تاثیرات فشارخون در دوران کرونا

تاثیرات فشارخون در دوران کرونا

صحبت های دکتر راحله سادات سجادی نیا، متخصص قلب و عروق مدافون درباره تاثیرات فشار خون:

تاثیر فشار خون بر قلب

فشار خون موجب تنگ شدن رگ آئورتی که مقابل بطن چپ قرار دارد می شود. با افزایش فشار خون مقاوتی که بر سر راه بطن چپ (جهت خروج خون) قرار می گیرد، افزایش می یابد. از این رو بطن چپ مجبور است که در مقابل مقاومت بالاتری پمپاژ را انجام دهد. به همین دلیل ناچار است که عضله خود را ضخیم کند تا بتواند قدرت پمپاژ خود را افزایش دهد.

جهت مشاوره با دکتر راحله سادات سجادی نیا بر روی این لینک کلیک کنید.

از این رو افزایش ضخامت عضله قلب، یکی از تاثیرات اصلی فشار خون بر قلب می باشد.

به دنبال افزایش ضخامت عضله قلب، قدرت قلب برای پذیرش خون، (ورود خون از دهلیز چپ به بطن چپ) کاهش چشمگیری پیدا می کند. زیرا با ضخیم شدن دیواره بطن چپ ،قدرت پذیرش خون از دهلیز چپ در آن کاهش پیدا می کند.

به همین دلیل فشار خون می تواند باعث بروز نارسایی های قلبی شده و از عوامل مهم سکته مغزی می باشد.

فشار خون متناسب در افراد دارای فشار خون

با توجه به تحقیقات و مقالات به ثبت رسیده در جهان، افرادی که دارای فشار خون هستند، بایستی پس از مصرف دارو، فشاری زیر عدد 13 روی 8 و یا 13 روی 8.5 داشته باشند. فشار خونی بالاتر این عدد فشار خون نامناسبی برای افراد می باشد. البته در سالمندان بالای 70 سال، این میانگین به عدد 14 روی 9 تغییر می یابد.

درباره فشار خون بیشتر بدانید.

نحوه صحیح کنترل فشار خون

یکی از روش های تشخیص فشار خون در افراد، استفاده از هولتر می باشد. با نصب این هولترها فشار خون افراد در 24 ساعت اندازه گیری می شود و پزشک پس از بررسی هولتر، فشارخون بالا را تشخیص می دهد.

اگه به مشاوره روانشناسی نیاز داری همین الان کلیک کن!

از آنجایی که استفاده از این هولترها، هزینه بالایی دارد، افراد دارای فشار خون می توانند با خرید دستگاه های خانگی فشار خون، فشار روزانه خود را اندازه گیری نمایند. با استفاده از این دستگاه، بیمار می تواند یک هفته روزانه 3 مرتبه (صبح، ظهر، عصر) فشار خود را اندازه گیری و یادداشت نماید و به پزشک خود اطلاع دهد. پزشک نیز با توجه به این گزارش ها می تواند تشخیص های لازم را بدهد.

فشار خون در دوران کرونا

کرونا در ابتدا تاثیری بر روی کاهش فشار خون و یا افزایش فشار خون ندارد. اما عوارض ناشی از آن می تواند منجر به افزایش و یا کاهش فشار خون در افراد گردد.

آنچه باید درباره کرونا بدانیم.

برای مثال: کرونا ممکن است موجب التهاب عضله قلب در بیماران بدحال بستری در آی سی یو گردد. در پی این اتفاق، قدرت پمپاژ قلب در این افرادکاهش یافته و متعاقبا فشار خون در آن ها کاهش می یابد.

البته بهتر است بدانید که کرونا در افراد دارای فشار خون بالا کنترل نشده، عوارض بیشتری از خون نشان می دهد. از جمله این عوارض عبارتند از:

  • آسیب های مغزی
  • نارسایی قلبی
  • سکته مغزی
  • آریتمی AF (فیبریلاسیون دهلیزی)

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 193

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.