علت لک صورت و راه های درمان آن

علت لک صورت و راه های درمان آن

لک صورت (Freckle)چیست؟

لک صورت عارضه پوستی ای است که امکان دارد برای مردان یا زنان رخ دهد. این عارضه اکثراً به رنگ های قهوه ای روشن تا تیره بر روی صورت و درروی پیشانی و گونه دیده می شود. رایج ترین سن بروز این لک ها در بین سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی می باشد.

مشاوره با متخصص پوست آنلاین

رنگ پوست به وسیله رنگدانه ملانین فراهم می شود . رنگدانه ملانین بعنوان یک پلیمر مخلوط تعریف شده است. این ماده عملکرد خویش را به شکلی روی سطح بالای پوست نشان میدهد . در بسیاری از اشخاص سالم، رنگدانه ملانین بطور مساوی توزیع میشود . با عوامل گوناگون، این تعادل انتشار مختل میشود . به دلیل اختلال در توزیع رنگدانه ها ممکن است لکه های پوستی، کک و مک، خال و لکه های مرتبط با سن ایجاد شود. لک صورت به علل گوناگون به وجود می آید . پس اگر به دنبال رفع آن هستید اول باید علل اصلی آن را پیدا کنید.

ما در این مقاله از مدافون، به بررسی علل ایجاد لک، انواع لک و راه های درمان آن پرداخته ایم.

 

علت لک صورت

قرار گرفتن زیاد در معرض نور افتاب

سپری کردن زمانی طولانی در معرض افتاب یا سولاریوم و بدون استفاده از مقدار کافی ضدآفتاب، میتواند سبب شود پوست تان ملانین بیش تری تولید کند. این امر پاسخ بدن براي مراقبت از خود در برابر اشعه های فرابنفش است که میتوانند تعداد لکه های تیره ی صورت تان را افزایش دهند.

تغييرات هورمونی

نوسان در تولید استروژن و پروژسترون موقع حاملگی، استفاده قرص های جلوگيري از حاملگی، یا عادت ماهانه میتواند سبب تولید غیریکنواخت ملانین شود. قرار گرفتن در برابر نور افتاب، ترشح ملانین را در این نقاط افزایش داده و سبب ایجاد لکه های تیره مي شود.

لک صورت به خاطر التهاب پوست

لک صورت می توانند بعد از التهاب پوست پدیدار شوند. التهاب می تواند در اثر عوامل مختلفی بروز دهد که از جمله آنها میتوان به بیماری اگزما، پسوریازیس، آسیب پوستی و آکنه اشاره کرد.

ملاسما یا لک حاملگی

ملاسما (لک بارداری) یکی از متداول ترین علل ایجاد لک صورت است و اکثراً در خانم های مراجعه کننده برای درمان لک صورت دیده میشود که یک لک اکتسابی قهوه ای رنگ است که به صورت اهسته به وجود می اید. به دلیل اینکه این لک ها بیش تر در زنان باردار ظاهر می یا عود می کند، به لک های بارداری شهرت دارد، ولی می تواند در خانم های مجرد و به ندرت در مردان هم دیده شود. این لک ها بیش تر در گونه ها، پیشانی و چانه دیده میشود و در اشخاص سبزه مشخص است.

لک

 

بیماری قند و لک صورت

دیابت میتواند باعث تیره تر شدن برخی نواحی پوست شود. بیماری های مرتبط با دیابت شامل آکانتوزیس نیگریکانس، لک های ساق پا و درماتوپاتی دیابتی هستند. بعضی افراد این موارد را با لک های پیری اشتباه می گیرند. آکانتوزیس نیگریکانس بیماری است که باعث تیرگی و نرمی پوست می شود. لک های تیره پوست نیازمند درمان نبوده ولی بعضی افراد به دلایل زیبایی خواهان رفع این لک صورت هستند.

کک مک یا فرکل

از عواملی که در بروز این بیماری دخیل هستند می توان به عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی و عوامل هورمونی اشاره کرد. یکی از مهمترین عوامل بروز کک و مک، عوامل محیطی مانند در معرض نور آفتاب قرار گرفتن بدون پوشش محافظ می باشد. این امر سبب تشدید این نوع لک صورت میشود. در خانم های باردار یا افراد در سن بلوغ، عوامل هورمونی باعش بروز این نوع لک های پوستی میشود که این اشخاص شاهد افزایش در لکه ها هستند. در برخی موارد تنش های عصبی و استرس هم باعث پیدایش کک و مک در اشخاص مستعد می شود.

لک های ناشی از سوء تغذیه و کمبود ویتامین

این لک صورت در اثر کمبود ویتامین B۱۲ اتفاق افتاده و در نژادهایی با پوست تیره رایج تر است. این لک ها ظاهر لکه لکه دارند. در اثر کمبود ویتامین A این لک ها گسترده بوده و همراه با برجستگی هایی مانند پوست مرغ ظاهر میشود. همچنین در اثر کمبود اسید فولیک، کمبود اسید اسکوربیک (ویتامین سی) و در انواع کم خونی ها هم لک های مشابه بر روی صورت دیده می شود.

لک صورت بخاطر زخم

لک صورت میتوانند بعد از التیام نیش حشرات، سوختگی یا بریدگی پوست بوجود آیند. همچنین ممکن است با گذشت زمان محو شوند.

لک صورت در اثر مصرف بعضی داروها

بیماری ها و داروهای خاص هم می تواند عاملی برای ایجاد لک صورت باشد. استفاده بعضی داروها می تواند سبب بروز لک های پوستی شود و این لک ها که اکثر در پوست صورت وجود دارد، با نور خورشید پررنگ تر و بیش تر خواهد گردید. با قطع دارو این لک ها تا حد زیادی بهبود می یابد و حتی امکان دارد کم رنگ تر و محو شود. مصرف برخی داروها مثل کلرپرومازین، دی پنیسیلامین، هیدانتوئین، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد سرطان باعث بروز لک صورت می شود. استفاده طولانی مدت قرص ماینوسیکلین در درمان جوش و غرور جوانی، باعث تیرگی پوست در نواحی جوش های ملتهب و قرمز می شود.

میتوانید سوالات خود را درباره لک صورت از دکتر پوست آنلاین مدافون بپرسید.

انواع لکه های پوستی

دو نوع اصلی لک های صورت را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

لکه های افلایدز (Ephelides)

لکه هایی که به علت قرارگیری در معرض نور خورشید بر روی صورت ایجاد می شوند. این لکه ها به رنگ قهوه ای روشن هستند و با شروع زمستان ناپدید می شوند.

درمان لک

لکه های لنتیجین (Lentigine)

لک های پیری با تعدادی از نام ها من جمله لکه های خورشید، لنتیجن ها و لکه های کبدی شناخته شده اند. اکثراً این لک صورت به نوعی از بیماری زمینه ای کبد ربط داده میشوند ولی اینطور نیست. در واقع، این رنگ قهوه ای و هموار پوست که معمولاً بعد از ۴۰ سالگی پدید می آید، بطور مستقیم به قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول دوران کودکی و جوانی مرتبط است.

 درمان لک صورت

 

سریع ترین راه های خانگی از بین بردن لک صورت

درمان لک صورت با روغن کرچک ، لیمو ، آرد نخود

شاید شما هم شنیده باشید که برای برطرف کردن لک صورت روغن کرچک ، لیمو و آرد نخود موثر است اما در این باره با دکتر الهه نظری متخصص پوست و مو صحبت کردیم و نظر ایشان را پرسیدیم. دکتر نظری اعلام کردند که موادی مانند روغن کرچک،لیمو و آرد نخود به دلیل اینکه مولکول هستند و از پوست رد نمی شوند تاثیری بر درمان لک پوست ندارند و این مطلب از طرف متخصصین پوست و مو تایید شده نمیباشد.

درمان لک با روغن کرچک

 

درباره خشکی پوست در زمستان بیشتر بدانید.

راه‌ها و روش‌های درمان لک صورت

لیزر درمانی

در این روش باهدف قرار دادن ملانین موجود در پوست، لکه‌های ایجادشده بر روی آن را محو می‌کند. لیزر ارسال‌شده در این روش، رنگ‌دانه‌های موجود در لکه‌های پوستی را جذب می‌کند و با این شرایط محیطی گرم برای رنگ‌دانه‌ها ایجاد می‌کند که باعث تجزیه شدن آن‌ها به ذرات ریزی می‌شود که به‌صورت طبیعی امکان دفع آن‌ها با مرور زمان و رشد پوست وجود دارد. در حقیقت می‌توان گفت این روش پالس‌های سریع نور را برای تخریب لکه‌های تیره صورت ارسال می‌کند که رنگ‌دانه‌های ایجادشده این پالس‌های ارسالی را دریافت می‌کنند و با جذب این پالس‌ها خردشده و تخریب می‌شوند. در ادامه سیستم بدن با رشد تدریجی پوست جدید بدون رنگ‌دانه در محل درمان به وجود می‌آید. این روش بسیار مؤثر است؛ اما گران و پرهزینه است. همچنین تا حدودی درد نیز برای بیمار در حین عمل به وجود می‌آورد. این روش بهترین روش برای زمانی است که لکه‌ها بسیار قدیمی می‌باشند. با این روش حتی لکه‌های تیره تشکیل‌شده در اعماق پوست نیز قابل‌درمان هستند. این‌یکی از مزیت‌های این روش است. چراکه باقی روش‌ها قابلیت درمان لک‌ها قدیمی را ندارند. لکه‌های بسیار روشن با 4 یا 5 جلسه قابل‌درمان می‌باشند. لیزر درمانی در صورت مراقبت‌های بعد از لیزر تا 99 درصد مؤثر خواهد بود.

با متخصص پوست آنلاین مشورت کنید.

لایه‌برداری شیمیایی

برای درمان لکه‌های قهوه‌ای و کک‌ومک معمولاً از روش لایه‌برداری شیمیایی استفاده می‌شود. در این روش با قرار دادن یک محلول شیمیایی ‌بر روی پوست، لایه‌های خارجی پوست از بین می‌رود. در ادامه نیز با رشد پوست جدید در محل درمان، ظاهر پوست صاف‌تر و با چین‌وچروک کمتر شکل می‌گیرد. معمولاً این روش زمانی استفاده می‌شود که دیگر روش‌های درمان سطحی نتواند لکه‌های ایجادشده را درمان کند. این لایه‌بردارها اسیدهایی هستند که به سه دسته اصلی ملایم، متوسط و عمیق تقسیم می‌شوند. اجزای اصلی لایه‌بردارهای ملایم اسیدهای آلفا هیدروکسی، اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک است. این نوع لایه‌بردارها مؤثرترین روش‌ها برای درمان لک‌های تیره روی پوست هستند.

آشنایی با انواع سرطان پوست.

میکرودرم آبریژن

در این روش با پرتاب ذرات بسیار ریز برای از بین بردن و برداشتن لایه‌های سطح بالای پوست استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب پوست جدید به‌جای پوست از بین رفته تشکیل می‌شود که لکه‌های قدیمی کمتر و خفیف‌تر دیده شوند. در این روش معمولاً نیاز به چند جلسه است. امروزه دو نوع مختلف از روش پاک‌سازی به‌صورت میکرودرم وجود دارد. یکی به‌صورت دستی و دیگری توسط دستگاه مکش. هر یک از روش‌ها به حدود یک ساعت زمان نیاز دارد. در طول درمان نیز با حسی مشابه ماساژ دادن مواجه خواهید بود. در این روش سلول‌های مرده از سطح پوست جمع‌آوری می‌شود. این روش بدون در است و فقط کمی گرما بر روی پوست احساس می‌شود. تقریباً بلافاصله پس از درمان، بهبود آن قابل‌مشاهده است. این روش بیشترین اثربخشی و پاک‌سازی را بر روی پوست دارد. کریستال‌های استفاده‌شده از این روش حساسیت‌زا نیستند، به همین دلیل این روش بسیار ایمن و تقریباً با همه پوست‌ها سازگار است. ناراحتی‌های ایجادشده در این روش معمولاً موقت و کوتاه‌مدت است و قرمزی و تورم به وجود آمده ظرف چند ساعت از بین می‌رود.

 

امتیاز دهی

امتیاز: 100% - 10 نفر
5

نفر