سن مناسب ازدواج چند سالگی است؟

تصمیم گیری برای ازدواج را می توان مهم ترین تصمیمی دانست که هر شخص در طول زندگی خود می گیرد. برای آنکه پیوند موفقی داشته باشیم باید فاکتورهای مهمی مانند: سطح فرهنگی، مسائل مالی، بلوغ فکری و سن مناسب ازدواج را در نظر بگیریم. اما یکی از مهم ترین مسائل در مورد ازدواج تعیین سن معقول ازدواج برای دختران و پسران است.

همانطور که می دانید در این چند سال اخیر سن ازدواج هم در دختران و هم در پسران بسیار بالا رفته است. یعنی کمتر کسی پیدا می شود که تن به ازدواج های زود هنگام در سنین پایین بدهد. اما این سوال که بهترین سن ازدواج چه زمانی است؟ در ذهن خیلی از افراد جرقه خواهد زد. در این مقاله از مدافون، روانشناس زهرا محمدنیا، به برخی از سوالات رایج شما عزیزان درباره سن مناسب ازدواج، پاسخ داده اند. در ادامه همراه ما باشید تا با بهترین سن ازدواج جوانان آشنا شوید.

سن مناسب ازدواج

بهترین سن ازدواج چه زمانی است؟

از نظر روانشناسان بهترین سن ازدواج، زمانیست که فرد در زندگی شغلی، تحصیلی، ارتباطی، عاطفی و فکری به یک بلوغ و استقلال رسیده باشد. یعنی بتواند:

  • در مرحله اول از خانواده جدا شود.
  • درآمد خوبی داشته باشد.
  • از پس مخارج زندگی بربیاید.
  • بتواند مسئولیت زندگی را به دوش بکشد.
  • همسرش را به عنوان شریک زندگی بپذیرد.

البته فاکتورهای مهم دیگری وجود دارد که با توجه آن مشخص می شود، آیا فرد می تواند زندگی خود را به درستی مدیریت کند یا خیر، که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج این مسائل به درستی بررسی می شود.

شما می توانید در جلسات مشاوره آنلاین روانشناسی مدافون، به صورت آنلاین و یا تلفنی، مشاوره روانشناسی دریافت کنید.

آیا برای ازدواج میزان سن معیار مناسبی است؟

گاها مشاهده می شود برخی پسران در سن 40 سالگی وابستگی شدید عاطفی و مالی به خانواده خود دارند، ولی در مقابل پسری دیگر در سن 30 سالگی توانسته به بلوغ و استقلال مالی و روانی برسد. پس سعی نمایید که دنبال عدد خاصی برای سن ازدواج نباشید. روانشناسان معتقدند چیزی تحت عنوان بهترین سن برای ازدواج وجود نداشته و تنها بهترین زمان برای ازدواج وجود دارد.

*البته توصیه نمی شود که دختران در سنین زیر 25 سال و پسران در سنین کمتر از 32 سال ازدواج کنند.

آیا ازدواج در سنین بالا، به افراد آسیب می رساند؟

همانطور که ازدواج در سنین پایین به افراد آسیب می رساند و افراد را در آینده تهدید به جدایی و طلاق می کند، ازدواج دیر هنگام نیز خطرات خود را به دنبال دارد. خطرات ازدواج دیرهنگام به این صورت است که افراد به بهانه آن که ازدواج آن ها دیر شده است، انتخاب های نادرست و عجولانه خواهند داشت و تمام این مسائل باعث می شود که در ازدواج و زندگی مشترک و در رابطه با همسران نتوانند آن طور که باید و شاید ظاهر شوند.

سن مناسب ازدواج 1

طلاق عاطفی چیست؟

منظور از بلوغ اجتماعی چیست؟

بلوغ اجتماعی به معنی توانمندی لازم برای اداره امور خانواده، همسر و فرزندان است. این امر، مستلزم برآورده‌شدن نیازهای اقتصادی، بهداشتی،‌ علمی، آموزشی و… برای گذراندن زندگی است تا فرد بتواند با آن، مسكن و حداقل نیازهای خانواده را تامین كند.

فاکتور‌های مهم در تعیین سن مناسب جهت ازدواج چیست؟

درست است که برای تعیین سن ایده ‌آل چندین عامل را مانند: فرهنگ، اقتصاد، محل زندگی و غیره در نظر گرفتیم، اما بلوغ فکری و بلوغ جسمی دو فاکتور اصلی و تعیین کننده برای سن ازدواج دختر و سن ازدواج پسران به حساب می آید.

برای گرفتن مشاوره ازدواج چه کنیم؟

بهترین راه برای دریافت مشاوره ازدواج، نصب اپلیکیشن مدافون است. شما می توانید در اپلیکیشن مدافون، از راه دور با بهترین مشاوران و روانشناسان کشور، مشاوره روانشناسی آنلاین و یا مشاوره روانشناسی تلفنی داشته باشید.

منبع: روانشناس زهرا محمدنیا

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.