تاب آوری در بحران

تاب آوری بخشی از توانایی یك انسان محسوب می شود كه با استفاده از آن می تواند شرایط نامطلوب را پشت سر بگذارد و به نحو مناسبی از آن استفاده كند. انسانی كه تاب آور است از هر بحران یك فرصت طلایی می سازد، تاب آوری ظرفیتی برای مقاومت در برابر استرس و فاجعه است.پژوهش ها نشان می دهند افراد واكنش های هیجانی متفاوتی نسبت به حوادث استرس زای زندگی نشان می دهند.

تاب آوری در بحران

یكی از عوامل تاثیرگذار بر سازگاری افراد با موقعیت های دشوار زندگی تاب آوری است. تاب آوری به فرآیندی پویا اطلاق می شود كه افراد در زمان مواجهه با شرایط ناگوار یا ضربه های روحی، رفتار انطباقی مثبت از خود نشان می دهند. این خصیصه تابع توانایی درونی شخص و مهارت های اجتماعی و تعامل با محیط است و به عنوان یك ویژگی مثبت متبلور می شود.

تاب آوری متغیری است كه می تواند آثار نامطلوب بسیاری از مشكلات و بیماری های جسمی و روانی را كاهش دهد. تاب آوری جایگاه ویژه ای در حوزه های روانشناختی تحولی و بهداشت روانی یافته است و به گونه ای كه هر روز بر شمار پژوهش های مرتبط با این سازه افزوده می شود.

مشاوره آنلاین روانشاسی 24 ساعته

هنگامی كه فرد با یك موقعیت هیجانی سخت و طاقت فرسا مواجه می شود داشتن احساس خوب و خوش بینی همچنین داشتن سرسختی و تاب آوری برای كنترل هیجان های او كافی نیست. فرد نیاز دارد كه در این لحظات بهترین كاركرد شناختی را داشته باشد و تلاش می كند تا هیجان های خود را به شیوه های سازنده و مثبت كنترل كند بنابراین راهبردهای تنظیم هیجانی به عنوان یك ابزار به فرد كمك می كند و هنگام مواجهه با یك رویداد تهدیدآمیز و ناخوشایند پاسخ مناسبی ابراز كند.

عوامل مختلفی با تاب آوری ارتباط دارند. مطابق یافته های پژوهشی یكی از ویژگی های مهم تاب آوری راهبردهای تنظیم هیجان است. تنظیم هیجان به فرآیندهای درونی و بیرونی اطلاق می شود كه مسوولیت كنترل، ارزیابی و تغییر واكنش های عاطفی فرد را در مسیر تحقق اهداف بر عهده دارد. بنابراین تنظیم هیجان شامل راهبردهایی است كه باعث كاهش، افزایش و حفظ هیجان كنار آمدن فرد با موقعیت تنیدگی زا می شود. افراد و جوامع می توانند حتی پس از مصیبت های ویرانگر به بازسازی زندگی خود بپردازند. تاب آور بودن به این معنا نیست كه از این طریق بتوان زندگی بدون استرس و درد را تجربه كرد.

درباره مشاوره آنلاین روانشناسی بیشتر بدانید

مردم پس از گرفتاری و از دست دادن ها به احساس غم، اندوه و طیف وسیعی از احساسات دیگر می رسند. به عبارت بهتر، تاب آوری مفهومی روانشناختی است كه می خواهد توضیح دهد افراد چگونه با موقعیت های غیرمنتظره برخورد می كنند، با این اوصاف تاب آوری نه تنها افزایش قدرت تحمل و سازگاری فرد در برخورد با مشكل بلكه مهم تر از آن حفظ سلامت روانی و حتی تاب آوری افراد را توانمند می كند تا با دشواری ها و ناملایمات زندگی و شغلی روبه رو شوند بدون اینكه آسیب ببینند و حتی از این موقعیت ها برای شكوفایی و رشد شخصیت خود استفاده كنند.

نكته ای كه باید به آن توجه كرد این است كه درست است تاب آوری به قابلیت تطابق انسان در مواجهه با بلایا یا فشارهای جانكاه، غلبه یافتن و حتی تقویت شدن با آن تجارب اطلاق می شود اما این خصیصه در كنار توانایی های درونی شخص و مهارت های اجتماعی او همچنین در تعامل با محیط تقویت می شود، توسعه می یابد و به عنوان یك ویژگی مثبت متبلور می شود. نتیجه اینكه تاب آوری در هر سن و در هر سطحی رخ می دهد و سازه ای شناختی و قابل آموزش است یعنی تاب آوری پدیده ای ذاتی نیست بلكه از طریق تمرین، آموزش، یادگیری و تجربه حاصل می شود.

آلزایمر چگونه به جان ما می افتد، از دیگر مقالات فروغ معیری راد بخوانید.

افراد تاب آور نسبت به موقعیت آگاه و هوشیارند، احساسات و هیجان های خود را می شناسند بنابراین از علت این احساسات نیز باخبرند و هیجان های خود را به شیوه سالم مدیریت می كنند. از سوی دیگر احساسات و رفتارهای اطرافیان شان را نیز درك می كنند و در نتیجه بر خود، محیط و اطرافیان شان تاثیر مثبتی می گذارند و می پذیرند كه موانع بخشی از زندگی هر انسان است.

یكی دیگر از ویژگی های افراد تاب آور این است كه می دانند زندگی پراز چالش است. آنها می دانند كه ما نمی توانیم از بسیاری مشكلات اجتناب كنیم ولی می توانیم در برابر آنها باز و منعطف باشیم و اشتیاق خود را برای سازگار شدن با تغییرات حفظ كنیم و دارای منبع كنترل درونی هستند.

افراد تاب آور، خود را مسوول شرایط خویش می دانند و برای هر مشكل، شكست و مساله، منابع بیرونی را سرزنش نمی كنند. آنها سهم خود را در امور زندگی همراه با مسوولیت پذیرفته اند و بر این باورند هر عملی كه انجام می دهند بر زندگی شان بازتاب می یابد. البته واضح است كه برخی عوامل از كنترل ما خارج است نظیر بلایای طبیعی. این افراد قادرند با پیدا كردن راه حل موثر بر موقعیت و آینده خود تاثیر مثبت بگذارند.

مشاوره روانشناسی از خانم فروغ معیری راد، می توانید به اپلیکیشن مدافون مراجعه نمایید.

از مهارت های حل مساله برخوردارند وقتی بحران پدیدار می شود، افراد تاب آور قادرند با استفاده از فنون حل مساله به راه حل های امن و مطمئن برسند. در حالی كه سایر افراد در این موقعیت های سخت دچار استرس زیاد می شوند و نمی توانند راه حل مناسب و مفیدی انتخاب كنند. افراد تاب آور شبكه حمایتی و عاطفی و ارتباطات محكم اجتماعی دارند. چنین ارتباطاتی به آنها كمك می كند درباره نگرانی ها و چالش های خود با كسی صحبت كنند، از مشورت، همدلی و همراهی آنها بهره مند شوند، راه حل های جدید را كشف كنند و در مجموع از لحاظ روانی احساس قدرت و آرامش كنند. خود را فردی قربانی و ناتوان تصور نمی كنند. بنابراین افراد تاب آور هر زمان كه ضرورت ایجاب كند از این منابع درخواست كمك می كنند. منابع حمایتی تخصصی شامل روانشناسان و مشاوران متخصص، كتاب های خودیاری و مانند آن است.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.