اگر فرزندتان دچار بیماری های تکرار شوند ه و طولانی می شود، بخوانید!

بیماری های روماتولوژی در حوزه اطفال شیوع زیادی دارد که تشخیص و درمان به موقع آنها، بسیار مهم است. در واقع بعضی از بیماری های روماتولوژی  که در افراد بزرگسال دیده می شود، در اطفال هم وجود دارد و بعضی از این بیماری ها با الگوی خاص فقط در کودکان و نوجوانان دیده می شوند. اما بیماری های روماتیسمی در کودکان چه نشانه هایی دارد؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید..

بیماری های روماتیسمی در کودکان شیوع زیادی دارد. در سال 2009 تحقیقی انجام شد که نشان داد مجموع مبتلایان به بیماری های روماتیسمی در جهان معادل مبتلایان به دیابت است.

روماتیسم در کودکان

علائم بیماری های روماتیسمی در کودکان

بیماری های روماتیسمی در کودکان، یک نشانه خاص ندارد. هر زمان که بحث بیماری های روماتیسمی مطرح می شود، دو نشانه ی طول کشیدن بیماری و عود مجدد آن مطرح است. یعنی هر علامتی از بیماری مثلا تب  که درمان آن طول می کشد و مجددا عود می کند می تواند نشانه بیماری روماتیسم باشد. حتی نشانه هایی مثل آفت دهان، علائم گوارشی مانند دل دردهای طول کشیده، بثورات پوستی و … که طول می کشد و تکرار می شود نیاز به رسیدگی توسط روماتولوژیست کودکان دارد.

با توجه به علائم و شرح حال خانواده در صورتی که فوق تخصص روماتولوژی کودک، مشکوک به یکی از بیماری های روماتیسم شود، آزمایشات پاراکلینیکی درخواست می دهد و طبق آن می توان تشخیص قطعی را داد. البته نگران نشوید، این نشانه ها لزوما به معنی ابتلای فرزند شما به روماتیسم نیست اما خوب است که با یک روماتولوژیست کودکان مشورت کنید.

متخصص اطفال

در صورت نیاز به مشاوره با فوق تخصص روماتولوژی کودکان، وارد لینک زیر شوید:

مشاوره آنلاین با روماتولوژیست کودکان

روماتیسم چیست؟

روماتیسم در واقع التهاب بافت هم بند است. منظور از بافت هم بند، استخوان، مفصل، پوست، عضله و رگ است. بنابراین التهاب روماتیسم می تواند در هر کدام از این بافت ها رخ دهد. بیماری های روماتیسمی کودکان می تواند به صورت بیماری های خود التهابی هم بروز کند.

تب های دوره ای یا بیماری خودالتهابی

تب های دوره ای یا بیماری خودالتهابی انواع مختلفی دارد. این بیماری که در واقع یکی از انواع روماتیسم است، می تواند ارثی و یا غیرارثی باشد. در این قسمت به دو نوع آن اشاره شده است:

تب مارشال یکی از این انواع است که برای آن زمینه ژنتیکی شناخته نشده است. در تب مارشال، تحقیقات نشان داده است که بیشتر زمینه حساسیت غذایی مطرح است. در تب مارشال، زمان تب ها بسیار مرتب است. مثلا کودک هر 28-30 روز یک بار تب می کند. تب ممکن است که مثلا سه روز طول بکشد و ممکن است که در لوزه کودک، دانه های سفیدی به صورت آفت دهانی دیده شود. حتی ممکن است که توسط متخصص اطفال، به عنوان یک آنژین ساده تشخیص داده شود اما وقتی منظم است نیاز به رسیدگی دارد.

اما نوع دیگری از تب های دوره های مثلا تب مدیترانه ای، زمینه ژنتیکی دارد. یعنی اگر هم پدر و هم مادر ناقل این ژن باشند، فرزندشان به این بیماری مبتلا می شود.

آرتریت روماتوئید

شایع ترین بیماری روماتیسمی کودکان، آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) است. بیماری روماتیسم مفصلی یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بر علیه سلول های بدن واکنش نشان می دهد و به آنها حمله می کند. این کار باعث می شود که سلول های بدن دچار التهاب و آسیب شوند.

در فایل صوتی زیر، دکتر راشد رحمتی، توضیحات کاملی درباره بیماری آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) ارائه کرده است:

انواع مختلفی از روماتیسم در کودکان وجود دارد. هرچه بیماری های روماتیسمی کودکان زودتر تشخیص و درمان شود، شانس موفقیت در درمان بیشتر است. شایع ترین علت معلولیت در کودکان بیماری آرتریت روماتوئید است. همچنین این بیماری یکی از شایع ترین علت های نابینایی در کودکان است.

عوامل خطر در روماتیسم کودکان

ژنتیک

عامل خطر اصلی در بیماری های روماتیسمی زمینه های ژنتیکی این بیماری است.

عوامل محیطی

عوامل محیطی مانند عفونت ویروسی، استرس، واکسن های خاص، داروها، عفونت های باکتریایی، گزیدگی، سموم کشاورزی و… می توانند به عنوان عوامل تحریک کننده ژنتیک مطرح شوند.

درمان روماتیسم

نگرانی ما از بیماری های روماتیسمی، عوارض آن است. بنابراین اهمیت فراوانی دارد که این بیماری به موقع تشخیص و درمان شود. درمان شامل کنترل بیماری و جلوگیری از عوارض آن است. درمان این بیماری ازطریق دارودرمانی است و در خیلی از موارد این امکان وجود دارد که دارو قطع شود و بیماری خاموش بماند.

سوالات پزشکی روماتیسم کودکان

آقای دکتر، پسر من علائمی که شما می فرمایید را دارد اما در شهر ما فوق تخصص روماتولوژی کودکان نداریم آیا می توان به متخصص روماتولوژی بزرگسالان مراجعه کنیم؟

از آنجایی که عامل ایجاد کننده، عوارض و تاثیر داروهای روماتیسم در کودکان با بزرگسالان متفاوت است، توصیه می شود که به روماتولوژیست اطفال مراجعه کنید. تا جایی که من اطلاع دارم در همه مراکز استان ها به جز یزد، کرمانشاه و بندرعباس روماتولوژیست کودکان حضور دارد. در هر صورت اگر به روماتولوژیست کودکان دسترسی ندارید، بهتر است که به یک متخصص باتجربه اطفال مراجعه کنید.

آقای دکتر، دختر سه ساله من خیلی از علائمی که شما در خصوص روماتیسم گفتید، دارد. آیا ممکن است که در این سن به روماتیسم مبتلا باشد؟

بله، این بیماری می تواند حتی در دوران نوزادی هم وجود داشته باشد. در بیشتر موارد آرتریت روماتوئید در سن 2-3 سالگی تشخیص داده می شود.

آقای دکتر من و همسرم بیماری خاصی نداریم و آزمایشات قبل از ازدواج را هم انجام دادیم اما برای پسرمان تب دوره ای تشخیص داده شده است. آیا ممکن است که فرزند ما به این بیماری مبتلا شده باشد؟

تب دوره ای انواع مختلفی دارد که هم زمینه ژنتیکی و هم غیر ژنتیکی دارد. اما در آزمایشات غربالگری پیش از ازدواج این ژن بررسی نمی شود.

دکتر آنلاین کودکان

در اپلیکیشن مدافون، مجموعه ای از بهترین پزشکان متخصص و فوق تخصص کودکان و نوجوانان آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. برای دریافت مشاوره وارد لینک زیر شوید:

آشنایی با پزشکان اطفال آنلاین

اگر شما هم در زمینه روماتیسم کودکان، تجربه ای دارید، خوضحال میشویم که در بخش دیدگاه های نظر خو را ثبت کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *