کنترل خشم| چه طور خشم خود را کنترل کنیم؟

پیش از هر چیز باید گفت که اگر می خواهید کمتر خشمگین شوید،  بپذیرید زندگی برای همه سخت است و تاروپود زندگی درد و رنج می باشد. از این رو هر فرد ممکن است گاهی با خودش هم دچار مشکل شود. ولی کنترل خشم از آن چیزی که فکر می کنید راحت تر و ساده تر است. در این مقاله از مدافون چند راهکار ساده برای کنترل خشم را به شما آموزش خواهیم داد. تا انتها همراه مدافون باشید.

چطور خشم خود را کنترل کنیم

خشم چیست؟

خشم یک حالت روانی است که از یک دلخوری ساده تا عصبانیت زیاد در حال نوسان است. خشم برای بقا و پایداری انسان‌ ها ضروری و اجتناب ناپذیر است. در هر حال پدیده‌ ای کاملا طبیعی است و مانند سایر احساسات نشانه سلامت و تندرستی و عواطف انسانی می‌باشد، اما هنگامی که از کنترل خارج شود، می ‌تواند به یک حس مخرب و ویرانگر تبدیل شود و پیامد های ناگوار در محیط کار، روابط شخصی و در تمامی عرصه‌ های زندگی شما بوجود آورد.

مثلا گاهی از گفته و یا رفتار دوست خود دلخور می شوید. اما تحمل می کنید و به روی خود نمیاورید. اگر دوستتان بارها و بارها رفتار خود را ادامه دهد و احساسات شما را جریحه دار نماید، احتمالا تحمل شما تمام می شود و کنترل خود را از دست می دهید. در این حالت عصبی و خشمگین می شوید و ممکن است سریع هم پشیمان شوید. پیش از هر چیز باید بدانیم که مدیریت خشم و عصبانیت تنها سرکوب آن نیست، بلکه باید کشف کنیم که چه چیزی موجب عصبانیت ما شده است. پس از تشخیص علت عصبانیت، بهتر می توانیم آن را کنترل کنیم و ناملایمت های زندگی را مدیریت کنیم. در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه کنترل خشم داشته باشید.

برو به لیست روانشناسان مدافون

راه های کنترل خشم

نفس عمیق بکشید.

اولین راه برای کنترل خشم، کشیدن نفس عمیق است. اگر دقت کرده باشید، هنگامی که عصبانی هستید نفستان به شماره میافتد و هر چه عصبانیتتان بیشتر شود، نفس نفس زدن و سرعت تنفستان بیشتر می شود. این وضعیت را با تنفس آهسته و عمیق کنترل بکنید. برای تنفس عمیق هوا را از داخل بینی وارد بدنتان کنید و از دهانتان خارج کنید. این دم و بازدم را به آرامی و برای چند ثانیه انجام دهید.

وقتی این کار را انجام دهید، خون رسانی و اکسيژن رسانی به مغزتان بیشتر می شود و شما می توانید بهتر تصمیم گیری نمایید.

میخواهم مشاوره روانشناسی دریافت کنم!

ورزش کنید.

برای کنترل خشم خود ورزش کنید. ورزش اعصاب را آرام می کند و موجب مدیریت و کاهش خشم و عصبانیت در شما می شود. هر زمان که عصبی هستید پیاده روی بکنید، چرخه سواری کنید، قدم بزنید و یا حتی چند ضربه به توپ بزنید. تخلیه انرژی برای ذهن و بدن شما بسیار مفید است.

کنترل خشم با ورزش

ماهیچه های بدنتان را در حالت آرامش قراردهید.

برای آرامش ماهیچه های بدن خود، ابتدا باید ماهیچه های مختلف بدنتان را کمی سفت و سپس آزاد کنید.

هنگام سفت و آزاد کردن عضلات ، نفس عمیق و آهسته بکشید. اینکار به کاهش میزان عصبانیت شما کمک بسیاری می کند.

شروع به شمردن بکنید.

هر زمانی که احساس کردید خیلی عصبانی هستید و ممکن است از کوره در بروید، تا ده بشمارید. این اعداد به میزان عصبانیت شما بستگی دارد. اگر خیلی عصبانی هستید تا عدد صد پیش بروید. اینجاست که خواهید دید ضربان قلبتان پایین می آید و خشم شما به احتمال زیاد فروکش می کند.

چطور بر حسادت خود غلبه کنیم؟

کلمات مثبت را تکرار کنید.

هنگام عصبانیت برای کنترل خشم خود می توانید کلماتی که اثر مثبت بر روی شما دارد را مرتبا برای خود تکرار کنید. کلماتی مانند: آسان بگیر، راحت باش، سخت نگیر،من در کنترل آرامش هستم و …

همین الان با روانشناس تماس بگیر!

یوگا یا مدیتیشن انجام دهید.

سعی کنید برای افزایش میزان آرامش و مدیریت عصبانیت خود، ورزش هایی مثل یوگا و یا مدیتیشن را انجام دهید. این ورزش ها در کنترل خشم و عصبانیت موثر و مفید هستند.

ببخشید و فراموش کنید.

پس از انجام نکات فوق حتما به این نکته توجه نمایید که برای آسایش و آرامش بیشتر خود، بخشید و فراموش کنید. این بزرگترین پادزهر برای رفع عصبانیت است. با بخشش و فراموش کردن نگذارید که عصبانیت بر شما نفوذ کند و خشم به بدبینی تبدیل گردد.

روانشناس آنلاین مدافون

در اپلیکیشن مدافون، شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز، حتی در ایام تعطیل، به آسانی از روانشناس های آنلاین، مشاوره تلفنی دریافت کنید. در مشاوره تلفنی با روانشناس، از طریق مدافون، شما به صورت آنلاین با مشاور مورد نظر خود تماس گرفته و به صورت تلفنی مشاوره دریافت می کنید.

در تماس تلفنی با روانشناس، شما به مدت نیم ساعت فرصت دارید که درباره موضوعات و مشکلات خود مشورت کنید و بهترین پاسخ را دریافت کنید. مجموعه ای از بهترین روانشناس ها و روانپزشکان کشور، به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی و انجام مشاوره روانشناسی هستند.

این مقاله به تایید خانم فروزان بابایی، روانشناس مدافون رسیده است.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 6593

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.