لخته خونی یا ترومبوز

ترومبوز تشکیل لخته خونی به صورت غیرطبیعی در عروق خونی است. در حالت طبیعی، جریان خون به در داخل عروق، در حرکت است ولی هنگامی که لخته در داخل عروق تشکیل می شود، باعث اختلال در جریان خون می شود. محل لخته می تواند متفاوت باشد. اگر لخته در رگ وریدی (رگی که خون سیاهرگ را منتقل می کند) و یا شریان باشد، علائم مختلفی می تواند بروز دهد. این مقاله توسط دکتر محمد امینی فرد تهیه شده است.

همان طور که گفته شد ترومبوز عبارت از تشکیل لخته خون مرگبار در شریان ها و وریدهاست که به ترومبوز شریانی و ترومبوز وریدی مشهور است. تشکیل لخته باعث کاهش یا قطع جریان طبیعی خون می شود. لخته با آزاد و رها شدن به سمت سایر اعضای بدن، حرکت می کند. این اتفاق، می تواند موجب سکته مغزی و حمله قلبی شود. اگر لخته خونی در وریدها ایجاد شود، می تواند ترومبوز آمبولی وریدی ایجاد کند 

ترومبوز یکی از مهم ترین عامل مرگ و میر در جهان است که از هر 4 مرگ، یکی بر اثر لخته خونی رخ می دهد.

ترومبوز یا لخته خون

عوامل ایجاد لخته خونی

عوامل مختلفی می تواند سبب ایجاد لخته خونی شود که عبارتند از 

عمل جراحی

جراحی های مختلف خصوصا جراحی های ارتوپدی مانند زانو، مفاصل لگن و… می تواند موجب تشکیل لخته خونی در اندام های پایین بدن و پاها شود.

بستری شدن در بیمارستان

بی تحرکی و بستری های طولانی مدت در بیمارستان از عوامل ایجاد لخته خون و ترومبوز است. این مهم ترین علت ایجاد آمبولی در بدن است.

داروها

برخی داروهای هورمونی، قرص های ضدبارداری، قرص های هورمونی دوران یائسگی و… از عواملی هستند که می توانند سبب ایجاد ترومبوز شوند.

بیماری ها

بعضی بیماری های زمینه ای، ژنتیکی، سرطان ها و بیماری هایی که موجب افزایش انعقاد پذیری جریان خون می شوند، بیماری های التهابی مانند بیماری روماتیسمی لوپوس از دیگر عوامل ایجاد لخته خونی هستند.

زمینه ژنتیکی

افرادی که خودشان یا اعضای درجه اول خانواده شان سابقه تشکیل ترومبوز را داشته اند در خطر بیشتری در ابتلا به این موضوع قرار دارند.

تروما و آسیب

تصادفات رانندگی، حوادث ورزشی و … از عواملی هستند که می تواند موجب آسیب به جداره عروق و تشکیل ترومبوز شود.

اختلالات چربی

بخشی از پلاکی که داخل رگ تشکیل می شود آرتوم نام دارد که جز اصلی آن رسوب چربی در مرکز پلاک است. این پلاک می تواند به عنوان یک هسته برای ایجاد لخته خونی باشد. هر نوع آسیب جزئی به این پلاک یا آتروم وارد شود، سلول های دیگر روی این هسته رسوب می کنند و می تواند ایجاد لخته را سریع تر کند. این پلاک هم می تواند رشد کرده و باعث انسداد رگ شود. بنابراین اختلالات چربی خون، در انسداد عروق تاثیر دارد.

وجود کاتتر های شریانی و وریدی

مانند پرمیکت یا شالدونی که به منظور انجام دیالیز یا جهت تغذیه وریدی تعبیه می شوند که اگر طولانی مدت در داخل رگ قرار داشته باشند خطر ایجاد ترموبوز را افزایش می دهند

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی یکی از عواملی است که می تواند احتمال بروز لخته خونی را افزایش می دهد.

بیماری التهابی روده یا IBD

این بیماری با افزایش فاکتور های التهابی در خون فرد را مستعد ابتلا به ترموبوز شریانی و وریدی می کنند

بیماری های کلیوی

مانند سندرم نفروتیک و پیوند کلیه

بیماری شدید کبدی

از دیگر عواملی است که خطر بروز لخته را افزایش می دهد.

سایر عوامل

عوامل دیگری همچون پرواز طولانی، سیگار کشیدن، بارداری و زایمان، چاقی بیش از حد و بی تحرکی از عوامل تشکیل ترومبوز در بدن هستند.

اگر نیاز به مشاوره با یک پزشک متخصص قلب و عروق آنلاین دارید، بهترین متخصصان آنلاین قلب در اپلیکیشن مدافون، آماده پاسخگویی هستند:

عوارض ترومبوز 

ترومبوز شریانی

همان طور که گفته شد، لخته ممکن است در شریان یا ورید تشکیل شود. از آنجایی که شریان، خون دارای اکسیژن را برای اعضای بدن فراهم می کند، عدم خونرسانی به آن عضو، موجب آسیب به آن می شود. مثلا انسداد عروق کرونر قلب به دلیل ترومبوز باعث سکته قلبی و در رگ مغز موجب سکته مغزی می شود.

ترومبوز وریدی

معمولا پس از جراحی، ترومبوز ممکن است در وریدهای اندام های تحتانی ایجاد شود. اگر این ترومبوز در داخل رگ از جای خود حرکت کند، همراه با جریان خون می تواند به سمت قلب و شریان ریوی حرکت کند. این جابجایی ترومبوز در داخل رگ به عنوان آمبولی شناخته می شود. آمبولی ریه یکی از عوارض خطرناک ترومبوز اندام تحتانی است. در یک سوم موارد این موضوع می تواند سبب مرگ بیماری شود که به دلیل جراحی بستری شده است.

علائم ترومبوز

ترومبوز در مراحل اولیه ممکن است که هیچ علامتی نداشته باشد اما علائم زیری می تواند نشان دهنده وجود لخته خون باشد:

علائم لخته خون در عروق

ورم پا

از علائم وجود ترومبوز در اندام تحتانی، ورم پا و تغییر قطر یکی از پاها نسبت به دیگری است. این ورم ممکن است به تدریج درد، قرمزی و گرمی پیدا کند.

تنگی نفس

هنگامی که لخته در رگ ها حرکت کرده و به سمت ریه می رود  موجب تنگی نفس می شود. این تنگی نفس شدید است و ممکن است میزان تنفس بیمار در دقیقه و ضربان قلب او افزایش پیدا کند. در موارد شدید می تواند موجب افت فشار هم بشود.بنابراین بیماری که مدتی در بیمارستان بستری بوده و یا یک عمل جراحی داشته و دچار تنگی نفس می شود باید موضوع ترومبوز را برای او در نظر بگیریم.

اما تنها دلیل تنگی نفس، ترومبوز نیست. در مقاله زیر دلایل مختلفی که می تواند موجب تنگی نفس شود را معرفی کرده ایم

تشخیص ترومبوز

آسان ترین و ارزان ترین راه برای تشخیص ترومبوز اندام های تحتانی، سونوگرافی داپلر اندام های تحتانی است. 

اگر شک بالینی و وضعیت بیمار نشان دهنده وجود آمبولی ریه باشد، سی تی آنژیوگرافی برای شریان ریوی قطعی ترین راه تشخیص است. 

اگر شک بالینی قوی نباشد، برخی فاکتورهای خونی که در آزمایش خون مشخص می شود مانند D-dimer (دی دایمر) می تواند وجود لخته خون در سیستم عروقی را تشخیص دهد. اگر این فاکتور منفی باشد نیازی به آزمایشات تکمیلی نیست در غیر این صورت نیاز به سی تی آنژیو برای بیمار است.

اگر بیمار به دلیل مشکلات کلیوی و یا مثلا بارداری نتواند ماده حاجب را برای سی تی آنژیو مصرف کند، می توان از اسکن پرفیوژن ریه می توان استفاده کرد.

آسپرین و تشکیل ترومبوز

بسیاری از افراد از آسپرین برای پیشگیری از لخته خونی استفاده می کنند. آسپرین برای پیشگیری از تشکیل ترومبوز در اندام تحتانی تقریبا نقش تعیین کننده ای ندارد و تقریبا بی اثر است. 

کرونا و لخته خون

متاسفانه تشکیل لخته خون در بیماران کووید بسیار شایع است. این عامل سبب سکته های مغزی، قلبی و آمبولی ریه می شود. خود ویروس کرونا باعث افزایش انعقادپذیری در جریان خون می شود. در بیمارانی که به دلیل کرونا بستری هستند باید حتما از داروهای ضدانعقاد استفاده شود. در مورد ادامه داروهای ضد انعقاد در این بیماران پس از بهبودی هنوز بحث های پزشکی ادامه دارد.

دکتر محمدحسین نجفی، متخصص قلب و عروق، در مقاله زیر راه های پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی در بیماران مبتلا به کرونا را معرفی کرده است

نکاتی برای پیشگیری از ترومبوز

  • هر جایی که بیمار بی تحرک است نیاز به مصرف داروهای مناسب جهت پیشگیری از ترومبوز وجود دارد. 
  • در پروازهای طولانی حتما تحرک کافی را داشته باشید و از جای خود بلند شوید.
  • استفاده از جوراب های الاستیک می تواند برگشت خون را افزایش دهد.

درمان ترومبوز

در مورد درمان با توجه به شرایط بیمار طبق صلاحدید پزشک ممکن است از درمان های زیر استفاده شود:

  • دارو های ضد انعقاد تزریقی مانند هپارین؛انوکساپارین
  • دارو های ضد انعقاد خوراکی مانند وارفارین؛آپیکسابان؛ریواروکسابان و…
  • تجویز دارو های حل کننده لخته
  • تعبیه فیلتر IVC که یک آلیاژ فلزی است که در ورید اجوف تحتانی قرار داده می شود و لخته های تشکیل شده را به دام می اندازد و مانع از حرکت آنها به سمت قلب و ریه می شود
  • در موارد نادری ممکن است جهت خارج کردن لخته نیاز به انجام عمل جراحی باشد

سوالات پزشکی ترومبوز

من IVF کردم و استراحت مطلق هستم و از قرص پروژسترون استفاده می کنم آیا ممکن است دچار ترومبوز شوم؟

بی تحرکی یکی از عوامل اصلی لخته های وریدی است. هورمون های خصوصا استروژن تاثیر زیادی در تشکیل لخته های وریدی دارد. اما برای هر بیمار باید ریسک این موضوع مثلا سابقه ترومبوز در شخص یا اعضای خانواده او بررسی شود. طبق صلاحدید پزشک برای افرادی که در این شرایط هستند می توان از داروی ضدانعقاد استفاده کرد.این داروها به صورت خوراکی و تزریقی و بدون ریسکی برای بارداری موجود هستند.

آقای دکتر برای تشخیص آمبولی ریه در بیماری که دیالیز می شود، از چه راهی می توان استفاده کرد؟

در بیمارانی که مشکل کلیوی دارند برای تشخیص ترومبوز به جای استفاده از سی تی آنژیو از اسکن پرفیوژن ریه می توان استفاده کرد.

خانم دکتر علائم وجود لخته خون یا ترومبوز چیست؟

ممکن است که این مشکل علائمی نداشته باشد اما نشانه هایی مانند ورم، درد و قرمزی پا، تنگی نفس خصوصا پس از عمل جراحی و بستری شدن در بیمارستان از علائم این بیماری می باشد.

مهم ترین علت تشکیل لخته خونی در رگ ها چیست؟

بی تحرکی و بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان از مهم ترین علل تشکیل ترومبوز است. عوامل دیگری مانند ژنتیک، داروهای هورمونی، برخی بیماری ها، آسیب و تروما به اندام های بدن از علل تشکیل لخته خونی هستند.

آقای دکتر استفاده از جوراب های الاستیک برای پیشگیری از لخته موثر است؟

بله این روش یکی از آسان ترین روش های پیشگیری از ترومبوز است که سبب افزایش برگشت خون می شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 26

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

1 دیدگاه دربارهٔ «لخته خونی یا ترومبوز»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *