روزه در کرونا

آیا مبتلایان کرونا می توانند روزه بگیرند؟

از آنجایی که کرونا هر روزه تعداد زیادی از افراد را به خود درگیر می کند، با سوالات بسیاری از شما عزیزان مواجه شده ایم.

آیا افراد مبتلا به کرونا می توانند روزه بگیرند؟

آیا بیماران کرونایی با علائم خفیف می‌توانند روزه بگیرند؟

آیا مبتلایان بهبود یافته از کرونا در ماه رمضان می توانند روزه بگیرند؟

آیا روزه داری امکان ابتلا به کرونا را افزایش می دهد؟

برای دریافت پاسخ تمامی این سوالات، ادامه این مقاله از مدافون را مطالعه کنید.

جهت مشاوره با دکتر سمیرا زارع فر، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری کلیک کنید.

با توجه به سوالات شما عزیزان درباره همزمانی ماه مبارک رمضان با پیک چهارم کرونا، برآن شدیم تا مقاله ای جامع و کامل درباره روزه گرفتن بیماران مبتلا به کرونا برای شما عزیزان بنویسیم. همراه مدافون باشید.

آیا روزه داری امکان ابتلا به کرونا را افزایش می دهد؟

با توجه به تحقیقات صورت گرفته ، تا به حال هیچ مقاله ای درباره افزایش احتمال ابتلا به کرونا در هنگام روزه داری به ثبت نرسیده است. از این رو روزه گرفتن در دوران پاندمی کرونا مشکلی در افراد فاقد بیماری های خاص و زمینه ای ایجاد نخواهد کرد و این افراد می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی (زدن ماسک و ضدعفونی دست ها) اقدام به روزه داری نمایند.

چه افرادی در دوران کرونا روزه نگیرند؟

  • افراد دارای سوء تغذیه
  • بیمارهای قلبی
  • افراد دیابتی
  • افراد مبتلا به سرطان
  • بیمارهای ریوی و یا کلیوی
  • افراد بالای 65 سال

به گفته پزشکان روزه داری باعث ترشح هورمون کورتیزول (هورمون ترشح شده به هنگام استرس) در افراد می گردد. این هورمون تا حد زیادی باعث کاهش سیستم ایمنی در بدن شده و از این رو روزه داری در افراد فوق (افراد دارای بیماری های زمینه ای)، احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می هد.

آیا افراد مبتلا به کرونا می توانند روزه بگیرند؟

به گفته پزشکان افراد مبتلا به کرونا در طول مدت بیماری خود باید استراحت کامل داشته و از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری نمایند. کم آبی در بدن افراد مبتلا به covid19 (به دلیل تب و ضعف بالای بدنی) عوارض و علائم بیماری را افزایش می دهد. به همین دلیل توصیه می شود این افراد برای بهبود بیماری خود مایعات فراوان را در رژیم غذایی خود بگنجانند. از آنجایی که مبتلایان کووید19 برای بهبود کامل بیماری خود نیاز به مایع درمانی و مصرف به موقع دارو دارند، نمی توانند روزه بگیرند.

جهت مشاوره با دکتر عاصفه عباس زاده، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری کلیک کنید.

آیا بیماران کرونایی با علائم خفیف می‌توانند روزه بگیرند؟

علائم کرونا در افراد مختلف بسیار متفاوت است. این علائم ممکن است بسیار شدید و یا خفیف باشد. گاهی این علائم به اندازه ای خفیف هستند که بیمار، متوجه بیماری خود نمی شود. عموما 80 درصد بیماران مبتلا به کرونا، در این دسته قرار دارند. به گفته متخصصان عفونی چنانچه علائم بیماری در بیماران مبتلا به کووید 19 کم باشد، تحت نظر پزشک و با بررسی شرایط بالینی، می توانند روزه بگیرند.

آنچه باید درباره کرونا بدانیم.

آیا مبتلایان بهبود یافته از کرونا در ماه رمضان می توانند روزه بگیرند؟

بهبود یافتگان کرونا 2 الی 4 هفته پس از بیماری، در صورت عدم مشاهده علائم بیماری و اجازه پزشک معالج، می توانند روزه بگیرند.

اگر بیمار به نوع شدید کرونا مبتلا بوده و هنوز علائمی مانند ضعف و بی حالی را تجربه میکند، به هیچ عنوان نباید در ماه رمضان اقدام به روزه داری نمایند. زیرا همانطور که می دانیم بیماری کرونا منجر به تحلیل سیستم ایمنی بدن می شود و از این رو کم آبی و گرسنگی ناشی از روزه گرفتن می تواند آسیب های بسیاری به این افراد وارد نمایند.

اما اگر بیمار به نوع خفیف کرونا مبتلا بوده و هم اکنون هیچ یک از علائم بیماری را در خود مشاهده نمی کند، با مشورت پزشک معالج خود، می تواند اقدام به روزه داری نماید.

جهت مشاوره با دکتر الناز منصوری، پزشک عمومی و کرونا مدافون کلیک کنید.

منبع: دکتر سارا نجفی

امتیاز دهی

امتیاز: 100% - 10 نفر
5

نفر