال برای شخص تشخیص داده می شود.

درمان افسردگی فصلی چیست؟

برای درمان این نوع افسردگی از روش های زیر استفاده می شود:

فتوتراپی یا نوردرمانی

نور درمانی با استفاده از لامپ مخصوص می تواند افسردگی فصلی را درمان کند. برای این کار، یک لامپ مخصوص در اختیار شخص گذاشته می شود که  دارای لوله های نور فلورسنت سفید است که با یک صفحه پلاستیکی پوشانده شده است تا اشعه ماوراء بنفش را مسدود کند. این نور حدود 20 برابر روشن تر از نور معمولی داخل خانه است.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

 نوعی از گفتار درمانی به نام CBT نیز برای درمان افسردگی فصلی وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که CBT طولانی ترین اثرات را در بین راه های درمانی دیگر دارد.

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضدافسردگی، می تواند به تنهایی یا همراه با نوردرمانی برای درمان این نوع افسردگی به کار برده شود.

وقت گذرانی در خارج از خانه

دریافت نور خورشید بیشتر می تواند به بهبود علائم این افسردگی کمک کند. سعی کنید در طول روز بیرون بروید. همچنین میزان نور خورشید که وارد خانه یا محل کار شما می شود را افزایش دهید.

ویتامین D

مکمل ویتامین D ممکن است به بهبود علائم این افسردگی کمک کند.

اگر درباره افسردگی فصلی سوالی دارید، می توانید از متخصصان روانشناسی مدافون، به صورت 24 ساعته، سوال خود را بپرسید. مشاوره روانشناسی در مدافون به صورت تلفنی و صوتی و متنی است.

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید، از شما متشکریم. خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه های این مقاله برایمان یادداشت کنید.

جمع بندی

افسردگی فصلی چیست؟

افسردگی فصلی نوعی از افسردگی است که با عوض شدن فصل اتفاق می افتد. این افسردگی، تقریباً در زمان های مشابهی از سال شروع می شود و زمان مشخص تمام می شود. اختلال افسردگی فصلی معمولا در پاییز شروع می شود و تا زمستان ادامه دارد و می تواند باعث بدخلقی و کاهش سطح انرژی شود. در موارد کمی ممکن است که افسردگی فصلی در بهار یا اوایل تابستان اتفاق افتد و در ماه های پاییز یا زمستان برطرف شود.

نشانه های افسردگی فصلی چیست؟

نشانه های افسردگی فصلی بروز حالات زیر در زمان های مشخصی از سال و قطع آن در زمان مشخص حداقل به مدت 2 سال است. علائمی مانند افزایش وزن، عدم تمرکز، خستگی، بدخلقی، افکار خودکشی، میل به خواب بیشتر و… در فصل زمستان و اشتهای کم، کاهش وزن و مشکل خواب در تابستان.

علت افسردگی فصلی چیست؟

علت دقیق افسردگی فصلی هنوز مشخص نیست اما دلایلی مانند کاهش، افزایش و به هم ریختن سطح هورمون ها، تغییر ساعت بیولوژیک بدن و کمبود ویتامین دی از دلایل این نوع افسردگی است.

درمان افسردگی فصلی چگونه است؟

برای درمان افسردگی فصلی از روش هایی مانند مصرف ویتامین دی، گذراندن وقت در بیرون از خانه، نوردرمانی، گفتاردرمانی و داروهای ضدافسردگی استفاده می شود.

منبع: celevand clinic

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 4257

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.