خس خس قفسه سینه در نوزادان و کودکان

جالب است بدانید که خس خس سینه یک مشکل شایع در شیرخواران و کودکان است. تقریبا 25 تا 30 درصد نوزادان حداقل یک دوره خس خس سینه را تجربه می کنند و تقریبا نیمی از کودکان تا 6 سالگی دچار آن می شوند. این مقاله به تایید دکتر محمد مهرنیا رسیده است.

علل خس خس سینه کودکان

خس خس سینه در طول بازدم طولانی با عبور سریع هوا از مجاری هوایی مسدود شده اتفاق می افتد. سینه کودکان به دلیل اختلافات جسمی بیش از سینه بزرگسالان خس خس می کند و به بیماری های دستگاه تنفسی مبتلا می شود.

خس خس سینه کودکان و نوزادان

شایع ترین علل خس خس سینه در کودکان عبارتند از:

  • آسم
  • آلرژی
  • عفونت
  • بیماری رفلاکس معده
  • آپنه انسدادی خواب

آلرژی

اگر کودک به یک ماده محرک مانند گرده یا گرد و غبار حساسیت داشته باشد، بدن کودک آن ماده را به عنوان یک جسم خارجی می شناسد و به آن حمله می کند. بخشی از این فرآیند باعث تنگ شدن، راه های هوایی و خس خس سینه می شود.

در مقاله زیر می توانید اطلاعات بیشتری درباره آلرژی کسب کنید.

آسم

کودکان مبتلا به آسم دارای مجاری هوایی حساس هستند که در معرض محرک ها و تحریک کننده هایی مانند دود سیگار یا آلودگی هوا ممکن است ملتهب شود.

آسم در کودکان ممکن است موجب خس خس سینه، سرفه و تنگی نفس خصوصا در شب شود.

بیماری رفلاکس مری به معده

شرایطی است که اسید معده به درون مری یا لوله غذایی بر می گردد. مقدار کمی از این مایع می تواند وارد ریه ها شود. این شرایط باعث می شود که مجاری هوایی تحریک و متورم شده و خس خس سینه اتفاق بیفتد.

عفونت ها

اکثر عفونت های دستگاه های تنفسی در نوزادان می توانند در خانه و با استراحت و مصرف مایعات فراوان درمان شوند. اما در صورت وجود علائم غیرطبیعی یا جدی باید به پزشک مراجعه کرد.

برخی از این عفونت ها می تواند منجر به ایجاد خس خس سینه در کودکان شود:

عفونت های تنفسی تحتانی مانند برونشیت و ذات الریه

در کودکان مبتلا به برونشیت ممکن است بعد از گذشت 4 هفته در عین اینکه بیمار سالم به نظر می رسد، علائمی مانند خس خس سینه، سرفه خشک و استفراغ اتفاق بیفتد.

عفونت های تنفسی فوقانی که به عنوان سرماخوردگی شناخته می شود.

 این نوع عفونت ها می توانند باعث اختلال در تنفس شوند اما منجر به خس خس سینه نخواهد شد مگر اینکه مجاری هوایی تحتانی را تحت تاثیر قرار دهند.

دکتر کودکان آنلاین

اگر خس خس سینه کودک یا نوزادتان، شما رانگران کرده، همین الان می توانید با بهترین پزشکان متخصص کودکان یا فوق تخصص ریه کودکان به صورت آنلاین مشورت کنید.

برو به لیست متخصص کودکان آنلاین در مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2367

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.