بیماری ها و اختلالات غدد بزاقی

در این مقاله از مدافون، به اختلال، بیماری ها و تومورهای غدد بزاقی پرداخته ایم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

همان طور که می دانید در قسمت سر و گردن، غدد بزاقی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شوند.

غدد بزاقی اصلی

 سه جفت غدد بزاقی اصلی داریم که شامل این موارد هستند:

 غدد بناگوشی

در قسمت جلوی گوش و نزدیک گونه ها قرار دارند که بزرگترین غدد بزاقی ما هستند.

غدد بزاقی تحت فکی

این غدد در زیر فک قرار گرفته اند.

غدد بزاقی زیر زبانی

این غدد همان طور که از اسمشان مشخص است، در زیر زبان قرار دارند.

بیماری غدد بزاقی

غدد بزاقی فرعی

به جز غدد بزاقی اصلی، غدد بزاقی بسیار فرعی و ریزی در سراسر مخاط سر و گردن مانند حفره بینی، حفره دهان، حنجره، ابتدای مری قرار دارند که غدد بزاقی فرعی نامیده می شوند.

وظیفه اصلی غدد بزاقی، ترشح بزاق است که قسمت عمده آن برعهده غدد تحت فکی و بناگوشی است.

دکترهای گوش حلق و بینی

اگر برای انواع مشکلات و بیماری های سر و گردن نیاز به مشاوره با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی دارید، در مدافون می توانید به صورت 24 ساعته مشاوره بگیرید.

مشاوره با پزشک آنلاین گوش حلق و بینی

انواع بزاق

همان طور که گفته شد، ترشح بزاق مهم ترین وظیفه غدد بزاقی است. اما بزاق چه انواع و نقش هایی در بدن دارد؟

بزاق بیسیک

این بزاق در حالت عادی ترشح می شود.

بزاق تحریکی

این بزاق در هنگام خوردن مواد غذایی ترش و همچنین شروع به خوردن غذا ترشح می شود. ترشح بزاق هنگام غذا خوردن موجب تسهیل جویدن و عمل بلع می شود.

نقش های بزاق

  • جویدن و بلع را تسهیل می کند.
  • مواد آنتی باکتریال دارد و ضدعفونی اولیه را انجام می دهد.
  • آنزیم هایی برای هضم غدا دارد.

دلیل ترشح زیاد بزاق چیست؟

سیالوره (drooling) زیاد بودن میزان بزاق است که می تواند ناشی از جریان زیاد بزاق یا مشکل در بلع بزاق باشد. زیاد بودن جریان بزاق اکثرا در کودکان، بعضی بیماران روحی روانی و یا براثر استفاده از برخی داروها ممکن است رخ دهد.

مشکل دربلع بزاق هم اختلالی است که در آن، شخص نمی تواند به طور عادی بلع داشته باشد و بزاق در دهان جمع شده و از گوشه های دهان به بیرون می ریزد.

خشکی دهان

در مقابل ترشح زیاد بزاق دهان، اختلال دیگری به نام خشکی دهان وجود دارد که اکثرا همراه با خشکی چشم است. بعضی داروها مانند داروهای آنتی کولینرژیک، داروهایی هستند که ترشح بزاق را سرکوب می کنند، بعضی بیماری ها مانند روماتولوژیک، سندرم شوگرن، بیماری نادر خودایمنی IgG4، بیماری هایی هستند که غدد بزاقی را مورد حمله قرار می دهند و باعث اختلال در عملکرد این غدد و خشکی دهان می شوند.

انواع بیماری ها غدد بزاقی

بیماری های التهابی

عفونت ها

عفونت های باکتریایی یا ویروسی یکی از علل اصلی بیماری های التهابی غدد بزاقی هستند. برای مثال اوریون یکی از بیماری ویروسی غدد بزاقی است. عفونت باکتریایی غدد بزاقی اغلب در افرادی رخ می دهد که حفره دهان خشکی دارند و اصطلاحا گفته می شود که دهیدره هستند. در عفونت های باکتریایی غدد بزاقی دردناک می شوند. اغلب تب و بی حالی نیز همراه آن هست.

بیماری های روماتولوژیک

مانند بیماری روماتیسم (آرترید روماتوئید) یا شوگرن. برخی بیماری های التهابی نادر دیگری هم در این زمینه وجود دارد.

در فایل صوتی زیر، دکتر راشد رحمتی متخصص ارتوپدی ، درباره روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) توضیح داده است.

بیماری های توموری

تومورهای خوش خیم

این تومورها بیشتر شایع هستند. تومور اغلب به صورت یک برجستگی و توده قابل لمس خود را نشان می دهد. شایع ترین محل این تومورها در قسمت بناگوشی، زیر گوش و ناحیه اطراف گوش است. به این تومورهای خوش خیم هم باید توجه داشت چرا که درست است که این توده ها خوش خیم هستند اما بعضی از آنها، پتانسیل تبدیل شدن به توده های بدخیم را دارند. علاوه بر این ممکن است که این توده ها، نیاز به جراحی داشته باشند و تاخیر در رسیدگی به آنها، ممکن است باعث بزرگ تر شدن تومور شود.

رسیدگی به تومورهای خوش خیم غدد بزاقی از جنبه دیگری هم اهمیت دارد و آن این است که عصب صورت که همه حرکات صورت از طریق آن انجام می شود، از غدد بناگوشی عبور می کند. اگر این عصب آسیب ببیند باعث فلج شدن صورت می شود. در تومورهای خوش خیم، این اتفاق خود به خود نمی افتد اما در تومورهای بدخیم این احتمال وجود دارد.

تومورهای بدخیم (سرطان غدد بزاقی)

درمان اصلی در تومورهای بدخیم، جراحی است. تومورهای خوش خیم در مراحل ابتدایی با تومورهای خوش خیم زیاد قابل افتراق نیستند. بنابراین معمولا قبل از عمل جراحی معمولا نمونه برداری انجام می شود. در موارد پیشرفته علائم زیر معمولا وجود دارد:

  • درد شدید
  • درجاتی از ضعف عصب صورت
  • وجود غدد لنفاوی متعدد در گردن
  • قرمزی و زخم بر روی پوست
  • بزرگ شدن یک باره تومور
  • سفت و سخت بودن تومور

تومورهای بدخیم به صورت درجه پایین و درجه بالا می توانند باشند. درجه پایین این تومورها مشابه با تومورهای خوش خیم است. حتی از نظر درمان هم مشابه با تومورهای خوش خیم با جراحی درمان می شود.

در تومورهایی که سرطانی و درجه بالاتری هستند، درمان بیشتری نیاز است و در کنار جراحی تومور معمولا نیاز به تخلیه غدد لنفاوی گردن نیز می باشد. در این تومورها، ممکن است نیاز به درمان های تکمیلی مانند رادیوتراپی نیز باشد.

تومورهای سر و گردن نسبت به تومورهای سایر قسمت های بدن، چندان شایع نیستند. سرطان های غدد بزاقی که بخش بسیار کوچکی از این نوع سرطان هاست نیز شیوع کمی دارد. اما سرطان های قسمت های فوقانی سیستم گوارشی و تنفسی، مانند  حفره دهان، کام، حنجره، ابتدای مری، قسمت فوقانی نای شیوع بیشتری دارد.

در این نوع سرطان ها توجه به سفتی و برجستگی ناحیه سرو گردن اهمیت زیادی دارد.

در مواردی که تومورهای بدخیم قابل جراحی نیستند مانند شرایطی که تاخیر در مراجعه وجود دارد و یا شرایطی که تومور بسیار تهاجمی است، از روش های کمک درمانی که اغلب ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی است، استفاده می شود.

دکتر آنلاین پزشک آنلاین

اگر نیاز به مشاوره با پزشک متخصص در هر زمینه ای دارید، در مدافون می توانید به صورت 24 ساعته مشاوره دریافت کنید.آشنایی با پزشکان آنلاین مدافون

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 552

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *