ویژگی شخصیت برونگرا، درونگرا و میانگرا

در این مقاله فروزان بابایی، مشاور و روانشناس آنلاین مدافون درباره ویژگی های شخصیتی افراد درونگرا، میانگرا و برونگرا و نتایج ازدواج بین آنها توضیح داده است.

تیپ شخصیت

قبل از مطالعه ادامه مقاله می توانید با شرکت در پرسشنامه آنلاین تعیین تیپ شخصیت، تیپ شخصیت خود را به صورت رایگان مشخص کرده و بدانید ویژگی های شخصیتی شما به چه صورت است.

تست آنلاین تیپ شخصیت

در طبقه بندی افراد می توانیم ویژگی های شخصیتی را به صورت یک طیف در نظر بگیریم که افراد درونگرا یک طرف این طیف و افراد برونگرا طرف دیگر این طیف هستند و حد وسط افراد میانگرا. این ویژگی های شخصیتی در هیچ فردی به طور صد در صد نیست و بلکه همه ما بخشی از شخصیت درونگرا و بخشی برونگرا داریم و آن بخشی از این ویژگی که برای تیپ شخصیت ما نامگذاری می شود، که در روحیات ما غالب است.

در ویدئوی زیر می توانید صحبت های فروزان بابایی، روانشناس را در این زمینه بشنوید.

چرا ما برونگرا یا درونگرا هستیم؟

این ویژگی های شخصیتی به عوامل ژنتیکی مرتبط هستند. البته این ویژگی ها می توانند در طی زمان بر اثر عوامل بیرونی و با اراده فرد تغییر کند.

افراد درونگرا

حدود 25 تا 40 درصد افراد جامعه را افراد درونگرا تشکیل می دهند. اگر فکر می کنید که خودتان، انگیزه و احساسات خود را خوب می شناسید و از خودآگاهی و شناخت خود لذت می برید به احتمال زیاد شما یک فرد درونگرا هستید. چون فرد درونگرا کسی است که به دنیای درون خود توجه دارد و از بودن در دنیای درون خودش و از تنها بودن خودش لذت می برد، آرامش می گیرد و انرژی خوبی دریافت می کند. شخص درونگرا در تعاملات و رفتارهای اجتماعی، انرژی خود را از دست می دهد و خسته می شود.

برونگرایی درونگرایی

این افراد دوستان زیادی ندارند اما اگر کسی را بشناسند، با او صمیمی می شوند و او را خوب درک می کنند. این افراد بسیار همدل و تصمیم گیرنده های خوبی هستند. این افراد به نکاتی توجه می کنند که دیگران ممکن است آنها را نبینند. درونگراها، مشاهده گر و ناظرهای خوبی هستند به همین خاطر بهتر از دیگران می فهمند که یک شخص چگونه فکر و احساس می کند و به همین دلیل تحلیلگرهای خوب و البته کم حرفی هستند. این افراد وقتی دچار مشکل می شوند دوست دارند که آن را درون خودشان حل کنند.

درونگراها مکان های شلوغ را دوست ندارند و در آنها خسته می شوند. این افراد چون در افکار و درون خود غوطه ور هستند، حوصله شان سر نمی رود. این افراد دوستان جدید را دوست ندارند و از معاشرت لذت نمی برند.

تفاوت درونگرایی و خجالت یا افسردگی

درونگرایی با خجالتی بودن متفاوت است. چرا که شخص خجالتی از بودن در جمع هراس دارد اما شخص درون گرا از بودن در جمع لذت نمی برد و به آن علاقه ای ندارد. همچنین درونگرایی با افسردگی متفاوت است. افسردگی یک بیماری است که اصطلاحا به آن سرماخوردگی روانی گفته می شود. شخص افسرده در درون خودش احساس غم، غصه و خشم می کند اما شخص درونگرا، از درون با خودش لذت می برد.

اگر احساس می کنید که دچار افسردگی شده اید، به یاد داشته باشید که در هر ساعتی از شبانه روز، در مدافون می توانید مشاوره روانشناسی آنلاین دریافت کنید. این مشاوره به صورت تلفنی و چت می باشد.

مشاوره روانشناسی آنلاین در مدافون

افراد برونگرا

این افراد نقطه مقابل افراد برونگرا هستند. این افراد از دنیای درونی خودشان لذت نمی برند و وقتی که تنها باشند، حوصله شان سر می رود و از جای شلوغ خوششان می آید. افراد برونگرا زیاد صحبت می کنند و اگر دچار مشکلی بشوند دوست دارند که این مشکل را با صحبت با دیگران حل کنند.

افراد برونگرا دوست دارند که توجهات را به خود جلب کنند، دوست های جدید پیدا کنند و افراد را به سمت خودشان جذب کنند. این افراد سفر را دوست دارند، اعتماد به نفس بالایی دارند. برخلاف افراد درونگرا که شخصیتشان قابل شناسایی نیست، شخصیت افراد برونگرا به دیگران شناخته می شود.

ازدواج درونگرا و برونگرا

ما انسان ها معمولا جذب افراد مخالف خود می شویم که ضعف های ما را بپوشاند، بنابراین طبیعی است که شخص درونگرا جذب شخص برونگرا و شخص برونگرا جذب درونگرا بشود. بسته به اینکه دو فرد درونگرا و برونگرا در کجای طیف قرار داشته باشند، شرایط متفاوت است. اگر تفاوت ها خیلی زیاد نباشند، دو طرف مکمل هم می شوند و با هم رشد می کنند. نقاط ضعف کمرنگ و نقاط قوت پررنگ می شود. همسر درونگرا از دیدن همسر خود که معاشرتی است لذت می برد و از آن طرف همسر برونگرا می بیند که همسر درونگرا تمرکز و دقت خوبی دارد.

اما اگر فرد درونگرا و یا برونگرا، علاقه ای به تغییر در سبک زندگی خود را ندارد و یا تفاوت های دو طرف بسیار زیاد است و به دلیل شکاف شخصیتی عمیق، بین آنها سو تفاهم به وجود می آید، معمولا در این حالت ازدواج آنها نمی تواند ازدواج موفقی باشد و یا اینکه معمولا یکی از دو طرف، خواسته های خودش چشم پوشی می کند. در مجموع اگر در ازدواج ویژگی های شخصیتی دو طرف با هم یکی باشد، معمولا ازدواج موفق تر است.

در پایان امیدواریم که از این مقاله استفاده کرده باشین، در صورت نیاز به مشاوره با روانشناس ازدواج می توانید اپلیکیشن مدافون را نصب کرده و از بهترین روانشناسان کشور، مشاوره تلفنی و متنی دریافت کنید.برو به لیست روانشناسان ازدواج در مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 3621

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

  1. خانم دکتر، من قبلا که جوون تر بودم احساس میکردم که آدم برونگرایی هستم و با ویژگی هایی که شما گفتین هم می شد گفت که برونگرا هستم اما الان احساس میکنم که کمی درونگرا شده ام. چنین چیزی امکان داره؟ یعنی ممکنه که آدم در یک سنی برونگرا باشه و بعدا درونگرا بشه؟

    1. فروزان بابایی مشاور آنلاین مدافون

      هیچ ادمی صدرصد برونگرای کامل ویا صدرصد درونگرای کامل نیست وبه مرور زمان ممکنه تحت تاثیر عوامل محیطی وبیرونی واراده ویژگی شخصیتیش تغییر بکنه ناگفته نمونه شرایط سنی وتغییر ات هورمونی هم دخیل هست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.