گره یا ندول تیروئید، علائم، تشخیص و درمان

گره یا ندول تیروئید چیست؟

اگر قسمتی از تیروئید به اندازه یک گردو یا فندق، رشد کرده و بزرگ شود به آن گره یا ندول تیروئیدی گفته می شود. 

گره های تیروئید اغلب خوش خیم هستند و نیاز به جراحی ندارند. در واقع گره تیروئید، برجستگی است که اکثرا از خود تیروئید منشا می گیرد و داخل یا روی آن رشد می کند. گره یا ندول معمولا مجموعه ای از سلول های تیروئید است ولی ممکن است حفره ای پر از مایع باشد که به آن کیست می گویند. کیست های تیروئید در 99 درصد خوش خیم هستند.

این مقاله به تایید دکتر زهرا پاینده رسیده است.

در بروز گره تیروئید، تیروئید ممکن است که عملکرد نرمال داشته باشد و یا با پرکاری و یا کم کاری تیروئید همراه باشد. گره های تیروئید شایع هستند به طوری که از هر 15 نفر زن، یک نفر و از هر 60 نفر مرد، یک نفر به گره تیروئید مبتلا می شود.

هر چند که گره تیروئید در زنان شایع تر است اما اگر مردان جوان دچار گره تیروئید شوند، احتمال بدخیمی در آنها بیشتر است.

گره یا ندول تیروئید

غده تیروئید چیست؟

غده تیروئید بزرگترین غده درون ریز بدن و در جلوی گردن واقع است. منظور از درون ریز بودن غده، این است که ترشح خود را داخل خون می ریزد. این بیماری یکی از انواع بیماری های تیروئید است.

انواع بیماری های غده تیروئید

کم کاری یا هیپوتیروئید

کم کاری تیروئید به حالتی گفته می شود که غده تیروئید، هورمون های تیروئید را کمتر از مقدار طبیعی و مورد نیاز بدن تولید می کند. این کم کاری می تواند به دلیل اختلال در غده تیروئید و عدم تولید هورمون مورد نیاز توسط آن و یا اختلال در غده هیپوفیز (که دستور تولید هورمون تیروئیدی را به غده تیروئید می دهد) باشد.

پرکاری یا هیپرتیروئیدیسم

پرکاری تیروئید، به حالتی گفته می شود که غده تیروئید به صورت غیرطبیعی شروع به تولید مقدار زیادی از هورمون های تیروئیدی می کند.

اختلالات ساختمانی (بزرگ شدن تیروئید یا همان گواتر) 

گواتر در واقع بزرگ شدن منتشره غده تیروئید است. این بزرگی می تواند در ناحیه گردن به حالت بیرون زدگی قابل مشاهده باشد. در گذشته که در کشور ما کمبود ید وجود داشت، این بیماری شایع تر بود. امروزه با اضافه شدن ید به نمک طعام، دیگر کشور ما جز کشورهای دارای کمبود ید نیست. گواتر ممکن است که به صورت گره تیروئیدی درآید.

علت به وجود آمدن گواتر

گواتر می تواند به علل زیر رخ دهد

  • کم کاری تیروئید
  • بیماری هاشیموتو (کم کاری مادام العمر تیروئید)
  • پرکاری تیروئید
  • بیماری گریوز
  • التهابات غده تیروئید (در پاندمی کووید این مورد افزایش یافته است. در التهابات غده تیروئید، غده تیروئید بزرگ، ملتهب و دردناک می شود.)

علائم گره تیروئیدی

گره های تیروئید معمولا کوچک و بدون درد بوده و هیچ اثر فشاری در گردن ایجاد نمی کند. اما این ندول ها ممکن است که موجب بزرگ شدن قابل مشاهده غده تیروئید در ناحیه  گردن شود. این گره با معاینه و از طریق سونوگرافی نیز قابل تشخیص است. ممکن است در بدن شخص چندین گره تیروئید وجود داشته باشد و یا این گره ها موجب اختلال بلع شوند.

علائم خطر در ندول (گره) تیروئید

در صورت وجود علائم زیر حتما سریعا به پزشک فوق تخصص غدد مراجعه کنید.

  • رشد سریع گره تیروئید
  • به وجود آمدن خشونت صدا
  • تنگی نفس

اگر به پزشک فوق تخصص غدد دسترسی ندارید، در اپلیکیشن مدافون می توانید از مجموعه ای از بهترین پزشکان غدد آنلاین مشاوره دریافت کنید:

علل گره تیروئید

دقیقا مشخص نیست که گره تیروئید به چه علت به وجود می آید اما این گره در بعضی از خانواده ها شایع تر است. بنابراین می توان این علل را برای گره تیروئید در نظر گرفت:

ژنتیک

در بعضی خانواده ها، گره تیروئید، در والدین و فرزندان دیده می شود و زمینه ارثی دارد.

اشعه رادیو اکتیو مکرر

کسانی که به دلیل سرطان رادیوتراپی می شوند، احتمال بروز گره در بدن آنها بیشتر است. البته نگران نشوید، اشعه های کم مانند عکس ساده قفسه سینه یا دندان، این مسئله را ندارد. البته بهتر است از رادیولوژی درخواست گردنبند تیرویید قبل از در معرض اشعه قرار گرفتن،داشته باشید.

تشخیص گره تیروئید

معاینه

در معاینه محل، اندازه و قوام گره مشخص می شود.

سونوگرافی از تیروئید

 سایز و نمای گره از طریق سونوگرافی مشخص می شود. اگر گره دارای نمای کیستیک و داخل آن مایع باشد، احتمال بدخیمی آن بسیار کم است. علاوه بر این سونوگرافی، رشد و تغییرات گره را نیز نشان میدهد.

آزمایش خون برای بررسی نرمال یا پرکار و کم کار بودن تیروئید

اسکن تیروئید

اسکن تیروئید خصوصا در افرادی که به همراه ندول، پرکاری تیروئید هم دارند، استفاده می شود. این اسکن برای تشخیص داغ یا سرد بودن گره به کار برده می شود. اما منظور از داغ و سرد بودن گره تیروئید چیست.

 گره تیروئید داغ

  گره تیروئید داغ در اسکن خودش را نشان می دهد و باعث سرکوب بقیه قسمت های تیروئید شده است. داغی به معنی گرم بودن گره نیست بلکه به این معنی است که در اسکن فقط گره مشخص می شود و بقیه قسمت ها را سرکوب کرده است. این گره ها در 99 درصد موارد خوش خیم هستند. این گره ها دیگر نیاز به نمونه برداری هم ندارند.

گره تیروئید سرد

گره های سرد، در اسکن خودشان را نشان نمی دهند ولی بقیه قسمت ها خودشان را نشان می دهند. یعنی در تصویر کل تیروئید دیده می شود و قسمتی که گره وجود دارد خالی افتاده است. چون احتمال بدخیم شدن گره های سرد وجود دارد، از آنها نمونه برداری انجام می شود. 

خوش خیمی و بدخیمی گره تیروئید

گره تیروئید بدخیم

برای تشخیص خوش خیمی و بدخیمی ندول یا گره، یک نمونه برداری سوزنی در مطب انجام می شود. این نمونه برداری بسیار ساده بوده و بافت سلولی بر روی لام آزمایشگاهی قرار گرفته و در آزمایشگاه بدخیمی و خوش خیمی آن مشخص می شود.

خبر خوب این است که در 90 درصد موارد گره های تیروئید خوش خیم هستند. حتی در موارد بدخیمی و سرطان تیروئید، این سرطان ها با سایر سرطان ها متفاوت هستند و کاملا قابل درمان هستند و شخص می تواند زندگی طبیعی داشته باشد.

البته بسیار مهم است که در گره های تیروئید به موقع به پزشک مراجعه کنید  چرا که در صورت سرایت سرطان به قسمت های دیگر بدن، درمان سخت تر می شود.

درمان گره تیروئید

گره تیروئید خوش خیم

اگر از گره تیروئیدی نمونه برداری انجام شد و گره خوش خیم بود و بیمار مشکلی نداشته باشد، اقدام درمانی خاصی نیاز نیست. فقط لازم است که سونوگرافی در فواصل چند ماهه تکرار شود.

گره تیروئید بدخیم

اگر گره بدخیم باشد، جراحی انجام می شود و معمولا کل تیروئید برداشته میشود و بعد از آن از  ید رادیواکتیو استفاده میشود. با این کار اگر چند تا از سلول های بدخیم هم باقی مانده باشند، سلول های باقیمانده ید رادیواکتیو را جذب کرده و تخریب می شوند و شخص درمان کامل می شود. 

پس جراحی برداشتن تیروئید، از آنجایی که شخص غده تیروئید را ندارد، نیاز به مصرف یک قرص خاص تا پایان عمر را دارد. همچنین شخص باید در فواصل مشخص، آزمایش داده تا دوز دارو مشخص شود.

ید رادیواکتیو

افرادی که ید رادیواکتیو دریافت می کنند تا چند هفته باید از زنان باردار و کودکان دور باشند. این اشعه برای این افراد مضر است. به همین علت اکثرا افرادی که ید رادیواکتیو دریافت می کنند در اتاق های ایزوله به مدت 48 ساعت بستری می شوند و بعد که به خانه مراجعه می کنند هم باید در اتاق جداگانه باشند تا این اشعه به دیگر اعضای خانواده آسیب وارد نکند.

در مواردی که گره ها بالای 4-5 سانتی متر میشوند ریسک بدخیمی بالا رفته و چون ممکن است که در سن بالا بدخیمی رخ دهد و جراحی سخت باشد، توصیه می شود که جراحی انجام شود.معمولا در گره های زیر 4 سانتی متر نیاز به جراحی نیست.

پیشگیری از گره تیروئید

همان طور که گفته شد، سابقه خانوادگی نقش مهمی در ابتلا به گره تیروئید در افراد دارد. کسانی که سابقه رادیوتراپی گردن دارند، تا پایان عمر باید مرتبا معاینه تیروئید شوند و  در صورت نیاز سونوگرافی تیروئید انجام شود. بنابراین چکاپ منظم در این افراد اهمیت فراوانی دارد.

 اما درمان یا ماده غذایی خاصی برای پیشگیری از ندول یا گره تیروئید وجود ندارد.فقط نیاز است که غربالگری انجام شود تا اگر موردی وجود دارد به موقع تشخیص و درمان شود.

عوارض جراحی تیروئید و برداشتن آن

برداشتن تیروئید عوارضی به همراه دارد که البته بسیار کم است. 

کم کاری تیروئید

یکی از این عوارض این جراحی کم کاری تیروئید است که برای این موضوع نیاز است که دارو مصرف شود.

صدمه به غدد پاراتیروئید

در پشت تیروئید چهار غده به نام پاراتیروئید وجود دارد. این غدد بسیار کوچک به اندازه یک بادام هستند که ممکن است به صورت تصادفی در حین عمل برداشتن غده تیروئید آسیب ببینند. گاهی هم جراح به دلیل دست اندازی تیروئید به آنها مجبور به برداشتن آنها می شود. 

پاراتیروئید ها وظیفه تنظیم کلسیم بدن را بر عهده دارند. کم بودن کلسیم بدن باعث ایجاد احساس گزگز، مور مور دور لب ها و دست ها می شود. علائمی مانند چنگ شدن دست ها از دیگر علائم کمبود کلسیم در بدن است. در این افراد پس از انجام آزمایش کلسیم،  نیاز به مصرف قرص یا به صورت وریدی کلسیم و ویتامین دی است.اما خبر خوب این است که ریسک این عارضه بسیار کم و زیر 1 درصد است.

آسیب به اعصاب حنجره

ممکن است این عمل موجب آسیب به اعصاب حنجره و خشونت صدا شود. این عارضه هم بسیار نادر است و ممکن است که موقت یا مادام العمر باشد.

خونریزی در محل به صورت هماتوم

این هماتوم یا خونریزی به مرور جذب می شود و جای نگرانی نیست.

سوالات پزشکی در خصوص گره تیروئید

آقای دکتر چند وقت پیش احساس می کردم که یک توپ در گلویم هست. وقتی آب دهانم را قورت میدادم میرفت پایین و دوباره برمیگشت بالا. اما حالا یک هفته است این مشکل را ندارم. آیا ممکن است که گره تیروئید باشد؟

چنین مشکلی بسیار شایع است. در این حالت ما معاینه و سونوگرافی انجام می دهیم. اگر توده یا مشکلی دیده نشود به آن گلوبوس هیستریکوس، گفته می شود. این حالت بیشتر در خانم ها و به دلیل ناراحتی و فشارهای روحی ایجاد می شود. با برطرف شدن فشار روحی نیز از بین می رود.

آقای دکتر آیا در جراحی گره تیروئید جای جراحی زیر گردن باقی می ماند؟

خیر. در این جراحی از زیر بغل به گره دسترسی ایجاد می شود و جای عمل در زیر گردن باقی نمی ماند.

آقای دکتر من جراحی کردم و تیروئیدم را برداشتم. آیا می توانم برای بارداری اقدام کنم؟

کسانی که ید رادیواکتیو گرفته اند به مدت 6 ماه تا یک سال نباید برای بچه دار شدن اقدام کنند.

خانم 47 ساله ای هستم که توده ای در تیروئید دارم. سونوگرافی و آزمایش انجام دادم و قرار شد که 6 ماه بعد آزمایشات را تکرار کنم. اما الان یک هفته است که دارد من را خفه می کند. چه کار باید بکنم؟

سایز گره تیروئید اهمیت دارد و اگر سایز بزرگ شده باشد باید نمونه برداری تکرار شود. اگر نمونه برداری خوش خیم بود، این مشکل می تواند ناشی از فشارهای روحی باشد. اگر تا زمان سونوگرافی خیلی مانده، سونوگرافی را زودتر انجام دهید.

من در بارداری پرکاری تیروئید داشتم و دارو مصرف میکردم. بعد از بارداری آزمایش دادم و نرمال بود. آیا لازم است که آزمایش را تکرار کنم؟

خیر لازم نیست. اگر بعد از بارداری مشکلی نبوده و آزمایش داده اید جای نگرانی نیست.

من کم کاری تیروئید دارم و پرولاکتین بالا. آیا با مصرف دارو این مشکل رفع می شود؟

کم کاری تیروئید در اکثر موارد مادام العمر است. اگر تیروئید درمان شود به احتمال زیاد پرولاکتین هم درمان می شود. اگر با درمان تیروئید مشکل حل نشد، باید MRI غده هیپوفیز که محل ترشح هورمون پرولاکتین است انجام شود.

آقای دکتر من مشکل تیروئید ندارم اما پرولاکتین خونم بالا است. علت چیست؟

بعضی داروهای اعصاب، بارداری، نارسایی کلیه و… می تواند باعث بالا رفتن پرولاکتین شود. اگر این موارد وجود ندارد، از غده هیپوفیز که محل ترشح این هورمون است، MRI انجام می دهیم.

آقای دکتر آیا گره تیروئید خطرناک است؟

گره های تیروئید اغلب خوش خیم هستند و نیاز به جراحی ندارند.

آقای دکتر اندازه نرمال ندول یا گره تیروئید چه قدر است؟

در مواردی که گره تیروئید بالای 4-5 سانتی متر میشوند ریسک بدخیمی بالا رفته و چون ممکن است که در سن بالا بدخیمی رخ دهد و جراحی سخت باشد، توصیه می شود که جراحی انجام شود.معمولا در گره های زیر 4 سانتی متر نیاز به جراحی نیست.

آقای دکتر به چه علت از گره تیروئید نمونه برداری می شود؟

برای تشخیص خوش خیمی و بدخیمی ندول یا گره، یک نمونه برداری سوزنی در مطب انجام می شود. این نمونه برداری بسیار ساده بوده و بافت سلولی بر روی لام آزمایشگاهی قرار گرفته و در آزمایشگاه بدخیمی و خوش خیمی آن مشخص می شود.

آقای دکتر آیا رژیم غذایی خاصی برای بهبود ندول یا گره تیروئید وجود دارد؟

 درمان یا ماده غذایی خاصی برای پیشگیری از ندول یا گره تیروئید وجود ندارد.فقط نیاز است که غربالگری و چکاپ به طور منظم انجام شود تا اگر موردی وجود دارد به موقع تشخیص و درمان شود.

آقای دکتر علائم ندول یا گره تیروئیدی بدخیم و سرطانی چیست؟

اگر گره تیروئید با علائمی مانند شد سریع گره، به وجود آمدن خشونت صدا و تنگی نفس همراه بود نیاز به رسیدگی به موقع و سریع دارد. سایز گره نیز اهمیت دارد. گره های بالای 4-5 سانتی متر معمولا برداشته می شوند.

اگر شما هم سابقه بیماری های تیروئید دارید، خوشحال می شویم در بخش نظرات به ما بگویید که آیا چکاپ های منظم انجام می دهید یا خیر.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 3.1 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 8

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *