اعتماد به نفس  و راه های تقویت آن

یکی از ابزارهای مهم و مفید در زندگی همه ما اعتماد به نفس است. هرچند که تعریف واحدی از اعتماد به نفس وجود ندارد، اما به زبان ساده می توانیم بگوییم که اعتماد به نفس به این معنی است که ما چه قدر می توانیم  در محیط ها و شرایط مختلف، روی خودمان حساب کنیم. ما در محیط های مختلف از توانمندی های مختلف استفاده می کنیم و همین موضوع باعث می شود که ما در شرایط مختلف، اعتماد به نفس مان متفاوت باشد. اعتماد به نفس یا Self Confidence یک پیش بینی ما از خودمان است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید که درباره اعتماد به نفس بیشتر بدانید.

برای آنکه بدانید که چه میزان اعتماد به نفس دارید، در پرسشنامه آنلاین و رایگان زیر شرکت کنید:

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس کاذب

اعتماد به نفس می تواند کاذب باشد و بیش از اندازه شود. اعتماد به نفس کاذب و خودشیفتگی در افرادی که درک درستی از واقعیت ها ندارند و نمی خواهند بپذیرند که آنها هم مانند دیگر انسان ها دارای نقایص و عیوبی هستند، نمایان می شوند.

اعتماد به نفس کاذب، اغلب در افرادی دیده می شود که قبلا اعتماد به نفس کافی نداشته اند و به دنبال کسب اعتماد به نفس بیشتر، دچار این حس شده اند. علل ابتلا به این عارضه رفتاری، نبود اعتماد به نفس واقعی است.

اگر دوست دارید که با اعتماد به نفس کاذب بیشتر آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید:

عزت نفس

عزت نفس نقطه مقابل حقارت است و در بعضی موارد با اعتماد به نفس همپوشانی دارد. عزت نفس در واقع بازتاب ارزیابی یا برآورد ما از ارزش ها و توانمندی های خودمان است. بعضی از ما هنگام اشتباهات، خود را تحقیر می کنیم و به جای اینکه مثلا از اشتباه خود شرمنده باشیم، خود را تحقیر و خرد می کنیم. در حالی که ما اگر عزت نفس داشته باشیم، خود را تحقیر نمی کنیم، بلکه از کار خود شرمنده هستیم اما خود را کوچک نمی کنیم.

فردی را در نظر بگیرید که یک رژیم لاغری گرفته است، اما در حین رژیم لاغری، پرخوری کرده است. اگر این فرد، خود را تحقیر کند، توانایی این را ندارد که دوباره از جایش بلند شود و دفعه بعد جلوی پرخوری خودش را بگیرد. اما اگر او عزت نفس داشته باشد، می تواند به رژیم لاغری خود برگردد.

عوامل موثر بر افزایش اعتماد به نفس

کمبود اعتماد به نفس، می تواند موجب ضعف ما در نه گفتن و یا موجب خجالتی بودن ما نیز بشود. اعتماد به نفس نه فقط در تحصیل، شغل بلکه در روابط بین فردی هم بسیار مفید هست.

با کمک راهکارهای زیر اعتماد به نفس خود را افزایش دهید:

انتظارات واقعی از خودتان داشته باشید

هر چه قدر که انتظارات ما نسبت به توانایی هایمان از خودمان بیشتر باشد، احتمال پایین آمدن اعتماد به نفس مان هم کمتر می شود. بنابراین انتظارات واقعی و متناسب با توانمندی های خودتان داشته باشید.

اگر شما می خواهید به فرزندان یا اعضای خانواده خود برای افزایش اعتماد به نفس کمک کنید، انتظاری که از وی دارید را قدم به قدم بیشتر کنید. برای مثال اگر فرزندتان نامرتب است، از او انتظار نداشته باشید که یک دفعه تمام اتاق خود را مرتب کند، بلکه مثلا در حد جمع کردن تختواب خود از او انتظار داشته باشید و بعد در قدم بعدی از او انتظار داشته باشید که مثلا میز خود را هم مرتب کند.

به کارهایی دست بزنید که احتمال موفقیت در آنها بیشتر است.

اگر ما در کارهایی که انجام می دهیم موفق باشیم، اعتماد به نفس ما بالا می رود. بنابراین کارهایی را انتخاب کنید که احتمال موفقیت شما در آنها بیشتر است.

مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناس

اگر برای کسب اعتماد به نفس، به راهنمایی بیشتر نیاز دارید می توانید از روانشناسان مدافون، مشاوره تلفنی و متنی دریافت کنید.برو به لیست روانشناسان

انتظارات انعطاف پذیر از خودتان داشته باشید

همه ما در شرایط مختلف ممکن است که نتوانیم انتظاراتی که از خودمان داریم را محقق کنیم. برای مثال، ممکن است که برای درس خواندن یک برنامه مطالعه روزی 4 ساعت داشته باشیم اما یک روز حالمان خوب نباشد، نتوانیم این میزان مطالعه را داشته باشیم. در این حالت خوب است که وارد گفتگو با خودمان شویم و انتظارمان را پایین بیاوریم و در عوض در روزی که حال خوبی داریم، انتظارمان را از خودمان بالا ببریم و مطالعه بیشتری داشته باشیم.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.1 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2568

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.