اختلالات جنسی در پسرهای نوجوان (مخصوص والدین)

اگر شما هم یک نوجوان پسر در خانواده داشته باشید، حتما می دانید که با رسیدن به سن بلوغ، کم کم ارتباط نوجوان با خانواده شکل دیگری می گیرد و مطرح کردن بسیاری از موضوعات بین نوجوان و خانواده، چالشی پیش روی آنهاست. بعضی از این مسائل مربوط به موضوعات جنسی است که اتفاقا مطرح کردن آن با نوجوان کار ساده ای نیست. در این مقاله اختلالات جنسی نوجوانان پسر، توضیح داده شده است. این مقاله جهت مطالعه والدین و نه نوجوانان تهیه شده است.این مقاله توسط نگار برکت کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی تایید شده است.

هنگامی که کودک دوره رشد را جهت رسیدن به بلوغ جنسی طی می کند دچار تغییرات جسمی و روحی می شود. در این مقاله به مشکلات جسمی در پروسه رشد و بلوغ پسران می پردازیم. مشکلات روحی بلوغ و اختلالات مربوط به آن در این مقاله مورد بررسی قرار نگرفته اند. این مقاله جهت بزرگسالان تهیه شده است و نوجوانان و سایر گروه های سنی، تحت مراقبت بزرگسالان می توانند این مقاله را مطالعه کنند.

متخصص اورولوژی آنلاین

اگر در خصوص اختلالات جنسی، نیاز به مشاوره با پزشک اورولوژیست دارید، مجموعه ای از بهترین پزشکان متخصص در مدافون آماده پاسخگویی هستند:

مشاوره با پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری

اختلالات جنسی در پسران

در مردان و پسران بیشتر مشکلات جنسی ناشی از اختلالات بیضه هاست. زیرا بیضه، عامل ساخت نطفه است. از طرفی ترشح هورمون های مردانه توسط بیضه ها انجام می شود و اگر به درستی ترشح نشود، مرد نمی تواند وظایف مردانه خود را در رابطه زناشویی در آینده ایفا کند.

برخی از موارد جنسی باید در سن بلوغ توسط خانواده به نوجوانان آموزش داده شود. موارد زیر از مواردی است که اگر در نوجوانان دیده شود نیاز به رسیدگی دارد:

ما در مقاله دیگری درباره انواع اختلالات جنسی مردان توضیح داده ایم، مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم

اختلالات جنسی نوجوان های پسر

قابل لمس نبودن بیضه در کیسه آن

در کیسه های بیضه، بیضه باید قابل لمس باشد. در غیر این صورت، ممکن است که بیضه بالا باشد. بیضه بالا می تواند بچه دار شدن در آینده را مختل کند. این مشکل باید قبل از سن یک سالگی درمان شود چرا که دیرتر درمان کردن این مشکل، موجب آسیب به بیضه می شود.

ییضه های بسیار کوچک

بیضه های بسیار کوچک مثلا به اندازه یک نخود، این خطر را دارد که در آینده امکان برقراری رابطه جنسی وجود نداشته باشد. بیضه های یک پسر در سن بلوغ (از سن 15 سالگی به بعد) باید بین 15 تا 30 سی سی باشد. این اندازه تقریبا اندازه ی نصف یک تخم مرغ است. تا قبل از سن بلوغ اندازه بیضه معمولا بین 6 تا 8 سی سی (به اندازه یک فندق) است. از سن 12 تا 15 سالگی این اندازه به 12 تا 15 سی سی (اندازه یک خرما) می رسد.

رشد نکردن آلت تناسلی

کوچک بودن آلت تناسلی یکی دیگر از مواردی است که نیازمند رسیدگی است. در سنین بلوغ، علاوه بر اینکه باید رشد موها در ناحیه تناسلی رخ داده باشد، در هنگام شب نیز ممکن است که برای نوجوان نعوظ اتفاق افتد. در هنگام نعوظ اندازه آلت تناسلی 11-12 سانتی متر (2 سانتی متر کمتر یا بیشتر) است.

مشکل در انزال

اگر انزال در هنگام خواب یا تحریکات جنسی، برای نوجوان رخ ندهد نیازمند رسیدگی است. مایع منی باید با جهش و حجم کافی باشد در غیر این صورت می تواند در آینده در بچه دار شدن تولید مشکل کند.

در نیامدن ریش و سبیل

عدم تکامل جنسی، درنیامدن ریش و سبیل و نازک بودن صدا در سن بلوغ نیز، می تواند ناشی از مشکلاتی در مغز باشد که هورمون های لازم را ترشح نمی کند و نیازمند رسیدگی است. با تشخیص به موقع این مشکل، با درمان جایگزینی هورمونی می توان، این مشکل را برطرف کرد.

عدم تمایل به جنس مخالف

پدیده بلوغ در کنار علائم جسمی دارای علائم روحی گسترده نیز هست. در این سن به صورت ناخودآگاه، تمایل و کشش به جنس مخالف به وجود می آید.البته موضوعات اجتماعی، استرس، اضطراب و موضوعات مهمی مانند کنکور می تواند این موارد را تحت تاثیر قرار دهد.

بیماری هایی که موجب اختلالات جنسی می شود

بعضی بیماری ها موجب می شوند موجب اختلال در بلوغ و اختلالات جنسی می شود که در این قسمت به این موارد اشاره شده است:

بیماری MS

این بیماری با ایجاد پلاک هایی بر روی مغز می تواند موجب اختلال هایی در دستگاه ادراری و تناسلی شود. این بیماری می تواند سیستم ادرار، نعوظ و انزال را دچار اختلال کند.

واریس بیضه

این بیماری بسیار شایع بوده و از هر 5 پسر، یکی به این بیماری مبتلا است. در واریس بیضه، رگ های بیضه ورم دارد. با لمس حالت کرمی شکل در طناب بیضه، این اختلال قابل تشخیص است.

آموزش اختلالات جنسی به پسران نوجوان

اگر بخواهیم به نوجوانان خود درباره اختلالات جنسی توضیح بدهیم باید این اطلاعات را در اختیار وی قرار دهیم:

بیضه باید رشد کرده و به اندازه نصف یک تخم مرغ برسد، اما نه رشد غیر طبیعی. اگر طنابی که بیضه به آن متصل است در لمس حالت کرمی شکل داشته باشد، نیاز به مشورت با پزشک است. نوجوان پسر در سن بلوغ دچار انزال می شود و در حالت برافروخته، طول آلت تناسلی به 11-12 سانتی متر می رسد. این انزال معمولا در خواب رخ می دهد. اگر شرایطی به جز این بود، لازم است که با پزشک مشورت کنیم.

در مقاله زیر به سوالات رایج در خصوص اختلالات جنسی مردان پاسخ داده ایم، مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 896

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

2 دیدگاه دربارهٔ «اختلالات جنسی در پسرهای نوجوان (مخصوص والدین)»

  1. پسری 17 ساله دارم 25 ماه دیفرلین دریافت کرده
    لباش زیرش ترشحی نداره
    هر زمان دراز میکشه با التش ور میره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *