سوالات پزشکی قاعدگی (پریود/عادت ماهیانه)

در این مقاله از مدافون به سوالات پزشکی کاربران در خصوص پریود (عادت ماهیانه)، بارداری و یائسگی پرداخته‌ایم. تا انتها همراه ما باشید.

خانم دکتر من دچار یائسگی زودرس شده ام، آیا امکان برگشت قاعدگی برای من هست یا خیر؟

بله در 2-3 درصد مواقع امکان برگشت قاعدگی هست و در شرایط خاص هم می‌توان از هورمون درمانی استفاده کرد.

معمولا به یائسگی زیر سن 40 سال، یائسگی زودرس می گویند. بعضی خانم‌هایی که سابقه ژنتیکی یائسگی زودرس را دارند یا سیگار می کشند، ممکن است که زودتر دچار این عارضه شوند. اگر در سن زیر 40 سال، خانمی یائسه شده باشد، این امکان وجود دارد که برای مدت کوتاهی مثلا 2-3 سال، یائسه باشند و بعد از آن تخمدان فعالیت خود را از سر بگیرد. اما حدود 2-3 درصد افراد ممکن است که مجددا پریود شوند. در سایر مواقع می‌توان از هورمون درمانی استفاده کرد. در یائسگی زودرس ممکن است پوکی استخوان، افسردگی، اختلال خواب برای شخص پیش بیاید.

پیشنهاد مطالعه | دکتر احیا خان احمدی، متخصص زنان، زایمان و نازایی در مدافون در مقاله زیر در خصوص یائسگی زودرس توضیحات کاملی داده است: یائسگی زود هنگام

من یک سال و نیم هست که ازدواج کردم و قاعدگی نامنظم و تنبلی تخمدان دارم. برای من قرص‌های متفورمین و کلومیفن تجویز کرده‌اند. آیا این مشکل من حل می‌شود؟

تنبلی تخمدان یا همان تخمدان پلی کیستیک، موجب می‌شود که تخمک گذاری نامنظم باشد. داروهای تحریک کننده تخمدان کمک می‌کند که تخمدان فعالیت خود را از سر بگیرد. اما حداقل باید یک سال از این داروها استفاده کرد تا تخمک گذاری مرتب انجام شود  و احتمال بارداری به 90 درصد برسد. اگر با این روش بارداری اتفاق نیفتاد از سایر روش های کمک بارداری مانند IUI می‌توان استفاده کرد.

پریود عادت ماهیانه

دکتر فاطمه نیک پور در ویدئوی زیر توضیحات کاملی در خصوص تخمدان پلی کیستیک ارائه کرده است: همه چیز درباره تنبلی تخمدان

من 29 ساله هست. 10 ماه هست زایمان کردم. پریود منظمی دارم اما AMH من 0.95 است. چه کار کنم که دچار یائسگی زودرس نشوم؟

عدد AMH = 0.95  میزان پایینی نیست و در واقع روی خط مرزی هست. در حالت طبیعی AMH باید بالای 1 باشد. اما اگر از این مقدار کمتر باشد، به این معنی نیست که شما به سمت یائسگی می روید. در واقع این عدد نشان می‌دهد که ذخیره تخمدانی در مرز قرار دارد. در این حالت توصیه می‌شود که بارداری را خیلی به تاخیر نیندازید.

من 21 ساله هستم و یک سال است که اقدام به بارداری کردم اما هنوز باردار نشدم. لطفا راهنمایی کنید.

لازم است که همسر شما تست وضعیت اسپرم را بدهم و اگر مشکلی نبود، خود شما باید از نظر وضعیت تخمک گذاری بررسی شوید.

برای خانمی که سن او زیر 35 سال است تا یک سال و بالای 35 سال تا 6 ماه، باردار نشدن طبیعی است. بعد از یک سال اولین کار، این است که از همسر تست اسپرموگرام گرفته شود. در این تست بررسی می‌شود که تعداد، حرکت و شکل اسپرم در حالت نرمال هست یا خیر. اگر این آزمایش‌ها مشکلی نداشت، باید در خانم آزمایش‌های لازم از نظر وضعیت تخمک گذاری، بررسی نظم سیکل های قاعدگی، انجام سونوگرافی برای بررسی رشد فولیکول در میانه سیکل انجام شود. اگر مطمئن شدیم که این تست ها مشکلی ندارد و تخمک گذاری انجام می‌شود ممکن است که نیاز به عکس رنگی رحم برای بررسی باز بودن لوله های رحم باشد.

پیشنهاد مطالعه | ورزش‌های مناسب برای دوران پریود را بشناسید.

دختر 11 ساله من هنوز پریود نشده‌است. آیا مصرف قرص کلسیم در دوران پریود تاثیری بر راحت تر بودن پریود دارد یا خیر؟

خیر تاثیر خاصی ندارد اما از آنجایی که دختر شما در سن رشد است، مصرف میزان مناسبی کلسیم، ورزش کردن، مصرف لبنیات و… برای سلامت وی موثر است.

دختر من از  15 سالگی عادت ماهیانه می‌شود اما چند وقتی است که استرس او زیاد شده و پریودهایش نامنظم ‌شده‌است. لطفا من را راهنمایی کنید.

یکی از شایع‌ترین مواردی که روی قاعدگی اثر دارد، استرس است. استرس، وضعیت تغذیه، امتحانات در نوجوانان، مسافرت، کاهش یا افزایش وزن، عدم تحرک و… می‌تواند روی قاعدگی اثر بگذارد. برای رفع اختلالات قاعدگی، اولین قدم باید استرس برطرف شود. اگر با برطرف شدن استرس، همچنان نامنظمی وجود داشت، لازم است که وضعیت تیروئید بررسی شود. معمولا در 4-5 سال اول قاعدگی، اختلالات پریود طبیعی است.

مشاوره روانشناسی کودک

اگر برای استرس نوجوان خود نیاز به مشاور دارید، در مدافون می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز با یک مشاور نوجوان مشاوره کنید.

مشاوره روانشناسی نوجوان

من در سال اول شیردهی هستم، تا چه مدت اگر پریود عقب بیفتد مشکلی نیست؟

تا 6 ماه پس از پایان شیردهی ممکن است اختلال وجود داشته باشد.

خانم‌هایی که شیردهی دارند، به دلیل بالا بودن سطح هورمون پرولاکتین، ممکن است که اصلا پریود نشوند و یا پریود آنها نامنظم باشد. این اختلال تا 6 ماه بعد از قطع شیردهی ممکن است ادامه داشته باشد. باید توجه کنید که در همین سیکل ها نامنظم ممکن است تخمک گذاری اتفاق بیفتد و احتمال بارداری وجود دارد.

من 47 ساله هستم، 4 سال است که ازدواج کرده ام و یک سال است که قاعدگی من قطع ‌شده‌است. آیا امیدی برای باردار شدن من هست؟

با توجه به اینکه یک سال است که پریود نمی‌شوید، احتمالا یائسه شده اید که می‌توانید با آزمایش از این موضوع مطمئن شوید. اگر یائسه شده باشید، می‌توانید از تخمک اهدایی برای بچه دار شدن استفاده کنید.

من 23 ساله هستم و از قرص هورمونی دوفاستون استفاده کردم اما هنوز باردار نشده‌ام. مرحله بعدی چیست؟

آزمایش اسپرم همسر، تهیه عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی هم باید انجام شود. هورمون پرولاکتین و تیروئید هم باید چک شود.

مقالات جدید تاکید دارند که کمبود ویتامین دی هم با ناباروری مرتبط است. بنابراین خوب است که میزان ویتامین دی را کنترل کنید. اگر همه موارد مشکلی نداشته باشد، بارداری با علت ناشناخته تشخیص داده می‌شود.

دختر 19 ساله ای هستم که مشکلات زیادی در قاعدگی دارم و از قرص‌های پروژسترون و استروژن استفاده میکنم. در آزمایشات FSH=90  و LH=30  هست. آیا امکان بارداری برای من وجود دارد یا نه؟

اگر میزان FSH=90  هست و فقط با استروژن و پروژسترون پریود می‌شوید در واقع دچار آمنوره یا قطع قاعدگی هستید. باید یک بررسی کروموزومی برای شما انجام شود.

اگر مشکل کروموزومی وجود نداشته باشد، باید استروژن و پروژسترون را باید ادامه بدهید. اگر سایز رحم شما سایز مناسبی باشد، با توجه به اینکه تخمک گذاری ندارید، می‌توانید از تخمک اهدایی استفاده کنید.

دختری 29 ساله هستم که یک ماه است که به شدت خونریزی دارم. از طریق سونوگرافی متوجه شدم که کیست و پولیپ دارم. لطفا من را راهنمایی کنید.

خونریزی طبیعی بین 3 تا 10 روز است یعنی به میزان 80 سی سی خون که به‌طور متوسط روزی 3 تا 4 پد بیشتر نباید نیاز باشد. این خونریزی غیرطبیعی است. باید بررسی تیروئید انجام شود.

پولیپ اگر در حفره رحم باشد، می‌تواند باعث خونریزی شدید و پریود طول کشیده بشود. بهترین کار برداشتن پولیپ به روش هیستروسکوپی است.

من 34 ساله هستم و به بیماری بهجت مبتلا هستم. آیا می‌توانم به صورت طبیعی باردار شوم؟

حتما باید با پزشک روماتولوژ خود مشاوره کنید و دوز داروها به کمترین و بی خطرترین دوز تغییر کند. در این صورت مشکلی در بارداری نیست.

سندروم بهجت یا بیماری بهجت BD یک وسکولیت سیستمیک ( به مفهوم وجود التهاب در رگ‌های خونی قسمت‌های مختلف بدن) است.

دختر 10 ساله من پریود ‌شده‌است. آیا این بلوغ زودرس محسوب میشود؟

بلوغ زودرس در سن زیر 8 سال اتفاق می‌افتد.

در علم امروزی این سن برای پریود شدن، قابل قبول است. در ‌سال‌های اخیر سن بلوغ پایین آمده است. اما چون سن دختر شما کم است باید از نظر کم خونی مورد بررسی قرار بگیرد و قرص آهن مصرف کند.

دختر من 13 ساله است و قد او 147 سانتی متر است. آیا بعد از بلوغ باز هم رشد قد اتفاق می‌افتد؟

در سال اولی که دختر شما پریود می‌شود احتمال 5-6 سانتی متر قد کشیدن وجود دارد.

تا زمانی که اپی فیز استخوان بسته نشده باشد، امکان قد کشیدن وجود دارد. معمولا تا یک سال بعد از پریود اپی فیز بسته می‌شود.

من 20 ساله و دچار PCO  (تنبلی تخمدان) هستم. یک بار سابقه بارداری خارج از رحمی داشتم. IUI انجام دادم و منفی شد. آیا می‌توانم دوباره IUI انجام دهم؟

با توجه به سن می‌توانید از قرص‌های کمک بارداری و تا 6 بار IUI انجام دهید.

سن 20 سالگی سنی نیست که بخواهید نگران باشید. اگر پریود نامنظم دارید باید از طریق درمان به صورت منظم دربیاید. برای حاملگی خارج از رحمی اگر حتی عمل جراحی هم برای شما انجام شده و یک لوله قطع شده باشد، باز هم مشکلی برای شما پیش نمی‌آید و با یک لوله می‌توانید باردار شوید. عمل IUI میزان بارداری را 10 درصد افزایش می‌دهد.

من 48 ساله هستم و هنوز هر ماه قاعده می‌شوم آیا امکان بارداری برای من وجود دارد؟

بعد از 45 سالگی ذخیره تخمدان افت ناگهانی پیدا می‌کند. یعنی بعد از این سن ممکن است که قاعدگی بدون تخمک گذاری انجام شود. کیفیت تخمک هم بعد از سن 45 سالگی پایین می‌آید و احتمال سقط بالا می رود. احتمال بارداری خانم 48 ساله خیلی کم است. برای شما لازم است که اندازه گیری ذخیره تخمک و استفاده از روش های کمک باروری استفاده شود.

خانم دکتر فاصله عادت ماهیانه چه میزان باشد؟

به‌طور متوسط، بین اولین روز شروع دوره عادت‌ماهانه تا اولین روز دوره بعدی 28 روز فاصله است. اگر این فاصله به 24 تا 31 روز نیز برسد می‌تواند طبیعی باشد، البته در صورتی که 9 دوره عادت‌ماهانه در سال اتفاق بیفتد اما اگر تعداد دوره‌های عادت‌ماهانه کمتر باشد، ممکن است نشانه ابتلا به فیبروم باشد. همچنین دوره‌های نامنظم گاهی علامت عدم‌تعادل هورمونی یا پولیپ‌های دیواره رحم نیز خواهدبود. در چنین مواردی نیاز به مشورت با متخصص زنان است تا پس از تشخیص قطعی با مصرف دارو یا جراحی مشکل برطرف شود.

دکتر زنان آنلاین

اگر شما هم در خصوص بارداری، قاعدگی و یا یائسگی سوالی دارید می‌توانید از طریق لینک زیر به صورت 24 ساعته از پزشکان متخصص در مدافون سوال خود را بپرسید.

سوال از پزشکان متخصص زنان و زایمان

از دیدن نظرات شما در بخش دیدگاه‌ها بسیار خوشحال میشویم. نظرات خود را ثبت کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 589

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرفا جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.برای درمان حتما به توصیه و تجویز پزشک یا روانشناس خود عمل کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «سوالات پزشکی قاعدگی (پریود/عادت ماهیانه)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *