سوالات رایج درباره تست پاپ اسمیر

در این مقاله از مدافون که به تایید پزشک رسیده است، به برخی از سوالات رایج شما درباره تست پاپ اسمیر پاسخ داده ایم. تا انتها همراه ما باشید.

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست یا آزمایش پاپ اسمیر بهترین روش برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. در این آزمایش، سلول‌ هایی برای بررسی وجود سلول ‌های سرطانی و پیش‌ سرطانی، از دهانه‌ ی رحم به ‌آرامی برداشته می ‌شوند و از نظر عادی یا غیرعادی بودن رشد بررسی می ‌شوند.

چند وقت یک بار باید تست پاپ اسمیر انجام دهیم؟

انجمن متخصصان زنان و زایمان آمریکا توصیه می کند که: افراد ۲۱ تا ۲۹ ساله باید هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند. افراد ۳۰ تا ۶۵ ساله باید هر پنج سال یک بار تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV انجام دهند. انجام همزمان هر دو آزمایش «آزمایش همزمان» نامیده می ‌شود. افرادی که به ویروس HIV مبتلا هستند یا کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باید تست پاپ اسمیر را بیشتر از سایر افراد انجام دهند.

از چه سنی انجام تست پاپ اسمیر لازم نخواهد بود؟

از 65 الی 70 سالگی به بعد در صورتی که حداقل از 10 سال گذشته، هیچگونه سابقه آنرمالی از نتایج آزمایش پاپ اسمیر موجود نبوده باشد و به شرط آنکه بیمار جزو افراد در معرض خطر نباشد، با توجه به نظر پزشک زنان ، انجام تست لازم نخواهد بود.

سوالات رایج درباره تست پاپ اسمیر

شما می توانید در اپلیکیشن دکتر آنلاین مدافون، خیلی راحت و سریع، با بهترین متخصصان زنان کشور، مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید.

بهترین زمان گرفتن نمونه با توجه به LMP چه موقع است ؟

بهترین زمان بین 10 تا 20 روز پس از شروع اولین روز قاعدگی می باشد.

فرآیند پاپ اسمیر معمولا چقدر طول می‌ کشد؟

قرار دادن اسپکولوم و گرفتن نمونه سلول از سرویکس معمولاً کمتر از یک دقیقه زمان می ‌برد.

آیا خونریزی پس از تست پاپ اسمیر طبیعی است؟

بله. اگرچه این موضوع برای همه اتفاق نمی ‌افتد، اما خونریزی پس از آزمایش پاپ اسمیر غیرمعمول نیست. این خونریزی اغلب به دلیل تراش یا خراش کوچک روی سرویکس یا واژن ایجاد می‌ شود. خونریزی معمولاً کم است و بایستی طی یک روز برطرف شود. اگر خونریزی شدیدتر شد یا بیش از سه روز طول بکشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا تست پاپ اسمیر در دوران حاملگی قابل انجام است؟

منعی در این رابطه وجود ندارد و به صورت ایمن (Safe) این تست قابل انجام است.

دلایل انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر به منظور تشخیص سلول های غیر طبیعی سرویکس شما انجام می گیرد. در صورتی که سلول های غیر طبیعی شما شناسایی شوند، پزشک برای تعیین سرطانی بودن آن ها ممکن است آزمایشات تکمیلی را برایتان تجویز نماید.

آیا در دوران قاعدگی نیز می توان از تست پاپ اسمیر استفاده نمود؟

اگر میزان خونریزی شما بسیار خفیف یا به صورت لکه بینی است، می توانید از تست پاپ اسمیر استفاده نمایید. اما در بسیاری از موارد پزشک توصیه می کند که انجام آزمایش پاپ اسمیر را به بعد از پایان دوره قاعدگی موکول کنید. چرا که اجرای آزمایش پاپ اسمیر در دوران قاعدگی، از میزان دقت و نتیجه نهایی می کاهد. وجود خون در نمونه آزمایش می تواند نتیجه نهایی آزمایش را با مشکل مواجه کرده و یک نتیجه غیر طبیعی کاذب به شما تحویل دهد.

نتیجه تست پاپ اسمیر چه زمانی مشخص می شود؟

دریافت نتایج در عرض یک هفته پس از آزمایش معمول است، اما OBGYN شما به شما اطلاع می دهد که چه زمانی نتایج در دسترس شما قرار می گیرد.

هدف از انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر بهترین ابزاری است که در اختیار ما برای تشخیص سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم است. با گرفتن زودهنگام این سلول ها، می توانیم آنها را قبل از تبدیل شدن به سرطان دهانه رحم از بین ببریم.

برس سرویکس چیست و به چه منظور از آن درتست پاپ اسمیر استفاده می شود؟

از این برس برای نمونه برداری از بافت درونی رحم و سلول های پوشاننده ی آن استفاده می شود. ابتدا بافت رحم به کمک دستگاه مخصوص کنار زده شده و این برس بر روی پوشش درونی دهانه ی رحم با زاویه ی سیصد و شصت درجه چرخانده می شود تا مقداری از این سلول ها گرفته شده تا بتوان مطالعه بر روی آن ها را آغاز کرد.

اسپکولوم چه کاربردی در تست پاپ اسمیر دارد؟

اسپکولوم وسیله ای برای معاینه است که به کمک آن می توان بافت ها را کنار زده و به معاینه پرداخت ممکن است این وسیله از آهن یا پلاستیک ساخته شده باشد.

تست اچ پی وی چیست و چه تفاوتی با تست پاپ اسمیر دارد؟

تست اچ پی وی در درجه ی بالاتری انجام می شود و در آن می توان نوع سلول را نیز شناسایی کرد، در حالی که در تست پاپ اسمیر یک وضعیت کلی از سلامت دهانه ی رحم به دست می آید.

منبع: www.forwomenhealthcare.com

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 6356

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.