روابط زناشویی سالم

روابط زناشویی سالم

اگر میخواهید رابطه زناشویی سالمی داشته باشید و این موضوع برای شما اهمیت دارد، این مقاله مدافون را تا انتها مطالعه نمایید. در واقع رابطه سالم زناشویی پارامترهایی را دارد که در ادامه به معرفی این پارامترها خواهیم پرداخت:

جهت مشاوره با روانشناس آنلاین مدافون، اپلیکیشن مدافون را نصب نمایید.

پارامترهای مهم در یک رابطه زناشویی

جذابیت جسمانی و جنسی

اولین پارامتری که باید در یک رابطه سالم زناشویی وجود داشته باشد، جذابیت جسمانی یا جنسی است. یعنی اینکه فرد از نظر ظاهر، تیپ، فیس و استایل طرف مقابل خود را پذیرفته باشد و به آن علاقه مند باشد. به بیانی دیگر تمامی معیارها و ملاک هایی که برای او حائز اهمیت است در طرف مقابل وجود داشته باشد و از این رو هیجانی برای رفتن به سمت همسر خود و برقراری ارتباط جنسی داشته باشد.

بسیاری می گویند که ظاهر و قیافه خیلی مهم نیست و همین که شخص اخلاق و شخصیت داشته باشد، برای ما کفایت می کند. اما این یک اشتباه بزرگ است!!!!

قبل از اینکه ما فرد را بشناسیم و با او رابطه جدی برقرار کنیم، شاید اولین معیار و ملاکی که با آن مواجه می شویم و به قول معروف اولین فیلتری که با آن مواجه می شویم، ظاهر شخص (یعنی تیپ و قیافه و استایل) می باشد. از این رو ما باید اولین مرحله را درست انتخاب کنیم تا مشکلی برای رابطه زناشوییمان در آینده به وجود نیاید.

پس دقت نمایید که ما باید به سلیقه و چشم خودمان احترام بگذاریم و شخص مورد پسند خود را انتخاب کنیم. زیرا خیلی از مسائل و مشکلات جنسی در رابطه زناشویی، به دلیل رعایت نکردن این قضیه رخ می دهد.

صمیمیت

صمیمیت در روانشناسی به معنای محرمیت است. یعنی اینکه من چقدر بتوانم با طرف مقابل خود راحت باشم و خود عریان و بدون سانسورم را (خود واقعی) بدون ترس از قضاوت شدن و ارزیابی شدن به طرف مقابلم نشان بدهم. به بیانی دیگر صمیمیت در رابطه زناشویی بدین معناست که من آنقدر با طرف مقابل خود صمیمی باشم و به اصطلاح رفاقت و دوستی ما در سطح بالایی باشد، که من بتوانم حرف هایی را که فقط می توانم به خودم بگویم و نمی توانم به هیچ کس دیگر حتی پدر، مادر، خواهر و یا برادرم بگویم، به راحتی به او بگویم. به این کار در روانشناسی Intimacy یا صمیمیت (که نوعی رفاقت و دوستیه) گفته می شود. در چنین شرایطی هرچه عمر رابطه بیشتر می شود، حتی با توجه به اینکه هیجان اولیه ممکن است به مرور با گذشت سالیان کاهش پیدا بکند، این صمیمت بیشتر می شود و هرچه از عمر یک ارتباط زناشویی سالم بیشتر می گذرد، قوام و دوام و صمیمت آن بیشتر می شود.

همین الان مشاوره روانشناسی تلفنی بگیر.

تعهد

تعهد به این معناست که هر رفتاری را من در مقابل همسرم نمی توانم انجام بدهم، یواشکی و به دور از چشم او هم انجام ندهم. حال این رفتار می تواند لبخند زدن، ارسال یک پیام، یک دیدار و یا حتی می تواند روابط نزدیک تر یا رابطه جنسی باشد.

پس چقدر وجود تعهد در داشتن یک رابطه سالم زناشویی اهمیت دارد!!!

پس اگر ما این سه پارامتر را کنارهم قراردهیم، می توانیم یک مثلث را تشکیل دهیم و بگوییم برای داشتن رابطه زناشویی سالم حتما حتما این سه پارامتر باید وجود داشته باشند. چرا که این سه پارامتر مانع از خیانت های روابط زناشویی یا روابط فرازناشویی می شود.

ازدواج از نظر ماهیت با رابطه عاطفی متفاوت است و در واقع ازدواج یک قرارداده دوطرفه است. ما نمی توانیم لزوما بگوییم که دو فرد که رابطه عاطفی موفقی دارند، لزوما ازدواج سالم و موفقی هم دارند. چرا که ازدواج جنبه ها و ابعاد مختلفی دارد.

امنیت

در ازدواج سالم همراه سه پارامتر اصلی ، دو پارامتر دیگر نیز وجود دارد که یکی از آن ها امنیت است. ارتباط عاطفی سالم باید احساس امنیت لازم را به دو طرف رابطه بدهد. چرا که هدف از کنار هم بودن، رسیدن به آرامش است. اینکه دو طرف بتوانند به نیازهای هم پاسخ دهند و به یکدیگر آرامش بدهند. اما متاسفانه تنها گزینه ای که در برخی رابطه وجود ندارد، آرامش و امنیت است.

سازش و بخشش

سازش

دو عنصر حیاتی دیگر در رابطه ها، سازش و بخشش است. اینکه ما چقدر توانایی این را داریم که نیازهای شخصی خودمان را به نفع رابطه زناشوییمان فدا بکنیم. یعنی من چقدر می توانم از نیازهای شخصی خود بگذرم، بخاطر اینکه این رابطه زناشویی برای من ارزشمنده و من به هر قیمتی حتی گذشتن از نیازهای شخصی خود حاضرم رابطه ام را حفظ کنم.

بخشش

به انجام کارهایی برای حفظ رابطه، بدون انتظار جبران از طرف مقابل، بخشش گفته می شود. در واقع مهم ترین عامل موفقیت رابطه، سازش و بخشش می باشد. چرا که گذشتن از نیازهای شخصی به من این توانایی را می دهد که من رابطمه ام را حفظ کنم و برای بهتر شدنش سازش کنم.

*نکته مهم دو طرفه بودن این سازشه.

یعنی هر دو طرف بدون انتظار جبران و فقط برای بهتر شدن رابطه بتوانند از نیازهای خودشون بگذرند.

آموزش مهارت های ارتباطی

اگر قبل از ازدواج هر فرد مهارت های ارتباطی کارآمد و موثر را یاد گرفته باشد، قطعا در ازدواج و رابطه عاطفی خود، به مشکلات کمتری دچار خواهد شد. چرا که عدم آموختن مهارت های ارتباطی، عامل بسیاری از مشکلات است. از این رو دو طرف باید تلاش کنند تا مهارت های ارتباطی لازم را کسب نمایند. زیرا در رابطه عاطفی، رسیدن به یکدیگر کافی نیست، بلکه حفظ کردن رابطه و نگه داشتن آن بسیار مهم تر از بدست آوردن آن است. در واقع وقتی دو نفر باهم ازدواج می کنند، یک نوزادی به نام رابطه بین آن ها متولد می شود که نیازمند مراقبت است.

آیا عشق و دوست داشتن برای ازدواج کافیست؟

بسیاری افراد تصور می کنند که عشق و دوست داشتن قبل از ازدواج اگروجود داشته باشد، ازدواج یک رابطه موفق خواهد بود.

در اینجا باید گفت که عشق برای شروع رابطه و ازدواج لازمه! یعنی اگر عشق و دوست داشتن نباشد، آن رابطه یک حلقه مفقوده دارد.

اما هرگز کافی نیست!!!

اگر تنها پارامتر ما دوست داشتن باشد و سایر پارامترها وجود نداشه باشد، آن ازدواج دارای ریسک بالایست و امکان موفق نشدنش بسیار بالا می باشد.

روابط زناشویی سالم 2

مرزگذاری بین خانواده ها پس از ازدواج چگونه است؟

پس از ازدواج دو نفر باید یک مرز گذاری دقیق بین خود، خانواده جدید (زن و شوهر) و خانواده های قبلی(پدران و مادران) داشته باشند. دختر و پسر باید بدانند که پس از ازدواج خانواده درجه یک همدیگر می شوند و پدر و مادر به خانواده درجه دو انتقال میابند.

زوج باید این توانمندی و داشته باشند که یک مرز گذاری دقیق بین خانواده درجه یک و دو داشته باشند و همچنین مانع از مداخلات خانواده ها گردند. این مداخلات که معمولا به نفع فرزندان خود است، چون سو گیری عاطفی نسبت به فرزند خود دارند، مثلا مادر خانوم از خانوم حمایت می کند و مادر آقا از آقا، در برخی مواقع منجر به مسائل و مشکلات می گردد که در نهایت می تواند منجر به جدایی و طلاق گردد.

طلاق عاطفی چیست؟

چگونه می توان در ازدواج انتخاب درست داشت؟

اگر براساس معیار ها و ملاک های ذکر شده، در ابتدا انتخاب درست داشته باشیم، احتمال موفق بودن ازدواج بالا خواهد رفت. به گفته روانشناسان حداقل 6 ماه تا 1 سال زمان لازم است تا طرف مقابل را تا حدی شناخت. از این رو هنگام شناخت طرف مقابل، به نکات زیر دقت نمایید.

 • رفتارهایش
 • تعاملاتش
 • رفتار او بین خانواده خود
 • رفتار او بین خانواده ما
 • رفتار او بین همکارانش
 • رفتار او دوستانش
 • رفتار او در بیرون
 • تعاملاتش با دیگران
 • طرز صحبت کردن با خانواده خود و ما

ازدواج سالم نیازمند چه ابعادی می باشد؟

 • بعد روانی
 • بعد شخصیتی
 • بعد فکری
 • بعد عاطفی
 • بعد مالی
 • بعد جنسی
 • بعد اجتماعی

لازمه یک ازدواج موفق این است که هر دو طرف در تمامی این جنبه ها و همه ی این ابعاد به بلوغ لازم رسیده باشند. یعنی یک رفتار پخته و بالغ را در هر کدام از این جنبه ها کسب کرده باشند.

در مدافون فوری مشاوره پزشکی و روانشناسی بگیر. 6

سن مناسب ازدواج چه زمانی است؟

گفته می شود که سن مناسب برای یک ازدواج از 25 سالگی به بعد است. یعنی اگر فردی زیر سن 25 سال باشد، قطعا در خیلی از این جنبه ها به بلوغ لازم نرسیده است.

ازدواج زود هنگام مانند این است که در سن رشد لباسی را بخریم که پس از رسیدن به سن بلوغ دیگر نتوانیم آن لباس را بپوشیم. چرا که انتخاب قبل از 25 سالگی ممکن است انتخاب 5 سال آینده شخص نباشد.

همه ی افراد ویژگی های سرشتی ازدواج را ندارند. ما در یک ازدواج سالم باید یک سری ویژگی ها مانند: مسئولیت پذیری، تعهد، رشد عاطفی، روانی، شخصیتی و بلوغ لازم را کسب کرده باشیم .

سن مناسب ازدواج

منبع: دکتر زهرا کرمی، روانشناس

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.