آلزایمر چگونه به جان ما می افتد؟

آلزایمر چگونه به جان ما می افتد؟

نام این بیماری را بسیار شنیده ایم و اگر کمی صادق باشیم همه ما از ابتلا به این بیماری هراس داریم، بیماری آلزایمر به مغز آسیب می رساند. این بیماری باعث از دست رفتن تدریجی و مداوم مغز شده و می تواند بر روی صحبت کردن، فکر کردن و انجام فعالیت های روزانه تأثیر بگذارد.

 

آلزایمر نوعی اختلال مغزی است که فرد مبتلا به فراموشی دچار می شود. در این بیماری، سلول های مغز به تدریج تخریب شده و فرد دچار فراموشی می شود، به طوری که دیگر قادر نیست خاطرات گذشته را به یاد بیاورد و با رویدادهای جدید را در مغز خود شکل دهد این فضای خالی کوچک توسط یک ماده شیمیایی مخصوص پر می شود که انتقال جریان الکتریکی بین سلول ها را سریعتر و آسانتر می کند. این ماده شیمیایی مخصوص که سروتونین» نام دارد، توسط خود مغز ترشح می شود. با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح این ماده شیمیایی یا سروتونین کاهش پیدا می کند، بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود.این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد. با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کمرنگ یا فراموش می شوند. در بیماری آلزایمر ترشح سروتونین به شدت کاهش می یابد. اما این مسئله همیشه به علت پیر شدن سلول ها نیست. س کته مغزی که باعث از دست رفتن بخشی از سلول های مغز می شود یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی می توانند خطر ابتلا به آلزایمر افزایش دهند.

در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین روانشناسی در مدافون دریافت کنید.

علل بیماری آلزایمر چه چیزهایی هستند؟

مهمترین عوامل خطرساز برای آلزایمرسن بالا، سابقه خانوادگی، جنس مونث بودن و سندرم داون است. اگر بیماران، خویشاوند در چه اولی داشته باشند که آلزایمر در او پس از ۶۵ سالگی بروز کرده باشد، خطر نسبی ابتلای آنها ۳ – ۶ برابر، افزایش می یابد. اگر بیماران خواهر یا برادری مبتلا به آلزایمر پیش از ۶۰ سالگی و نیز یک والد مبتلا داشته باشند، خطر نسبی آنها ۷-۹ برابر می شود. بیماری آلزایمر به علت تغییراتی که در مغز بروزمی کند، اتفاق می افتد. این تغییرات عبارتند از پایین آمدن سطح انتقال دهنده های عصبی یا پیام رسان های شیمیایی که به مغز کمک می کنند تا درست کار کند. اینکه چه چیزی باعث این کاهش می شود هنوز به صورت روشن مشخص نیست. خطر ابتلا به این بیماری با بالا رفتن سن افزایش می یابد اما این بدان معنا نیست که تمام افراد به آلزایمر مبتلا می شوند.

مشاوره تلفنی در مدافون با برترین پزشکان و روانشناسان کشور.

پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر:

سالمندانی که از بیماری آلزایمر با از اختلال های حافظه ای سبک رنج می برند می توانند یک دفترچه یادداشت و یک مداد در جیب خود یا در کنار تلفن داشته باشند و پیام های خود را خیلی راحت در آن بنویسند. حتی می توانند یک تقویم به همراه داشته باشند و رویدادهای پیش بینی شده، حتی کارهای روزمره را در آن بنویسند. اشخاصی که از افت حافظه رنج می برند. می توانند روی روزهایی که سپری می شود خط بکشند. می توانند از داروهایی استفاده کنند که مقدار آنها برای هر روز از هفته و ماه مشخص شده است. برقراری نظم روزانه و کمک گرفتن از وسایل، حافظه بسیاری از سالمندانی را که توانایی تشکیل خاطرات تازه را ندارند از دشواری ها نجات می دهد. افرادی که از نظر جسمی و فکری فعال هستند به مراتب کمتر از دیگران در معرض بیماری خطرناک الزایمر قرار می گیرند تقویت حافظه فقط با خواندن کتاب و فکر کردن نیست بلکه معاشرت با دیگران، مسافرت، آموختن زبانی جدید، حفظ کردن شعر، آموختن موسیقی و غیره می تواند در این مورد مؤثر باشد که البته علاوه بر تمام این نکات رعایت اصول تغذیه در جلو گیری از ابتلا به بیماری آلزایمر نقش دارد. مصرف خشکبار به خصوص فندق به تقویت حافظه کمک می کند. فندق دارای پیش ماده سروتونین است. مصرف فندق باعث افزایش ترشح این ماده شیمیایی مخصوص در مغز می شود.

آلزایمر چیست؟

راه های درمان آلزایمر:

در واقع هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. اما داروهایی هستند که ممکن است سرعت پیشرفت علائم را کمتر کنند و زندگی را برای بیماران آسانتر کنند.ممکن است این داروها برای همه موثر نباشند و یا اینکه تاثیر خیلی کمی داشته باشند. با بدترشدن بیماری ممکن است فرد با بیماری افسردگی، عصبانیت و ناراحتی مواجه شود. که نیاز است برای مقابله با این بیماری ها نیز داروهای ویژه ای تجویزکند.برای دریافت مشاوره روانشناسی از خانم فروغ معیری راد، می توانید به اپلیکیشن مدافون مراجعه نمایید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.9 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 164

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.