بارداری در کرونا

اگر قصد بارداری دارید، به جای نگرانی‌های بی مورد، اطلاعاتتان را برای پشت سر گذاشتن یک بارداری بی خطر افزایش دهید.

با قرارگیری در دوران پاندمی ویروس کرونا ، شرایط زندگی به کلی تغییر کرده است. این تغییر سبک زندگی، در افرادی با شرایط خاص و بانوان باردار، بیشتر به چشم می آید. در این شرایط کرونایی، در کنار هزار و یک مؤلفه اقتصادی و اجتماعی، نگرانی از نامساعد بودن شرایط برای یک بارداری بی‌خطر هم اضافه شده است. این موضوع باعث شده است بسیاری از زوج‌ها تصمیم بگیرند تا سفید نشدن وضعیت همه‌گیری کرونا، برای بارداری اقدام نکنند.

بارداری در کرونا

این تصمیم شاید برای همه جواب ندهد. برای نمونه، زوج‌هایی که برای ازدواج یا بارداری دیر اقدام کرده‌اند یا تک‌فرزند دارند و حالا با مشکلی به نام ناباروری فاصله چندانی ندارند، زمان برایشان حکم کیمیا را دارد و نمی‌توانند بیش از این منتظر بمانند.

بارداری زمانی خاص، پر از هیجان و حساس است که مراقبت در این دوره، بیش از سایر مواقع اهمیت دارد. از طرفی شیوع بیماری کرونا موجب شده که ترس و اضطراب بر این دوران شیرین سایه بیافکند و موجب شود که دوران بارداری، به دورانی ترسناک و سخت برای بانوان تبدیل گردد.

 این مسئله را با دکتر آزیتا صفارزاده کرمانی، جراح و متخصص زنان و زایمان وفوق تخصص نازایی، در میان گذاشتیم تا به پرسش های بسیاری از مادرانی که این روز‌ها در دوران شیرین بارداری خود به سر می‌برند، پاسخ بدهیم.

ویروس کرونا چیست؟

آنچه که به تازگی موجب ترس و بیماری بسیاری از هموطن های ما شده است، ویروس جدیدی است که اولین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد. این ویروس به نام COVID-19 نامگذاری شده است. نسخه های قدیمی تر این ویروس مانند سارس SARS هم در چین و کشورهای دیگر از جمله ایران تا حدودی همه گیر شد. مبتلایان به کووید 19 معمولا سردرد، گلودرد، سرفه، تب، علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال خواهند داشت.

درباره علائم ویروس کرونا بیشتر بدانید.

 در صورت تشدید این علایم ، ممکن است دچار مشکلات جدی تنفسی شوند و نیاز به بستری در بیمارستان یا واحد مراقبت‌های ویژه داشته باشند.

در اپلیکیشن مدافون، پزشکان متخصص و عمومی به صورت شبانه روزی آماده ویزیت آنلاین کرونا می باشند

آیا علائم بیماری کرونا در خانم‌های باردار شدت بیشتری دارد؟

خوشبختانه بارداری جزو عوامل خطر ابتلا به ویروس کرونا یا تشدید علائم آن نیست. یعنی خانم‌های باردار معمولاً دچار علائم و عوارض شدید این بیماری نمی‌شوند. علائم ابتلا به این بیماری در خانم‌های باردار هم مشابه دیگر افراد سالم است. یعنی اگر بیماری یا مشکل زمینه‌ای، مثل دیابت یا فشار خون بالا نداشته باشند، همان علائم را دارند. همچنین، مطالعات نشان داده‌اند که بروز برخی علائم کووید19، مانند سرفه و گلودرد در خانم‌های باردار کمتر است. نکته‌ای که خانم‌های باردار باید به آن توجه کنند این است که در دوران بارداری برخی از علائم مانند ضعف و بی‌حالی، تهوع ( در اوایل بارداری) و تنگی نفس طبیعی‌اند و نباید دچار وسواس و اضطراب شوند، به‌ویژه اگر ضوابط بهداشتی را رعایت می‌کنند و در معرض آلودگی قرار ندارند.

آیا ابتلا به کرونا در دوران بارداری برای مادرخطرناک است؟

در واقع اطلاعات زیادی درباره بانوان مبتلا به کووید19 در دسترس نمی باشد. اما با اطلاعات کمی که در اختیار داریم، به نظر می رسد که زنان باردار مبتلا به کووید19 در مقایسه با زنان در همان سن که باردار نیستند، دارای علائم شدیدتری نمی باشند. در واقع شدت بیماری در زنان بارداری که دارای بیماری های زمینه ای از جمله فشارخون، دیابت، HIV و یا… نمی باشند، با افراد عادی یکسان می باشد. اما اگر بانوان باردار دارای یک یا چند بیماری زمینه ای هستند، بایستی حتما تحت نظر پزشک قرارگیرند و مراقبت بیشتری داشته باشند.

بارداری و کرونا

آیا ابتلا به کرونا در دوران بارداری برای جنین خطرناک است؟

اطلاعات بسیار کمی در رابطه با انتقال ویروس کرونا از مادر به جنین در دسترس است. تاکنون آزمایش خون سه نوزاد عکس العمل نسبت به ابتلا مادر در دوران بارداری را نشان داده است. اما در واقع هنوز شواهدی در دست نیست که نشان دهد کووید۱۹ سبب افزایش نقائص مادرزادی می شود. زیرا  اطلاعات ما بر پایه ی شواهد تعداد محدودی خانم باردار است که در زمان بارداری به بیماری شدید مبتلا شده اند و همچنان به بارداری ادامه دادند. تب بالا در حوالی هفته ششم بارداری یا چهار هفته بعد از لقاح، ممکن است با افزایش خطر مشکلات در مغز و ستون فقرات جنین همراه باشد. این مختص کووید ۱۹ نیست و با هر علتی که  تب ایجاد کند دیده می‌شود. حدود دو زن از هر هزار زن با تب در اوایل بارداری دچار این مشکل می گردند. برای بررسی این نوع مشکلات ، انجام سونوگرافی در هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری توصیه می شود.

درباره بارداری و کرونا ویروس بیشتر بدانید.

 بیشترین خطر برای نوزاد زمانی است که مادر و جنین هر دو به بیماری کرونا مبتلا شده باشند و پزشک یا ماما به دلیل شرایط نامناسب برای جنین، زایمان قبل از موعد را برای آن ها تجویز کنند.

مهم ترین سوالات درباره کرونا را میتوانید با کلیک بر روی این لینک بخوانید.

دقت داشته باشید که مادر هر چقدر به موعد زایمان نزدیک تر باشد، خطر برای نوزاد کمترمی شود.

 اگر کووید 19 دارید و حین زایمان هستید، ممکن است بدن شما قادر نباشد به اندازه معمول اکسیژن دریافت کند. این ممکن است تطبیق با زایمان را برای جنین مشکل تر کند. از این رو توصیه می شود زایمان حتما در بیمارستان و تحت نظر پزشک انجام شود.

در حال حاضر دلیلی برای انتخاب سزارین بجای زایمان طبیعی به دلیل ابتلای مادر به کووید19وجود ندارد.

با توجه به اطلاعات بسیار اندک موجود، از هر 20 نوزاد متولد شده یکی علائم عفونت را ظرف چند روز اول بعد از تولد از خود نشان می دهد. به احتمال بسیار این جنین ها هنگام زایمان به این عفونت مبتلا شده‌اند. بیشترین چیزی که میدانیم در مورد سه نوزادی است که نیاز به درمان پیدا کردند و به نظر می‌رسد عفونت کووید19 در آنها مشاهده شده است.

بعضی مطالعات با ویروس های مشابه نشان داده اند که ممکن است کودک بعد از ابتلا به عفونت مشابه با کووید19، به خوبی رشد نکند. اکثر افراد صاحب‌نظر حداقل یک سونوگرافی 2 تا 4 هفته پس از پایان عفونت را توصیه می کنند تا از رشد مناسب کودک اطمینان حاصل کنند.همچنین توصیه می شود سونوگرافی‌های مرتب، حداقل هر چهار هفته در طول بارداری برای پایش رشد جنین ادامه پیدا کند.

آیا در صورت ابتلا به کووید19 می توان به نوزاد شیر داد؟

باتوجه به آزمایش های انجام شده بر روی شیر تعدادی از مادران مبتلا به کووید19 هیچ علامتی از ویروس یافت نشد. بنابراین، به نظر می‌رسد که حتی اگر مبتلا به کووید19 باشید شیر دادن به کودکتان بی خطر باشد. شما باید مراقب باشید که از انتقال ویروس به کودکتان خودداری کنید.

شیردهی در کرونا

با شستن دستهایتان قبل از تماس با کودک، خودداری از تماس با صورت کودک، خودداری از عطسه کردن و سرفه کردن روی نوزاد یا یا پوشیدن ماسک حین شیردهی می توانید از انتقال ویروس به کودک جلوگیری کنید.

یک روش خوب دیگر دوشیدن شیربا دست یا با شیردوش است البته دت داشته باشید که حتماً قبل از دوشیدن شیر با دست یا با شیردوش ، دست هایتان را بشویید.

راه های پیشگیری ابتلا به کرونا در بانوان باردار

  • از تماس با کسانی که علائم بیماری کرونا را دارند بپرهیزند.
  • تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکنید.
  • تا حد امکان در منزل بمانید.
  • از حضور در جمع‌های کوچک و بزرگ در فضاهای عمومی پرهیز کنید، به‌خصوص در اماکن سربسته یا محدود.
  • از حضور در دورهمی‌ها با دوستان و خانواده پرهیز کنید.
  • از اپلیکیشن های مشاوره آنلاین پزشکی برای چکاب استفاده کنید.
  • در اپلیکیشن آنلاین پزشکی مدافون می توانید به راحتی و بدون ترس از کرونا، با پزشک خود صحبت کنید و از او مشاوره بگیرید.
  • دست های خود را مرتب با آب و صابون بشویید.
  • سطوحی که در معرض تماس هستند را تمیز و ضدعفونی کنید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 895

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *