آیا رژیم لاغری سریع خوب است؟

رژِیم لاغری سریع

متاسفانه این روزها اضافه وزن مشکل اصلی بسیاری از بانوان و آقایان می باشد. همه ما برای کاهش وزن به دنبال سریع ترین و آسان ترین راه میگردیم. اما شاید اگر عوارض جدی کاهش وزن سریع را بدانیم در انتخاب خود تجدید نظر کنیم. کاهش وزن درست و استاندارد معمولا با اصلاح برنامه غذایی و افزایش فعالیت جسمی اتفاق می افتد. اما رژیم های لاغری موشکی یا سریع از بسیاری از اصول استاندارد غافل بوده و از این رو ممکن است عوارض خطرناک و یا جبران ناپذیری را برای افراد در پی داشته باشند. در ادامه به بررسی رژیم لاغری سریع و عوارض و خطرات آن خواهیم پرداخت.

انواع رژیم لاغری موشکی

عوارض کاهش وزن سریع

شما را از دریافت مواد مغذی محروم می کند.

بسیاری از رژیم های لاغری سریع و موشکی، یک گروه غذایی را به کلی حذف می کنند. یعنی ممکن است شخص گیرنده رژیم لاغری موشکی، مواد مغذی کلیدی، ویتامین ها و مواد معدنی که بدن برای سالم ماندن خود به آن نیاز دارد را از دست بدهد. برای مثال رژیم غذایی که در آن لبنیات حذف می شود، سبب کمبود کلسیم شده و رژیمی که کربوهیدرات ندارد موجب کاهش دریافت فیبر مورد نیاز بدن می شود.

عواقب بالقوه کمبود مواد مغذی

 • کاهش انرژی
 • موها و ناخن های شکننده
 • ریزش مو
 • خستگی شدید
 • کاهش عملکرد سیستم ایمنی
 • تضعیف استخوان ها و پوکی استخوان

سرعت سوخت و ساز را کم می کند.

اغلب رژیم های سریع با کاهش دریافت میزان کالری همراه هستند. در واقع کاهش وزن سریع معمولا به دلیل کمبود شدید کالری اتفاق می افتد. برای مثال در برخی از این رژیم ها میزان دریافت کالری مورد نیاز نصف شده و مشکل اینجاست که بدن این تغییر را به علت کمبود و محدودیت منابع غذایی شناسایی می کند و به همین دلیل بدن به حالت قحطی می رود. در نتیجه، به جای سوختن چربی ها، سرعت سوخت و ساز پایین می آید. پژوهشگران با بررسی رژیم های غذایی بسیار کم کالری به این نتیجه رسیدند که شرکت کنندگان در این نوع رژیم ها هرچقدر وزنشان کمتر می شود سرعت سوخت و سازشان نیز پایین تر می آید. در نهایت این کندی سرعت سوخت و ساز منجر شد شرکت کنندگان دوباره وزنشان بازگردد و حتی اضافه وزنشان از ابتدای کار نیز بیشتر شود.

ویزیت آنلاین و سریع را در مدافون تجربه کنید.

گاهی به جای چربی، عضله می سوزاند

زمانی که به فکر کاهش وزن می افتید، در واقع خواهان از بین رفتن چربی ها و نه بافت های عضلانی هستید. تا به حال کسی نبوده است که از درصد بالای بافت عضلانی خود شکایت کند. اما دقت نمایید که اگر خیلی سریع کالری کم کنید بافت عضلانی نیز دچار آسیب شده و بدن برای تامین انرژی خود مجبور است که بافت عضلانی را نیز بشکند. در واقع با از دست دادن بافت عضلانی باید با فرم زیبای بدن خود خداحافظی کنید.

سوالات متداول درباره رژیم لاغری سریع

منجر به کاهش تراکم استخوان می شود.

به همراه کاهش وزن سریع، تراکم مواد معدنی استخوان نیز ممکن است کاهش یابد. این یعنی افرادی که از رژیم های لاغری سریع استفاده می کنند، در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند.

منجر به کم آبی بدن می شود

از دست دادن مرتب آب بدن منجر به عوارض جانبی مانند: یبوست، سردرد، گرفتگی عضلات و بی انرژی بودن می شود. در رژیم های لاغری سریع و خصوصا کم کربوهیدرات یا بدون کربوهیدرات ، بدن آب زیادی از دست می دهد و از این رو ممکن است خطراتی برای بدن داشته باشد.

نشانه های کم آبی بدن

 • یبوست
 • سردرد
 • گرفتگی عضلات
 • کمبود انرژی
 • ادرار با رنگ زرد تیره یا کهربایی
 • احساس تشنگی
 • تحریک پذیری

ممکن است به سلامت روانی تان ضربه بزند.

اگر خیلی سریع وزن کم کنید، ممکن است به سلامت روانی خود آسیب بزنید. کاهش وزن سریع می تواند منجر به بروز بیماری های روانی مانند: دیسمورفیا بدن، آناروکسیا یا بولیمیا گردد.

جهت مشاوره با روانپزشک آنلاین مدافون کلیک کنید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *