انواع سرطان تیروئید

سرطان_تیروئید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تیروئید دارای سرطان های مختلفی از نوع های مختلف می باشد. به طور کلی سرطان تیروئید به 4 دسته کلی تقسیم می شود. این سرطان ها عبارتند از:

  • سرطان پاپیلاری تیروئید
  • سرطان فولیکولار تیروئید
  • سرطان مدولاری تیروئید
  • سرطان آناپلاستیک تیروئید

 در ادامه به معرفی انواع سرطان ها پرداخته ایم.

سرطان پاپیلاری تیروئید

در اکثر مواقع سرطان تیروئید از نوع پاپیلاری می باشد و منشا این سرطان از محل ترشح هورمون های تیروئید می باشد.

این نوع سرطان چنانچه زود تشخیص داده شود و درمان های تکمیلی آن آغاز گردد، آسیبی به افراد وارد نمیاورد و فرد به حالت نرمال باز خواهد گشت. بنابراین سرطان های تیروئید علی الخصوص سرطان پاپیلاری تیروئید، به شرط آن که زود تشخیص داده شده و درمان شوند، مشکل ساز نمی باشند و جان افراد را به خطر نمیاندازند.

اگر دکتر لازمی همین الان کلیک کن.

سرطان فولیکولار تیروئید

با توجه به آن که سرطان فولیکولار نیز از سلول های فولیکول های تیروئید منشا می گیرد، اما ماهیت آسیب رسانی این نوع سرطان، با سرطان پاپیلاری به کلی تغییر می کند.

سرطان فولیکولار تیروئید در سنین بالاتری اتفاق میافتد و نسبت به سرطان پاپیلاری، خطرناک تر می باشد.

سرطان تیروئید مدولاری

سرطان مدولاری نوع دیگری از سرطان تیروئید است که نسبت به سایر سرطان ها، نادرتر می باشد. این سرطان ریشه ارثی داشته و ممکن است به صورت ژنی (تغییرات رد) کل اعضای خانواده را به خود درگیر کند. از این رو چنانچه اگر فردی از اعضای خانواده به سرطان مدولاری دچار شد، تمام اعضای خانواده اعم از، پدر، مادر، برادر، خواهر و فرزندان چکاب نمایند و چنانچه تغییرات رد در آن ها مشاهده شد، به صورت پیشگیرانه، جراحی خروج تیروئید را انجام دهند.

سرطان تیروئید آناپلاستیک

سرطان آناپلاستیک بسیار نادر بوده و تعداد افراد محدودی را به خود درگیر می کند. این نوع سرطان‌ اغلب باعث تغییراتی در ژن سرکوبگر تومور TP53 و انکوژن CTNNB1 می‌شود و بسیار خطرناک تر سه سرطان دیگر تیروئید (پاپیلاری، مدولاری، فولیکولار) می باشد. این نوع سلول‌های سرطانی، سرعت رشد بسیار زیادی دارند و اغلب به نقاط دیگر منتقل می‌شوند.

راجع به کم کاری تیروئید بیشتر بدانید.

به طور کلی می توان گفت که حدود 90 درصد سرطان های تیروئید پاپیلاری بوده و تنها 10 در آن شامل سرطان های دیگر می باشد.

مراحل تشخیص و درمان تیروئید

اولین مرحله تشخیص خوشخیم و یا بدخیم بودن گره های تیروئیدی، انجام سونوگرافی می باشد.

پزشک با بررسی سونوگرافی بیمار می تواند به تعداد توده ها، محل قرارگیری آن ها و خصوصیات آن ها دست یابد. در صورت لزوم پس از بررسی دقیق سونوگرافی و برای کسب اطلاعات بیشتر، پزشک درخواست آزمایش خون می دهد. اما تشخیص اصلی با نمونه برداری سوزنی گره یا توده تیروئید می باشد. در این روش با بی حسی موضعی، سوزن های نازکی را وارد گره ها می کنند و یک مقداری از گره یا توده را به عنوان نمونه خارج می کنند. سپس نمونه را به آزمایشگاه فرستاده و بررسی های لازم را بر روی نمونه انجام می دهند. چنانچه توده خوشخیم بود، درمانی صورت نمیگیرد و تنها کافیست شخص چکاب های دوره ای را انجام دهد. زیرا توده های خوشخیم ممکن است در طول زمان بدخیم شوند. اما اگر توده بدخیم باشد، به توصیه پزشک، ممکن است جراحی صورت گیرد. زیرا هیچ روشی به جز جراحی، بر روی توده های بدخیم تاثیر گذار نخواهند بود.

تشخیص تیروئید

آیا تیروئید همیشه علامت دارد؟


باور اکثر مردم برآن است که چنانچه تیروئید دچار مشکل گردد، حتما یک علامتی از پرکاری یا کم کاری تیروئید را در خود مشاهده خواهند کرد. اما جالب است بدانید که امروزه با توجه به تحقیقات انجام شده، چیزی خلاف این نظریه اثبات شده است.

بیماری های تیروئید به دو دسته تقسیم می شوند:

یک دسته از بیماری های تیروئید، موجب تغییر عملکرد تیروئید می گردند. یعنی در این بیماری ها ترشح هورمون ها افزایش پیدا کرده (پرکاری تیروئید) و یا ترشح هورمون ها کاهش می یابد(کم کاری تیروئید).

اما دسته دیگری از بیماری های تیروئیدی، با تغییر ترشح هورمون ها همراه نیست. زیرا در این دسته از بیماری ها، با تغییرات ساختمانی مواجه هستیم. برخی از این تغییرات عبارتند از:

  • تغییر ابعاد تیروئید و بزرگ شدن آن (گواتر)
  • وجود گره ها یا توده های خوشخیم و یا بدخیم در داخل و یا اطراف تیروئید

در این صورت افراد در صورت مراجعه هیچ علائمی ندارند و تنها از وجود یک غده در گلوی خود که با قورت دادن آب دهن و یا غذا خوردن حرکت می کند، شکایت دارند.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 374

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.