اهمیت بیان احساسات،راه هایی برای بیان بهتر آنها

بیشتر ما درباره انواع بیماری ها و اختلالات روان اطلاعات داریم اما کمتر به موضوعات سلامت روان مانند بیان احساسات پرداخته ایم. بیان و ابراز احساسات یکی از ارکان مهم سلامت روان است. سلامت روان، موجب بهبود کیفیت زندگی می شود اما وجود نداشتن آن، به معنی بیماری روان نیست.

کسانی که احساسات و عواطف خود را به خوبی بشناسند از سلامت روان بهتری برخوردار هستند. اما شناسایی احساسات و عواطف به تنهایی کافی نیست بلکه ابراز صحیح و مدیریت آنها هم بخشی از سلامت روان است. همانطور که پیش از این هم گفته شد، اگر کسی در شناخت، بروز و یا مدیریت احساسات دچار مشکل باشد به این معنی نیست که دچار بیماری روان است بلکه به این معنی است که از سلامت روان فاصله گرفته است.

واقعیت این است که شناخت، بیان و مدیریت احساسات دشوار است. در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا بیان احساسات مهم است و چه طور حس خود را بیان کنیم.

اهمیت بیان احساسات

منظور از بیان و بروز احساسات چیست؟

همه ما احساساتی مانند ترس، عصبانیت، خوشحالی، ناراحتی و… را تجربه می کنیم. بروز احساسات به این معنی است که این احساسات درونی خود را به دیگران نشان دهیم. بروز احساسات یکی از مهارت های ارتباطی است. فرض کنید که یک دوستتان با صحبت یا رفتاری، شما را آزرده کرده است. شما ترجیح می دهید در این زمینه سکوت کنید یا این موضوع را به او اطلاع دهید؟ 

هنگامی که ما ناراحت یا غمگین هستیم اگر به جای بیان احساسات آنها را سرکوب و مخفی کنیم، کسی که آسیب می بیند ما هستیم. وقتی که فردی احساسات و عواطف خود را بیان نمی کند، اطرافیان ممکن است در شناخت او دچار مشکل شوند و او را شخص مرموزی بشناسند. در یک رابطه بیان احساسات تسهیل کننده رابطه و عدم بروز آن، مسدود کننده رابطه است.

چرا بعضی افراد احساسات خود را بیان نمی کنند؟

اصلی ترین دلیلی که بعضی افراد احساسات خود را نشان نمی دهند، ترس از قضاوت و واکنش دیگران است. نوع برخورد طرف مقابل باعث می شود که ما به بروز احساسات خود ادامه دهیم یا آن را متوقف کنیم.

در بعضی موارد، ذهن دچار یک تله می شود به نام تله تعمیم سازی. در این تله، وقتی فرد با واکنش مناسبی در مقابل احساسات خود مواجه نمی شود، آن را به همه تعمیم می دهد و دیگر احساسات خود را بیان نمی کند. 

راه هایی برای بیان احساسات

راه مناسبی برای بیان احساسات خود پیدا کنید

اگر صحبت کردن چهره به چهره برای شما سخت است. به صورت تلفنی، نوشتاری، چت، تماس ویدئویی و یا راحت دیگری که راحت هستید، احساسات خود را بیان کنید. 

زمان و مکان مناسب را پیدا کنید

جایی مناسب، راحت و نسبتا ساکت برای بیان احساسات خود پیدا کنید. اگر می خواهید با یک دوست، همکار یا مدیر صحبت کنید، از قبل به آنها بگویید که می خواهید یک صحبت خصوصی داشته باشید.

آنچه می خواهید بگویید را تمرین کنید

برای این کار می توانید یادداشت های کوتاهی بنویسید. به این فکر کنید که چه طور می خواهید ابراز احساسات خود را شروع کنید مثلا می خواهید بگویید من جدیدا حس می کنم که….

صادق باشید

به طرف مقابل توضیح دهید که چه طور احساسات بر زندگی شما اثر گذاشته است. وقتی از احساسات خود صحبت می کنید دیگران دلیل برخی رفتارهای شما را بهتر می فهمند. آنچه باعث بروز احساسات مختلف شده می تواند در درون شما، وضعیت سلامت، محیط، اضطراب و استرس و… باشد.

حس خود را از بیان احساسات توصیف کنید

وقتی به طرف مقابل می گویید که چه قدر سخت است که احساسات خود را با او به اشتراک بگذارید، همین توصیف باعث می شود که توجه او به احساسات شما بیشتر شود.

پیشنهادهای سازنده داشته باشید

اگر رفتار یا صحبت مدیر، شریک عاطفی یا همسرتان باعث ایجاد احساساتی می شود که آن را دوست ندارید، به آنها پیشنهاداتی بدهید که این احساسات در شما ایجاد نشود. مثلا به همسرتان بگویید وقتی سر من داد میکشی، احساس می کنم دوستم نداری و برایت مهم نیستم. لطفا وقتی عصبانی هستی، سر من داد نزن.

ممکن است که به چند جلسه صحبت کردن نیاز باشد

ممکن است که در یک جلسه صحبت یا بیان احساسات، کار تمام نشود. اگر لازم است در چند جلسه این صحبت را ادامه دهید که فرصت بیشتری برای بررسی و پردازش داشته باشید.

با خودتان مهربان باشید

اگر کسی احساسات خود را با شما در میان گذاشته بود، با او چه رفتاری می کردید؟ همین رفتار را با خودتان هم داشته باشید.

اگر حس می کنید که با این راهکارها، همچنان در بروز و بیان احساسات خود دچار مشکل هستید، در اپلیکیشن مدافون، از روانشناس های آنلاین در این زمینه مشاوره بگیرید. دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی

سوالات روانشناسی بیان احساسات

من آدم احساساتی هستم اما چون می ترسم که دوست پسرم به احساساتم توجه نکند آنها را هیچ وقت بیان نمی کنم. لطفا من را راهنمایی کنید.

افرادی که با شریک عاطفی و یا دوست خود این مشکل را دارند باید با او صحبت کرده و به او بگویید که من وقتی از احساسات خود با تو صحبت میکنم و تو توجه نمی کنی، من ناراحت می شوم. از او بپرسد که آیا احساسات من برایت مهم است یا خیر. به او بگویید که اگر احساسات من برایت مهم است به آن توجه نشان بده.

من چون خجالت می کشم، احساساتم را بیان نمی کنم. چه کار باید بکنم؟

واکنش منفی دیگران یکی از اصلی ترین علل عدم بیان احساسات است. بیان احساسات نباید باعث خجالت شود. عکس این موضوع درست است یعنی بروز ندادن احساسات باید بروز خجالت ما شود نه بروز آن. 

پیشنهاد مطالعه | در این مقاله می توانید راه هایی برای غلبه بر خجالت معرفی کرده ایم: چه طور خجالتی نباشید

چرا من نمی توانم احساساتم را بیان کنم؟ چه کار کنم که بتوانم احساساتم را بروز دهم؟

شما می توانید با کمک یک مشاور یا روانشناس، علت اینکه نمی توانید احساسات خود را بروز دهید را بررسی کنید. برای حل این مشکل می توانید احساسات خود را با اشخاص دیگری که به احساسات شما توجه دارند مطرح کنید. بعد از این که با افراد جدیدی احساسات خود را مطرح کردید، ببینید که در کار سود بردید یا ضرر. 

من وقتی خوشحال یا ناراحت می شوم صدایم می لرزد. به همین خاطر دوست ندارم که احساساتم را بیان کنم. چه پیشنهادی برای من دارید؟

من از شما این سوال را می پرسم. آیا شما بازخورد منفی از این لرزش صدا دریافت کرده اید یا حس درونی شماست و خودتان از آن ناراحت هستید. اگر این موضوع یک حس درونی است به آن توجه نکنید و حس خود را ابراز کنید. حتی اگر این طور هم باشد که بازخورد منفی گرفته باشید باز هم نمی تواند دلیلی باشد که شما احساسات خود را بیان نکنید.

شما چه طور آدمی هستید؟ احساسات خود را بروز می دهید یا آن را مخفی، سرکوب کرده یا نادیده می گیرید؟

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *