زودرنجی از نگاه روانشناسی

همه ما در اطراف خود افرادی را می شناسیم که زودرنج هستند و زود از دیگران دلگیر و ناراحت می شوند. قطعا بین همه انسان ها تفاوت های فردی وجود دارد که هم ژنتیک و هم محیط و شرایط بر آن اثرگذار است. در این مقاله از مدافون، به موضوع زودرنجی از نظر روانشناسی می پردازیم و راهکارهایی برای غلبه بر این موضوع و رفتار صحیح با افراد زودرنج را مرور می کنیم.

این مقاله توسط میترا کوراغلی کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی بررسی و تایید شده است.

به چه کسی زودرنج گفته می شود؟

در هر مرحله ای از رشد موجود زنده، زودرنجی تظاهرات خاص خودش را دارد. از همان بدو تولد، یک نوزاد با نوزاد دیگر از نظر میزان زودرنجی و حس کردن ناراحتی ها متفاوت است. شرایط محیطی، آرامش مادر در دوران بارداری، مراقبت مادر از خود و…  هم در ایجاد زودرنجی در نوزادان موثر است.  به طور کل افراد زودرنج این ویژگی ها را دارند:

زودرنجی

زود تحریک می شوند

ما انسان ها، گیرنده های حسی داریم که ارتباط ما با جهان را برقرار می کنند. این گیرنده ها در افراد مختلف متفاوت است. افراد زودرنج خیلی زود تحریک می شوند.

تحریک شدگی شان دیر برطرف می شود

افراد زودرنج علاوه بر اینکه زود تحریک می شوند، دیر حالت تحریک شدگی شان از بین می رود.  افرادی زودرنج، زود احساس می کنند که حس خوبی ندارند و خوگیری در آنها دیر اتفاق می افتد. 

حساسیت بیشتری دارند

فرد زودرنج نسبت به محرک های محیط حساسیت بیشتری دارد. زودرنجی در روابط بین فردی، به دنبال سو تفاهم و رنجش و آزردگی، اتفاق می افتد. افراد زودرنج نسبت به واکنش دیگران، آستانه تحمل کمتری دارند. 

واکنش های شدیدتری دارند

فرد زودرنج نسبت به محرک های محیط حساسیت بیشتری و واکنش شدیدتری دارد. واکنش این افراد معمولا تند و پرخاشگرانه است. گاهی نیز با قهر کردن همراه است.

اگر شما هم فرد زودرنجی هستید در اپلیکیشن مدافون می توانید با یک روانشناس آنلاین، جهت رفع این مشکل مشورت کنید

چه عواملی می تواند موجب زودرنجی شود؟

همان طور که گفته شد زودرنجی هم تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی است.  این موارد را می توان از دلایل زودرنجی برشمرد:

 • طرحواره های ذهنی : الگوهای فکری رفتاری گوناگونی می‌تواند در تولید زودرنجی نقش مهمی داشته باشد. به طور مثال طرحواره محرومیت هیجانی که فرد حس می‌کند به اندازه کافی احساس از اطرافیانش دریافت نمی‌کند و دیگران او را درک نمی کنند و به همین علت در برخوردها شخص زودرنجی می شود. برخی از افراد زودرنج فکر می کنند که شخص خاصی هستند، همه باید مراعات او را بکنند و همه باید حواسشان باشد که وسایل آرامش و آسایش و رفاه او فراهم شود. این افراد از نظر روانشناسی دارای  طرحواره استحقاق و بزرگی هستند یعنی همیشه فکر می کند که انسان ویژه و از دیگران برتر هستند. به همین علت انتظار دارند که دیگران همواره در خدمت آنها باشند. 
 • عزت نفس پایین: فردی که عزت نفس پایینی دارد و از درون خودش را با ارزش نمی داند، مسائل جزیی یا غیر مهم،را به شکل منفی به خودش پیوند میدهد و فردی زودرنج و حساس می شود.
 • خطاهای شناختی: در خطاهای شناختی فرد در ذهنش مسأله کوچک را بزرگ جلوه میدهد یا کلا از حرف طرف مقابل برداشت منفی می‌کند. در این خطاها ممکن است که شخص زودرنج، مخاطب اصلی موضوع را تنها و تنها خودش ببیند و فکر کند که طرف مقابل عمدا این حرف را زد و منظورش به من بود.
 • عوامل محیطی: در عوامل محیطی، شرایط رحم مادر، میزان توجه، عشق، علاقه خانواده و محیط زندگی موثر است.
 • پرتوقعی: یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث زودرنجی شود، پرتوقعی است. 

طرز رفتار صحیح با افراد زودرنج چیست؟

واقعیت این است که زودرنجی باعث می شود لحظات شاد و خوشی که می توانید داشته باشید به اوقات تلخ و ناراحتی تبدیل شود. بعضی افراد سکوت را برای جلوگیری از تنش بیشتر در پیش می گیرند و عده ای هم با درگیر شدن با فرد زودرنج، اوقات را تلخ تر می کنند.

بهترین راهکار در رفتار با افراد زودرنج، مطرح کردن ناراحتی خود با زبان و ادبیات مناسب، دور از توهین، بی احترامی و پرخاشگری است. مثلا اگر از برخورد فرد زودرنج ناراحت شدید، با آرامش و متانت به او بگویید که من از این رفتار تو ناراحت شدم و وقتی که ناراحت هستم نمی توانم آن میزان  که تو را دوست دارم به تو محبت و توجه کنم.

اگر نیاز دارید که درباره رفتار صحیح با یک شخص زودرنج بیشتر بدانید، مشاوره روانشناسی بهترین انتخاب است

راه کنار گذاشتن زودرنجی چیست؟

زودرنجی نشانه ای از مجموعه ای از مشکلات روانشناسی دیگر است اما به تنهایی اختلال نیست. برای کنار گذاشتن زودرنجی این نکات را به یاد داشته باشید:

 1. به یاد داشته باشید که همیشه نمی شود که شرایط و اوضاع احوال دقیقا آن طور پیش برود که مطابق میل ما باشد.
 2. هر رفتار بد و ناشایستی که می شود لزوما هدفش من نیستم. شاید طرف مقابل شما در حال حاضر خسته، گرسنه، عصبانی و خواب آلود است و منظورش این نیست که شما انسان بی ارزشی هستید.

 با این راهکارها می توانید زودرنجی را کنار بگذارید:

 1. لزوم تغییر شرایط و کنار گذاشتن زودرنجی را درک کنید.

روی یک کاغذ برای خود بنویسید که زودرنجی چه مشکلات و چه محاسنی برای شما داشته است. آیا زودرنجی به جز مشکل و دردسر برای شما فایده ای هم داشته است؟ با خود بگویید که چرا من باید یک رفتار را که فقط دردسر و مشکل است ادامه بدهم؟

 1. خودمراقبتی را تمرین کنید.

برای خودمراقبتی از  جسم و جان خود باید به خوبی مراقبت کنید. سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب، ورزش منظم داشته باشید. مهارت های لازم برای کنترل فکر هایی که به ذهن می آیند را یاد بگیرید. برای تغییر باید از خودتان شروع کنید.

 1. لیستی از مشکلات و مسائل خود تهیه کنید

در این لیست مشکلاتی که مهم و اساسی هستند را انتخاب کنید و مهارت های مرحله قبل را تمرین کنید. مثلا فرض کنید که یک فروشنده بی ملاحظه جنس نامرغوب به شما داده است و شما می خواهید با اعتماد به نفس و قدرت، جنس را پس بدهید. 

 1. الگوهای مناسب برای خود پیدا کنید.

دقت کنید که در جامعه افراد با اعتماد به نفس که از حق خود دفاع می کنند و زودرنج نیستند، چه طور صحبت و از حق خود دفاع می کنند. به حالت چهره، تن صدا، نحوه برخورد و بدن آنها دقت کنید.

سوالات روانشناسی درباره زودرنجی

آقای دکتر من احساس می کنم که نوزادم خیلی زودرنج هست. مثلا وقتی که یک چیزی مطابق میلش نیست خیلی شدید عکس العمل نشان می دهد و گریه می کند. چه کار باید بکنم؟

حمایت، مراقبت، محبت و امنیت برای نوزاد بسیار مهم است. از همان بدو تولد، گیرنده های حسی نوزاد، به خوبی کار می کنند و با فراهم کردن امنیت، تماس لمسی و صدای قلب و بوی مادر می توان کودک را بیشتر آرام کرد. هر چه مادر خودش حال بهتری داشته باشد و از خودش بیشتر مراقبت کند،خواب، استراحت، تغذیه خوبی داشته باشد، بهتر می تواند نوزاد خود را به مسیر متعادل تر سوق دهد.

زودرنجی در کودکان
آقای دکتر، همسر من زودرنج است و خیلی زود بهش برمی خورد و هم برای خودش و اطرافیان مشکل ایجاد می کند. من اصلا جرات نمی کنم با او مخالفت کنم. چه باید به او بگویم که ناراحت نشود و رفتارش را تغییر دهد؟

زودرنجی باعث می شود که اطرافیان دائم خود را کنترل و سانسور کنند. اگر شما همیشه در مقابل آنچه که شخص زودرنج انجام می دهد سکوت کنید، باعث می شود که او به راه خودش ادامه دهد. بنابراین آنچه که شما را ناراحت میکند بیان کنید. اما نکته مهم نحوه بیان است که باید محترمانه، دوستانه و دور از بی احترامی و پرخاش باشد. مثلا به او بگویید که من از این رفتار ناراحت شدم و وقتی از دست تو ناراحت می شود نمی توانم آن قدری که دوست دارم به تو محبت کنم. البته این جنبه ماجرا را هم در نظر داشته باشید که همه ما کوتاه آمدن های خودمان را می بینیم و گاهی متوجه نیستیم که طرف مقابل هم چه کارهایی انجام داده است.

آقای دکتر پسر من هر چه را که می خواهد با جیغ و داد و شلوغ بازی به دست می آورد، چه کار باید بکنم؟

برای اینکه کودک شما با جیغ و داد و قشقرق راه انداختن نتواند شما را کنترل کند، سعی کنید به داد و فریاد و شلوغ کاری های او بی اعتنا باشید و در عوض به تغییرات مثبت، همراهی و همکاری او توجه کنید. به یاد داشته باشید اگر کودک شما با این رفتارها متوجه شود که می تواند امتیاز بگیرد، باعث می شود که فرزندان دیگر خانواده هم این روش را در پیش بگیرند. بنابراین به جیغ و داد و شلوغ کاری او توجه نکنید و در عوض رفتارهای مثبتش را تشویق کنید.

آقای دکتر من هر وقت که می خواهم حرفم را بزنم حتی وقتی که حق با من است، بغضم می گیرد و بعد قهر میکنم. آیا این موضوع از زودرنجی من است؟

این مورد هم می تواند مصداق زودرنجی باشد. اما اینکه شخص بغضش بگیرد یا ناراحت شود آیا بد است؟ به یاد داشته باشید که آبروی کسی با بغض یا گریه کردن نمی رود. اینکه برای اینکه دیگران گریه شما را نبینند از حق خود کوتاه می آیید باعث می شود که همواره با خودتان درگیر باشید که چرا من نتوانستم حقم را بگیرم و در یک سیکل معیوب قرار بگیرید. در این شرایط حرفتان را به صورت قاطع و بدون توهین و پرخاش مطرح کنید. اگر هم دچار بغض شدید، اصلا ناراحت نشوید و به این فکر نکنید که این یک نقطه ضعف است. در این شرایط اصلا نگران این نباشید که دیگران چه قضاوتی درباره شما می کنند. شما حق خودتان را بگیرید و به خودتان افتخار کنید که توانستید به حق خودتان برسید.

در این شرایط قبل از اینکه با این فرد مواجه شوید پیش بینی و پیشگیری لازم را داشته باشید. نفس عمیق بکشید و عضلات خود را شل کنید. با خود بگویید که وقتی که با این شخص مواجه می شوم ممکن است که باعث ناراحتی من بشود. به خودتان بگویید که قرار است در یک شرایط دشوار قرار بگیری و حق خود را بگیری اما نه با خشونت، توهین و پرخاش. سعی کنید قبل از قرار گرفتن در این موقعیت دشوار، آن را تصویر سازی و در ذهن خود مرور کنید که می خواهید چه عکس العملی نشان دهید. این موضوع به شما کمک می کند که در آن شرایط از پس گرفتن حق خود بربیایید.

شما هم در بخش نظرات بنویسید که آیا شخص زودرنجی هستید یا نه. شما چه راهکاری برای زودرنج نبودن یا رفتار صحیح با شخص زودرنج دارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 1 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

1 دیدگاه دربارهٔ «زودرنجی از نگاه روانشناسی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *