سفیدی مو علل، عوامل، بیماری های موثر

همه ما با بالا رفتن سن انتظار سفید شدن موها را داریم اما گاهی موها قبل از رسیدن به سن های بالا سفید می شوند. علت چیست؟ در این مقاله از مدافون به موضوع سفید شدن مو پرداخته ایم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید. در صورتی که درباره سفیدی مو سوال داشتید در اپلیکیشن مدافون، می توانید در هر ساعتی از شبانه روز، از بهترین متخصصان پوست و مو، سوال خود را بپرسید.

این مقاله توسط دکتر نگار اسماعیلی تایید شده است.

چرا مو سفید می شود؟

در پیاز (فولیکول) مو، سلول هایی به نام ملانوسیت وجود دارد که رنگدانه ی مو به نام ملانین را تولید می کنند. رنگدانه ها دو نوع هستند که هر کدام ته رنگ یا سایه متفاوتی دارند. یکی از رنگدانه ها به رنگ قرمز و قهوه ای و دیگری به رنگ قهوه ای تا سیاه است. ترکیب این رنگدانه ها، رنگ موی سر را شکل می دهد. هنگامی که ملانوسیت ها از پیاز مو کنار بروند و دیگر رنگ تولید نکنند، مو سفید شده و پیاز مو دیگر به رنگ قبلی خود در نمی آید.

سفیدی مو سفیدی زودرس مو

عوامل موثر بر سفیدی مو

ژنتیک

سفیدی مو، یک موضوع ژنتیکی است و بستگی به سابقه خانوادگی شخص دارد. اینکه پدر، مادر و دیگر افراد خانواده در چه سنی موهایشان سفید شده است، در زمان سفید شدن مو موثر است.

نژاد

نژاد سفید یا قفقازی زودتر به سفیدی مو دچار می شود. در نژاد سفید که ما هم جز آنها هستیم، اگر شخصی زیر 20 سالگی دچار سفیدی مو شود، می گوییم سفیدی زودرس مو است اما در نژاد سیاه، این سن قبل از 30 سالگی است.

جالب است بدانید که 20 تا 30 درصد افراد وقتی که به سن 50 سالگی می رسند، 50 درصد موهایشان سفید شده است.

سفیدی زودرس مو

در سن 20 تا 30 سالگی ظاهر شدن تارهای سفید مو، طبیعی بوده و بیماری خاصی نیست. همان طور که گفته شد سفید شدن حجم زیادی از موها قبل از بیست سالگی، سفیدی زودرس مو نامیده می شود.

در سن قبل از 20 سالگی اگر تعداد زیادی از تارهای مو، سفید شوند، می توانند نشاندهنده مشکلات تغذیه ای و یا بیماری های نادر ژنتیکی باشد.

بیماری هایی که باعث سفیدی زودرس مو می شود

بیماری برص (پیسی یا ویتیلیگو)

 شایع ترین بیماری ای است که می تواند موجب سفیدی زودرس موها شود.در این بیماری لکه های سفیدرنگی بر روی پوست بدن ظاهر می شود. با بروز برص، ملانوسیت های مو درست مانند ملانوسیت های پوست، کارکردشان متوقف می شود و دیگر رنگدانه تولید نمی کنند. در این بیماری خصوصا در ناحیه ای که پوست سفید شده است، این اتفاق بیشتر رخ می دهد..

ریزش موی سکه ای

در این ریزش مو همان طور که از نامش مشخص است قسمتی از سر به صورت سکه ای موهایش را از دست می دهد اما موها مجددا در این ناحیه رشد می کند. در این ریزش مو، دیده می شود که دو تا سه سیکل از ریزش مو، موها به رنگ سفید در می آیند. بنابراین در رویش مجدد مو بعد از ریزش سکه ای، سفیدی مو ممکن است رخ دهد.

دکتر سارا نجفی در مقاله زیر درباره ریزش مو و راه های درمان آن توضیحات مفیدی ارائه کرده است:

سفیدی دسته ای مو

در این نوع سفیدی مو، به موهای قسمت خاصی از پوست در دوران جنینی ملانوسیت مهاجرت نکرده و موجب سفیدی در دسته ای از مو می شود.

بیماری های مادرزادی

بعضی بیماری های مادرزادی می تواند موجب سفیدی زودرس مو شود که این بیماری ها، در نوزادان و کودکان همراه با علائم دیگری هم می باشد.

کمبودهای تغذیه ای

کمبود ویتامین هایی مثل B12، B6، E، فرتین (آهن)، مس و روی می تواند همراه با سفیدی مو باشد. این مورد بسیار نادر است و در افرادی که سو تغذیه و یا رژیم غذایی بسیار ناسالم دارند، ممکن است رخ دهد. معمولا افراد معمولی با رژیم های غذایی معمولی نیازی به استفاده از مکمل ها برای جلوگیری از سفیدی مو را ندارند.

در مقاله زیر به تعداد زیادی از سوالات کاربران در خصوص بیماری های پوست و مو پاسخ داده ایم. مطالعه آن را به شما توصیه میکنیم:

عوامل موثر بر سفیدی مو

تحقیقات جدید نشان داده است که استرس می تواند باعث از بین رفتن ملانوسیت ها و سفیدی مو شود. مصرف سیگار و سبک زندگی ناسالم، آسیب های محیطی مانند آفتاب، آلودگی هوا و.. هم می تواند باعث سفیدی مو بشود.

رنگ کردن موهای سفید

از نظر شیمیایی رنگ موها به دو دسته زیر تقسیم می کنیم

رنگ های موقتی

این رنگ ها بعد از یک یا دو بار شستشو از بین می روند. این رنگ ها فعل و انفعال شیمیایی در مو ایجاد نمی کنند. در واقع حاوی رنگدانه هایی هستند که در قشای خارجی مو (پوسته مو) رسوب می کنند و بعد از شستشو هم پاک شده و از بین می روند.

رنگ موهای نیمه دائم

در این رنگ موها مواد شیمیایی وجود دارد اما غلظت کمی دارد. این رنگ ها حداکثر بعد از 10-12 بار شستشو پاک می شوند و از بین می روند.

رنگ های پایدار

این دسته، رنگ هایی هستند که بیشترین مصرف را میان مردم دارند. این رنگ ها معمولا بعد از 20-25 بار شستشو می توانند از بین بروند. البته بیشتر این رنگ ها پس از شستشوهای مکرر رنگ خود را از دست می دهند و معمولا تا زمانی که مو وجود دارد این رنگ ها بر روی مو هستند.

نحوه اثر رنگ مو

رنگ موهای شیمیایی علاوه بر رنگدانه، موادی دارند که سلول های پوسته مو را از هم جدا کرده تا رنگدانه بتواند به قسمت مرکزی مو نفوذ کند و آنجا قرار بگیرد. این مواد می توانند باعث آسیب به مو هم بشوند. هر چه میزان آمونیاک رنگ مو کمتر باشد، آسیب ایجاد شده توسط آن هم کمتر است.

درباره قارچ پوست و مو چه می دانید؟ در مقاله زیر در این خصوص توضیحات کاملی داده ایم:

استفاده از رنگ مو در دوران بارداری

مطالعات زیادی بر روی موادی که در رنگ موها استفاده می شود، انجام شده است تا اگر مواد خطرزایی در رنگ موها وجود داشته باشد، حذف شود و امروزه مدرک قطعی نداریم که رنگ موها خطری برای سلامت انسان داشته باشند. اما مطالعات بزرگی بر روی زنان باردار انجام نشده است، هر چند که به نظر می رسد که رنگ موها برای خانم های باردار بی خطر باشد.  اما به هر حال محتاطانه تر این است که استفاده از رنگ مو بعد از سه ماهه اول بارداری باشد که ارگان های اصلی بدن جنین تشکیل شد ه است. علاوه بر این نگرانی اصلی برای یک یا دو بار مصرف رنگ مو در دوران بارداری نیست بلکه نگرانی اصلی خانم های بارداری هستند که مکررا در معرض رنگ مو قرار دارند مانند آرایشگرها.

سفیدی مو در کودکان

شرایط زیادی می‌تواند ایجاد چند تار موی سفید در سر کودک شود. سفیدی مو با ژنتیک افراد رابطه زیادی دارد. در کودکی که در سن پایین موی سفید دارد، احتمالاً والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌های کودک نیز در همین سن موهای سفید داشته‌اند. به‌طورکلی، برخی از علل سفید شدن موهای بچه‌ها، این موارد هستند:
ژنتیک، کمبود ویتامین ب 12، برخی از انواع کم خونی، اختلالات و مشکلات تیروئید، استرس، برخی صابون ها و شامپوهای مصنوعی، قرار گرفتن در معرض دود، تغذیه ناسالم، بیماری های خودایمنی از جمله این موارد هستند.

سوالات پزشکی سفیدی مو

آیا موادی که در تبلیغات گفته می شود که باعث ساخت مجدد رنگدانه مو می شود، صحت دارد؟

خیر.ماده ای که بتواند سلول های رنگدانه ساز پیاز مو را فعال کند و سفیدی مو را از بین ببرد وجود ندارد و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد.

آقای دکتر، اینکه بعضی از رنگ ها آمونیاک کمتری دارند، بهتر هست یا فرقی ندارد؟

بله هر چه آمونیاک رنگ مو، کمتر باشد، آسیب کمتری به موها می زند.

آقای دکتر، موهای من بر اثر رنگ کردن، دچار آسیب شده است، از چه روشی برای ترمیم استفاده کنم؟

واقعیت این است که مویی که از پوست سر بیرون آمده، یک عضو مرده است و اگر دچار آسیبی بشود، راهی برای رفع آن وجود ندارد مگر اینکه موی جدیدی به جای آن رشد کند.

آیا گیاهخواری باعث سفید شدن مو می شود؟

در صورتی که آهن و مواد معدنی که در گوشت هست، به بدن نرسد، نوعی سو تغذیه است  که می تواند به مرور زمان باعث سفید شدن موها بشود.

من کم کاری تیروئید دارم و لووتیروکسین مصرف می کنم.موهایم سفید و پوستم خشک شده است آیا به این بیماری مرتبط است؟

ارتباط کم کاری تیروئید با خشک شدن پوست، کاهش، ریزش و سفید شدن مو ثابت شده است. اما اگر دارو مصرف می کنید و هورمون تیروئید شما تحت کنترل است نباید نگرانی دیگری داشته باشید.

آقای دکتر من میگرن دارم، آیا رنگ کردن مو برای میگرن ضرر دارد؟

خیر، مطالعه ای که بتواند ارتباطی بین رنگ کردن مو و میگرن پیدا کند، وجود ندارد.

آیا بیماران مبتلا به سرطان یا بیماری های خود ایمنی می توانند از رنگ مو استفاده کنند؟

بله تحقیقات گسترده ای انجام شده است که نشان داده که استفاده از رنگ مو خطری برای سلامت، امکان ایجاد سرطان و یا تشدید آن را ندارد.

اگر شما هم تجربه ای در خصوص سفیدی مو دارید، خوشحال می شویم که در بخش دیدگاه ها، نظر خود را ثبت کنید. به یاد داشته باشید، مجموعه ای از بهترین پزشکان متخصص پوست و مو در مدافون، همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.1 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 589

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

1 دیدگاه دربارهٔ «سفیدی مو علل، عوامل، بیماری های موثر»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *