آزمایش های پیش از ازدواج

هر زوج جوانی که تصمیم به ازدواج می گیرد، در کنار برگزاری تمامی آداب و رسوم رایج، باید آزمایش های پیش از ازدواج را نیز انجام دهد. این آزمایشات یکی از مراحل اصلی ازدواج بوده و انجام آن برای تمامی زوجین الزامی می باشد. در ادامه این مقاله از مدافون به معرفی این آزمایش ها خواهیم پرداخت. پس اگر شما هم در شرف ازدواج هستید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

آزمایش های پیش از ازدواج

علت اهمیت آزمایش پیش از ازدواج

اگر تصمیم به ازدواج گرفته اید، بایستی یک سری آزمایش ها لازم را برای بررسی میزان سلامت خود و همسرتان انجام دهید. آزمایش های قبل از ازدواج می توانند از بروز بسیاری از مشکلات که ممکن است در آینده، زندگی فرزندتان و همچنین روابط عاطفی بین شما را تحت تاثیر قرار دهد، جلوگیری کنند. این آزمایش ها میزان سلامت زوجین را نشان می دهد و به شما نشان می دهند که اگر با یکدیگر ازدواج کنید، ممکن است فرزندتان به بیماری خاصی مبتلا شود یا خیر.

از این رو انجام آزمایش قبل از ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدارک مورد نیاز آزمایش پیش از ازدواج

برای اینکه بتوانید آزمایش دهید، می بایست به یک دفتر ازدواج مراجعه کرده و با ارائه کارت ملی و شناسنامه خود برگه معرفی به مراکز آزمایش را دریافت کنید. در این مرحله شما حتی نیازی به محرمیت هم نخواهید داشت.

تحویل دادن مدارک شناسایی زوجین، کپی شناسنامه پدر دختر و یک قطعه عکس 4*3 همان مدارکی هستند که به محضردار تحویل می‌دهید و نامه را دریافت می‌کنید. این نکته را بدانید که مراجعه به محضر برای انجام آزمایش‌های ازدواج الزامی است. چرا که بدون نامه ، امکان انجام آزمایش وجود ندارد. به طور معمول، زوجین به نزدیک ترین آزمایشگاه ارجاع داده می‌ شوند.

آزمایش های لازم پیش از ازدواج

آزمایش خون

آزمایش خون یکی از آزمایش های اصلی پیش از ازدواج است که در آن بیماری هایی مانند: تالاسمی، هپاتیتB و هپاتیتC مورد بررسی قرارمی گیرد. به درخواست شما ایدز نیز در آزمایش خون شما مورد بررسی قرار می گیرد.

آزمایش تالاسمی

از آزمایش خون تالاسمی برای تشخیص علت کم خونی استفاده می شود. کم خونی یک اصطلاح کلی و عامیانه برای اختلالات گلبول های قرمز می باشد که انواع مختلفی دارد. کم خونی بر اثر فقر آهن و بیماری ژنتیکی تالاسمی دو نوع شایع از انواع کم خونی ها هستند. این آزمایش یکی از مهم ترین آزمایش های پیش از ازدواج می باشد. در آزمایش CBC(شمارش سلول‌های قرمز خون) یک نمونه از خون آقایان گرفته می شود. در صورت غیر نرمال بودن این تست از خانم ها نیز نمونه خون گرفته می‌شود و آزمایش CBC انجام می شود. اگر نتیجه آزمایش غیر نرمال باشد (آزمایش CBC هر دونفر MCV<80 و یا MCH<27 باشد) این افراد به بررسی های بیشتری از نظر ابتلا به تالاسمی مینور احتیاج دارند و آزمایش HB الکتروفورز برای آنها انجام می شود.

اگر HbA2>3.5  در هر دو نفر باشد، و زوجین ناقل سالم (مبتلا به تالاسمی مینور) می باشند و حتما باید مشاوره ژنتیکی ویژه انجام دهند. زیرا احتمال اینکه نوزاد آنها مبتلا به تالاسمی ماژور باشد، بالا می باشد (در حدود 25 درصد) که با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهند شد و طول عمر این افراد کاهش پیدا می کند. در واقع با ازدواج یک خانم و آقاي مبتلا به تالاسمی مینور، در هر بارداري، 25 درصد احتمال ماژور بودن و ابتلاي جنین به بیماري، 50 درصد احتمال ناقل بودن و 25 درصد احتمال سالم بودن آن وجود دارد.

اگر در هریک از این افراد یا در هر دو نفر HbA2<3.5  باشد، بیماری فقر آهن می باشد و درمان لازم صورت می گیرد.

مشاوره ازدواج

آزمایش عدم اعتیاد

آمارهای طلاق در کل کشور نشان می‌دهد که اعتیاد اولین دلیل فروپاشی خانواده ‌های نوپای ایرانی بوده است. از همین رو، نتایج آزمایش اعتیاد پیش از ازدواج، یک امر مهم تلقی می‌ شود و همه زوج ‌ها باید این آزمایش را انجام ‌دهند. موضوع اعتیاد یکی از مسائل مهم پیش از ازدواج برای زنان و مردان می باشد. چرا که اعتیاد موجب بروز مشکلاتی فراوان در زندگی شده و حتی می تواند باعث از هم پاشیدن زندگی ها و طلاق گردد.

برای انجام این آزمایش نمونه ادرار از هر دو نفر گرفته می شود. یک هفته قبل از انجام آزمایش از مصرف بعضی از داروها مانند دارو های کدئین دار خودداری کنید. درصورتیکه داروی خاصی مصرف می کنید حتما قبل از انجام آزمایش با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت امکان از چند روز قبل از انجام این تست مصرف آن را متوقف کنید.

آزمایش بررسی بیماری سفلیس

آزمایش  VDRL برای بررسی فرد از نظر ابتلا به بیماری سفلیس که یک بیماری مقاربتی عفونی است انجام می شود. انجام این تست برای آقایان الزامی می باشد. این بیماری بر اثر نوعی از باکتری به نام ترپونیما پالیدوم به وجود می آید و افراد مبتلا می‌ توانند سال‌ ها بدون بروز هیچ علائمی ناقل این بیماری باشند. راه انتقال اصلی این بیماری از طریق رابطه جنسی، تماس مستقیم پوستی یا غشای مخاطی با زخم‌ های فرد بیمار از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد.

تزریق واکسن کزاز

پزشکان توصیه می کنند که بانوان هر 10 سال یکبار واکسن کزاز تزریق نمایند. از این رو بهتر است قبل از عقد این واکسن زده شود تا از تولد نوزادان مبتلا به کزار که بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند، جلوگیری کرد.

شرکت در کلاس های تنظیم خانواده

تمامی زوج هایی که برای انجام آزمایش های پیش از ازدواج مراجعه می کنند، ضروری است که در کلاس های تنظیم خانواده شرکت کنند. در این کلاس ها آموزش های مختلفی مانند: مسائل جنسی، نحوه زندگی، ازدواج و غیره به زوجین داده می شود. همچنین در این کلاس ها راهکارهایی برای مقابله با مشکلات و مسائل زندگی به زوجین داده می شود.  

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 6986

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.