راهکارهایی برای خوشبینی

تحقیقات نشان داده است که نگرش خوش بینانه به ما کمک می کند شادتر، موفق تر و سالم تر باشیم. خوش بینی می تواند از افسردگی جلوگیری و انسان را در برابر استرس مقاوم تر کند.

مهم ترین نکته درباره خوش بینی این است که خوش بینی یاد گرفتنی است.

خوش بینی و بدبینی در واقع ذهنیت ها یا روش های فکر کردن و دیدن چیزهای اطراف ماست. خوش بین ها جنبه مثبت چیزها را می بینند. آنها انتظار دارند همه چیز خوب پیش برود. آنها بر این باورند که مهارت و توانایی انجام کارهای خوب را دارند.

اما بدبین ها عیوب هر چیزی را می بینند. یک بدبین بیشتر انتظار دارد که اوضاع بد پیش برود یا روی چیزهایی تمرکز کند که خوب پیش نرفت.

ما انسان ها کاملا خوشبین یا کاملا بدبین نیستیم، اما هر کدام از ما گرایش بیشتری به یکی از الگوهای فکری داریم. خبر خوب این است که اگر تمایل به بدبین داشته باشیم، قرار نیست همیشه اینطور فکر کنیم. همه ما می‌توانیم با تعدیل نگاهمان به چیزها، خوش‌بین‌تر شویم.

اگر نیاز به مشاوره با یک روانشناس آنلاین در خصوص خوش بینی و بدبینی را دارید، در اپلیکیشن مدافون، می توانید از بهترین مشاوران، مشاوره تلفنی و آنلاین دریافت کنید.

خوشبینی، راز طول عمر بیشتر

10 راهکار برای خوش بینی

با خودتان جملات و پیام های مثبت را تکرار کنید.

ممکن است تصور کنید که شادی یا غم، بر اساس چیزهای بیرونی است. بسیاری از ما روزهای خود را با پیام‌های منفی خراب می‌کنیم که حتی ممکن است از آن‌ها آگاه نباشیم. ما خود را متقاعد می کنیم که «به اندازه کافی خوب نیستیم»، «به اندازه کافی باهوش نیستیم» یا «به اندازه کافی جذاب نیستیم». برای شروع مثبت اندیشی، باید این پیام ها را تغییر دهید. سعی کنید به فکر افکار منفی باشید که به ذهن شما خطور می کنند و آنها را با پیام های مثبت جایگزین کنید.

در مقاله زیر، چند راهکار مفید برای غلبه بر ناامیدی ارائه کرده ایم. مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم

بر موفقیت خود تمرکز کنید

بسیاری از ما برای موفقیت ها و دستاوردهای دیگران خوشحال می شویم. با این حال، وقتی نوبت به خودمان می‌رسد، اغلب آنها را کم اهمیت جلوه می‌دهیم یا به طور کامل آنها را نادیده می‌گیریم. برای شروع به مثبت فکر کردن در مورد خود، باید به طور منظم آنچه را که دارید و می توانید به دست آورید، به خود یادآوری کنید. از گوش دادن به انتقادات درونی خود دست بردارید، در مورد دستاوردهای گذشته خود فکر کنید و شروع به قدردانی از موفقیت و آنچه دارید باشید.

از افراد مثبت نگر الگوبرداری کنید

اگر می‌خواهید خوش‌بین شوید، می‌توانید برای خود یک الگوی مثبت پیدا کنید. خواه یک همکار، دوست صمیمی و یا حتی یک سلبریتی باشد، به بی‌نقص‌ترین و شادترین فردی که می‌توانید فکر کنید. برای چند هفته، سعی کنید با کفش آنها قدم بزنید. هر زمان که منفی گرایی شروع به خزیدن کرد یا در موقعیت سختی قرار گرفتید، فکر کنید: (آن شخص خوش بین) چه می کند؟ صادقانه پاسخ دهید، سپس سعی کنید از آن پیروی کنید.

روی نکات مثبت تمرکز کنید

به یاد داشته باشید که این خود رویدادها نیستند که ما را ناراضی می کنند، این تفسیر و واکنش ما نسبت به آنهاست، و در حالی که همیشه نمی توانیم رویدادها را تغییر دهیم، می توانیم واکنش خود را تغییر دهیم. وقتی موقعیت‌های منفی رخ می‌دهند، سعی کنید با تمرکز بر نکات مثبت یا چیزهایی که می‌توانید از آن موقعیت بیاموزید، آنها را بپذیرید. تمام تلاش خود را بکنید تا به جای چیزهایی که از دست داده اید، روی چیزهایی که آموخته اید و تجربیاتی که کسب کرده اید، تمرکز کنید.

سعی نکنید آینده را پیش بینی کنید

وقتی همه چیز در زندگی درست پیش نمی‌رود، خوش‌بین‌ها تمایل دارند هر حادثه‌ای را به‌عنوان یک رویداد جداگانه ببینند، در حالی که بدبین‌ها اغلب به دنبال الگوهای بدشانسی هستند و فکر می‌کنند «اگر یک بار اتفاق بیفتد، دوباره تکرار خواهد شد». با این حال، مهم است که سعی نکنید آینده را بر اساس آنچه قبلا اتفاق افتاده است پیش بینی کنید.

دوستان مثبت نگر برای خود انتخاب کنید

گذراندن وقت با افراد منفی گرا که به طور مداوم در هر موقعیتی بدی ها را می بینند، باعث ادامه پیدا کردن احساسات منفی می شود. برای بیشتر شدن احساس خوش بینی، باید اطراف خود را با افراد مثبتی پر کنید که به شما کمک می‌کنند تا از خوبی‌هایتان قدردانی کنید

افکار منفی را به چالش بکشید

اغلب افکار منفی ما فقط بر اساس ترس ها، تردیدها و اعتماد به نفس پایین ما هستند. برای کمک به غلبه بر آنها، باید دائماً افکار منفی خود را به چالش بکشید. دفعه بعد که شروع به منفی کردن کردید، احساسات خود را بنویسید، سپس استدلال های خود را به نفع و مخالف این افکار بنویسید. از خود بپرسید این افکار چه قدر درست هستند.حتی می توانید سعی کنید عمداً برخلاف احساس خود عمل کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. ممکن است متوجه شوید که پیش‌بینی‌های منفی شما در نهایت محقق نمی‌شوند.

به جای مشکل بر روی راه حل تمرکز کنید

بدبین ها روی مشکلات تمرکز می کنند در حالی که خوش بین ها به دنبال راه حل هستند. ما بیشتر تمایل داریم روی مشکلات یا ناامیدی های خود تمرکز کنیم. اما این تمرکز، وضعیت ما را تغییر نمی دهد. شرایط ممکن است خوب و منصفانه نباشد، اما آنچه اتفاق افتاده است، خواه ناخواه اتفاق افتاده است. به‌جای تأمل در مورد آنچه می‌توانست باشد، پشیمانی و افکار منفی را رها کنید، فعال باشید و برنامه‌ریزی کنید که از اینجا به کجا می‌توانید بروید.

وانمود کنید اتفاق خوبی افتاده است

خوش بینی چیزی نیست که به طور طبیعی برای همه ما اتفاق بیفتد، و ممکن است متوجه شوید که تغییر طرز فکرتان به زمان نیاز دارد. در این میان، سعی کنید عمل را مقدم بر احساس قرار دهید و دیدگاه مثبت تری را بسازید. مطالعات نشان داده اند که می توان با انجام حرکات فیزیکی خود را فریب داد تا احساس شادی بیشتری داشته باشید. بنابراین، به جای تن دادن به خواسته غریزه طبیعی خود، سعی کنید بیشتر بخندید و بخندید و با لحن مثبت تری صحبت کنید.

گذشته، گذشته است

آنچه از بین رفته، از بین رفته است و نحوه برخورد شما با عواقب بعدی مهم ترین چیز است. سرزنش کردن خود و دیگران، فایده ای ندارد. شما این قدرت را دارید که یک موقعیت را تغییر و ادامه دهید. گفتن «من باید کارها را طور دیگری انجام می دادم» بسیار آسان است. با این حال، اگر اتفاقات بدی رخ داده است، به فردا نگاه کنید که دقیقاً همان چیزی است که هست. فردا یک روز جدید است که در آن اتفاقات خوب می تواند رخ دهد، اگر به آنها اجازه دهید.

آیا در هنگام سختی ها و مشکلات شما تاب و تحمل کافی دارید؟ در مقاله زیر ، دکتر فروغ معیری راد، روانشناس، درباره تاب آوری در سختی ها توضیح داده است:

تحقیقات جدید درباره خوش بینی

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد افرادی که نیمه پر لیوان را می‌بینند، بیشتر عمر می‌کنند.به گزارش «گاردین»، نتایج مطالعات محققان نشان داد که شانس رسیدن به سن ۸۵ سالگی یا بالاتر در افراد خوشبین بیشتر است.

این نخستین بار نیست که به فواید خوشبینی برای سلامتی اشاره می‌شود. یافته‌های مطالعات پیشین نشان داده بود که نرخ بروز بیماری‌های قلبی و مرگ زودرس در افراد مثبت‌ اندیش پایین‌تر است. حال پژوهشگران می‌گویند که چنین رویکردی در زندگی باعث افزایش طول عمر افراد نیز می‌شود.  

نتایج مطالعات اخیر آن‌ها نشان داد که زنان و مردان خوشبین به ترتیب به طور متوسط  ۱۵ و ۱۱ درصد بیش‌تر از همجنسان منفی‌گرای خود عمر می‌کنند.  

محققان معتقدند که با پرورش ارزش‌های اجتماعی – روانی چون خوشبینی می‌توان زندگی سالم همراه با طول عمر را ارتقاء داد.  

جزئیات این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

آیا شما شخص خوش بینی هستید یا بدبین؟ در بخش نظرات نظر خود را بنویسید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

خانه » مجله پزشکی و روانشناسی » مطالب علمی » راهکارهایی برای خوشبینی

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

1 دیدگاه دربارهٔ «راهکارهایی برای خوشبینی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *