سرفه های مزمن و طولانی

سرفه ای که بیش از 3 هفته طول کشیده باشد، سرفه مزمن یا طول کشیده نامیده می‌شود. اکثر سرفه هایی که به دنبال عفونت‌های ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی رخ می‌دهد، معمولا پس از یک هفته رو به کاهش و قطع شدن می رود و سه هفته طول نمی‌کشد. اگر این سرفه بیش از سه هفته طول بکشد، دیگر به بیماری اولیه مرتبط نیست. این مقاله به تایید دکتر بهاره سلطانی رسیده است.

سرفه طولانی و مزمن در واقع علامت یک بیماری است. به همین علت نیاز است که علت این سرفه درمان شود و نه خود سرفه.

تشخیص سرفه مزمن و طولانی شده

همان‌طور که گفته شد، سرفه مزمن خود یک بیماری نیست بلکه نشان دهنده یک یا چند عامل زیر است. جهت تشخیص علت سرفه های طول کشیده، اولین قدم تهیه عکس از ریه است. در 50 درصد موارد، با عکس ریه، علت سرفه ها مشخص می‌شود.

سرفه مزمن و طولانی

مصرف سیگار

سیگار یکی از عواملی است که می‌تواند موجب سرفه های طول کشیده، مزمن و خلط دار شود.

رفلاکس

برگشت اسید معده به مری، (رفلاکس) یکی از عواملی است که می‌تواند موجب سرفه های مزمن شود. مشخصه اصلی در این سرفه ها، صاف کردن صدا توسط شخص است.

چند نشانه ساده برای تشخیص رفلاکس معده وجود دارد:

  1. شخص احساس می‌کند که غذا سریع در گلویش می پرد.
  2. بیمار بوی بد دهان دارد.
  3. شخص مدام صدایش را صاف می‌کند.
  4. هنگام صبح و بیدار شدن از خواب، شخص احساس می‌کند که یک خلط چسبنده در پشت گلویش وجود دارد.
  5. هنگام صبح صدای شخص دورگه است.

مصرف آب و نوشابه بین غذا، چای و قهوه از عواملی هستند که می‌توانند رفلاکس معده را تشدید کنند.

ما در مقاله دیگری به‌طور کامل درباره رفلاکس معده، علائم و درمان آن توضیح داده ایم. مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم:

سینوزیت

یکی از عوامل سرفه های طول کشیده، سینوزیت است. این مشکل با سی تی اسکن سینوس ها مشخص می‌شود. در سی تی اسکن مشخص می‌شود که یک طرف کاملا شفاف و طرف دیگر عفونت دارد و یا سطح مایع هوا دیده می‌شود. در سینوزیت، شخص موقع خم شدن احساس درد در سر می‌کند. 

اگر می‌خواهید درباره سینوزیت، اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله زیر را مطالعه کنید:

آسم

یکی دیگر از بیماری‌هایی که می‌تواند موجب سرفه های طولانی و مزمن شود، بیماری آسم است. در آسم همراه با سرفه های طولانی، حساسیت به بو، نفس تنگی و خس خس سینه هم وجود دارد. آسم و رفلاکس هر دو موجب درد قفسه سینه می‌شود. این درد قفسه سینه همیشه همراه شخص است. این درد با تحرک، بیشتر شده و با استراحت بهبود پیدا می‌کند.

اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتری درباره آسم دارید، مقاله زیر را از دست ندهید:

 اگر علت سرفه های طولانی یکی از عوامل بالا نباشد، بیمار سیگاری نباشد و داروی فشار خون مصرف نکند، نیاز به تهیه عکس سی تی اسکن از ریه است. این مرحله نیز به تشخیص علت بیماری کمک زیادی می‌کند.

اگر هیچ کدام از موارد بالا برقرار نباشد، در این حالت پزشک فوق تخصص ریه، با استفاده از دستگاه برونکوسکوپ، باید داخل ریه را معاینه و بررسی کند. به هر حال به یاد داشته باشید، هیچ سرفه ای نباید بیش از 4 هفته طول بکشد.

متخصصان ریه

در اپلیکیشن مدافون، می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز از پزشک فوق تخصص ریه مشاوره پزشکی بگیرید.

برو به لیست متخصصان آنلاین ریه

درمان سرفه های مزمن

همان‌طور که گفته شد، سرفه طولانی نشان دهنده یک بیماری دیگر است و برای درمان آن باید بیماری‌ایجاد کننده سرفه درمان شود نه خود سرفه. بنابراین بسته به اینکه علت آن رفلاکس معده، آسم یا سینوزیت باشد، باید این بیماری‌ها درمان شود تا سرفه مزمن هم از بین برود. به شخصی که دچار سرفه های مزمن و طولانی است دارویی جهت درمان سرفه داده نمی‌شود تا مطمئن شویم که بیماری عامل به وجود آورنده سرفه خوب شده باشد.

سوالات پزشکی سرفه های طولانی

آقای دکتر من سفر حج رفتم و بعد از برگشت سرمای شدیدی خوردم، این سرماخوردگی انگار در بدنم مانده و سرفه هایم خوب نمی‌شود. لطفا راهنمایی کنید.

به صورت پزشکی چنین چیزی نداریم که بیماری ویروسی، در بدن باقی بماند. در بیماری ویروسی ماندگاری وجود ندارد. جهت رسیدگی به این بیماری حتما به پزشک مراجعه کنید.

آقای دکتر، من تقریبا یک سال است که سرفه های مزمن دارم، پدرم هم همین طور بودند. آیا این سرفه ها ارثی است؟

هیچ سرفه ای نباید بیش از 4 هفته طول بکشد و همه سرفه ها قابل درمان هستند. اینکه سرفه درمان نشده‌است، نشان می‌دهد که هنوز بیماری‌ایجاد کننده این سرفه ها پیدا نشده‌است. حتما برای درمان به یک فوق تخصص ریه مراجعه کنید.

آقای دکتر من چند وقتی هست که سرفه طولانی دارم. ممکن است که از آلودگی هوا باشد؟

خیر، آلودگی هوا سرفه مزمن ایجاد نمی‌کند. البته توجه کنید که منظور از سرفه مزمن، سرفه ای است که بیش از 3 هفته طول بکشد.

آقای دکتر، من مدت طولانی سرفه داشتم. دکتر برای رفلاکس تشخیص داده بود. مدتی بود که با رعایت خوب شده بودم اما حالا دوباره سرفه دارم. چه کار باید بکنم؟

همان‌طور که می دانید هنوز برای  رفلاکس هیچ درمانی وجود ندارد، این بیماری فقط کنترل می‌شود. نکته مهم این است که بعد از بهبود، شما باز هم باید رژیم غذایی و سبک زندگی را رعایت کنید.

خانم دکتر، من آسم دارم. یک مدت بود که سرفه هایم خوب شده بود اما الان یک ماه هست که دوباره سرفه دارم.

آسم مانند فشار خون، یک بیماری است که همیشه وجود دارد. هنگامی در این بیماری می‌توان داروها را کم کرد که با اسپیرومتر و تست تنفس حجم ریه را اندازه گرفته شده باشد و حجم آن مناسب باشد. هرگز خودسرانه داروهای آسم را قطع نکنید.

اگر نیاز به مشاوره با دکتر ریه دارید، پزشکان زیر آماده پاسخگویی به سوالات پزشکی شما هستند:

اگر شما هم تجربه ای در خصوص سرفه های طولانی دارید، خوشحال می شویم در بخش دیدگاه‌ها، نظر خود را ثبت کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 685

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرفا جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.برای درمان حتما به توصیه و تجویز پزشک یا روانشناس خود عمل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*