هر آنچه باید درباره جوش صورت بدانیم

پوست یک عضو پیچیده و در حقیقت بزرگترین ارگان در بدن انسان است. از این رو سلامت و نگهداری آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این اهمیت در پوست صورت، بیشتر از پوست سایر نقاط، به چشم می آید. متاسفانه گاهی مشکلات پوستی نظیر جوش پوست ما را در بر می گیرد. جوش ها ظاهری نامناسب را برای پوست ایجاد می کنند و گاهی بسیار دردناک می باشند. در ادامه به معرفی جوش و انواع آن خواهیم پراخت.

جوش چیست؟

هنگامی که فولیکول های مو با چربی و سلول های مرده پوست بسته می شوند، وضعیتی برای پوست رخ می دهد که به آن جوش می گوییم. در این شرایط، معمولا جوش های سر سیاه، سر سفید و جوش قرمز التهابی روی صورت، پیشانی، سینه و بالای کمر و شانه ها پدیدار می شوند. هر چند جوش اغلب در دوره نوجوانی شایع است، اما افراد در تمام سنین نیز آن را تجربه می کنند.

هر آنچه باید درباره جوش صورت بدانیم

انواع جوش صورت

جوش ها بسته به شدت و نوعشان، به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

 • جوش سر سیاه (سرباز)
 • جوش سر سفید (سربسته)
 • برآمدگی های قرمز کوچک (پاپول)
 • جوش چرکی (پوسچول)
 • جوش ندولار
 • جوش کیستیک

جوش سر سیاه

جوش سرسیاه یک نوع آکنه بسیار رایج است. تقریبا همه افراد یک بار در زندگی به جوش سرسیاه مبتلا شده اند. پس اگر شما هم جوش سرسیاه زده اید، خونسرد باشید و تصور نکنید که بدشناس ترین آدم روی زمین هستید.

این نوع آکنه نتیجه فرایندهای طبیعی پوست به شمار می آید و به همین دلیل شایع است. برای فهمیدن راه درمان جوش صورت سرسیاه، ابتدا مهم است بدانیم که جوش سرسیاه چیست و چه عوالی باعث بروز جوش سرسیاه می‌شود.

جوش سرسیاه

 

جوش‌های سر سیاه یکی از انواع جوش صورت هستند و زمانی ظاهر می‌شوند که منافذ باز پوست با ترکیبی از سلول‌های مرده‌ی پوست و چربی اضافه‌ای که توسط غده‌های چربی ترشح می‌شود (سبوم)، مسدود شوند.

برخلاف جوش‌های سرسفید که منافذ بسته در پوست ایجاد می‌کنند، جوش‌های سر سیاه منافذ باز دارند. اکسید شدن در سطح این منافذ، موجب رنگ تیره‌ی این جوش‌ها می‌شود.

برخی از افراد سعی می‌کنند با فشار دادن جوش‌های سر سیاه، آن‌ها را تخلیه کنند، اما باید بدانید که این کار می‌تواند موجب ایجاد جای زخم یا دیگر آسیب‌های پوستی شود.

درباره لک صورت و راه های درمان آن بخوانید.

علت ایجاد جوش سر سیاه چیست؟

جوش سر سیاه معمولا با بسته شدن فولیکول مو شروع می شود. میلیون ها فولیکول مو روی بدن شما از جمله روی پوست صورت تان وجود دارد. فولیکول مو در واقع منفذی در پوست است که دربرگیرنده ریشه مو است.

هر کدام از فولیکول ها حاوی یک مو و یک غده چربی ساز است. این غده ها، چربی لازم برای نرمی پوست تان را ترشح می کنند. وقتی پوست در حال ریزش سلول‌های مرده است، این سلول های مرده می توانند وارد فولیکول شده و با چربی پوست مخلوط شوند.

سلول های مرده و چربی پوست مانند یک توده برآمده زیر پوست تجمع پیدا می کنند و با فشار به سطح پوست باعث ایجاد یک برآمدگی به نام کومدون می شوند.

اگر برآمدگی روی منفذ مسدودشده پوست تان، همچنان بسته باقی بماند، برآمدگی ایجاد شده، جوش سرسفید نامیده می شود. اما اگر پوست اطراف برآمدگی باز شود و هوا به داخل نفوذ ‌کند، باعث خاکستری یا سیاه رنگ شدن چربی می شود. به همین دلیل به این نوع برآمدگی ها جوش سرسیاه می گویند.

جالب است بدانید که علت اصلی ایجاد جوش های سرسیاه، تغییرات هورمونی می باشد. درواقع این تغییرات باعث تولید بیش از حد چربی در منافذ پوست تان می شوند و همین امر موجب ایجاد جوش های سرسیاه می شود.

راه های درمان جوش سر سیاه

رایج ترین راه از بین بردن جوش های سرسیاه استفاده از محصولات موضعی پوست حاوی سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پروکساید است. سالیسیلیک اسید می تواند منافذ پوست شما را تمیز و ضدعفونی کند. بنزوئیل پروکساید هم برای از بین بردن باکتری های عامل آکنه مؤثر است.

همچنین دقت داشته باشید که اسکارب و لایه‌برداری پوست راه درمان جوش سرسیاه نیست و می تواند وضعیت جوش های شما را بدتر کند.

جوش سر سفید

جوش های سرسفید شایع ترین نوع از جوش های صورت محسوب می شوند. البته جوش های سرسفید یکی از خفیف ترین انواع جوش هستند و معمولا می توانید با مراقبت های پوستی مناسب و درمان های موضعی، آنها را درمان کنید.

کمدون‌های بسته، عبارتی است که در پزشکی برای جوش های سرسفید استفاده می‌شود. این جوش ها معمولا نقاط یا برآمدگی‌های کوچک سفید یا گوشتی‌رنگ هستند. آنها معمولا از یک مرکز گرد سفید و هاله‌ای قرمز در اطراف آن تشکیل شده‌اند.

چون برآمدگی حاصل از تجمع چربی و پوست در معرض هوا قرار نمی گیرد، سفید یا گاهی زردرنگ (رنگ طبیعی چربی و سلولهای مرده پوست) باقی می ماند. به همین دلیل این نوع از آکنه جوش سرسفید نامیده می شود.

با کلیک بر روی این لینک می توانید توسط یکی از بهترین متخصصان پوست و مو به صورت آنلاین ویزیت شوید.

علت ایجاد جوش سرسفید چیست؟

هر زمان که غدد چربی ساز پوست شما، چربی بیش از حد تولید کنند، این چربی اضافی می تواند با سلول های مرده پوست مخلوط شده و منافذ پوست تان را مسدود کند. این فرایند می تواند موجب ایجاد جوش های سرسفید شوند.

با انواع سرطان پوست بیشتر آشنا شوید.

راه درمان جوش سر سفید

 • صورت خود را با پاک کننده های ضد جوش دو بار در روز شستشو دهید.
 • بخور دادن یکی از بهترین راه های خلاصی یافتن از شر جوش های سر سفید است.

به طور منظم از یک محصول لایه بردار ملایم برای درمان جوش سرسفید استفاده کنید.

جوش قرمز (پاپول) و جوش چرکی (پوسچول)

جوش قرمز (پاپول) برآمدگی گنبدی شکل کوچکی به ‌رنگ صورتی یا قرمز است که به آسانی روی پوست قابل تشخیص است. جوش‌های قرمز اغلب روی صورت پدیدار می شوند.

جوش چرکی (پوسچول) به جوش های قرمز شبیه اند با این تفاوت که پر از مایع چرکی زردرنگ با مرکز زرد یا سفیدرنگ هستند. این مایع چرکی حاوی گلبول های سفید مرده خون است که توسط بدن برای مبارزه با عفونت فرستاده شده بودند.

بهتر است پیش از اقدام به درمان این نوع جوش ها، به متخصص پوست مراجعه فرمایید.

برای تماس با دکتر آنلاین پوست و مو، به این لینک مراجعه کنید.

جوش سر سفید

آکنه ندولار و آکنه کیستیک

آکنه های ندولار و کیستیک از نوع شدیدی از انواع جوش صورت هستند که می توانند باعث عوارض پوستی شدید و زخم های دائمی شوند.

ندول یا گرهک، برآمدگی‌ بزرگ، عمیق و دردناکی است که زیر پوست قرار دارد. ندول ها ممکن است به شکل توده های سفت، گرد و قرمزرنگ روی سطح پوست پدیدار شوند یا هم رنگ پوست باشند. ندول ها بسیار حساس هستند و لمس آنها دردناک است.

کیست ها یا آکنه های کیستیک ضایعات عمیق و پر از چرک و شبیه به جوش بزرگ (کورک) هستند. کیست ها معمولا دردناک هستند و می توانند باعث ایجاد اسکار (جای جوش) شوند. اندازه آکنه های کیستیک می تواند به کوچکی پاک کن سر مداد تا بسیار بزرگتر باشد.

در صورت ابتلا به این نوع جوش ها، بایستی حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.

جهت ویزیت آنلاین توسط متخصص پوست و مو، بر روی لینک کلیک کنید.

 علت زیاد شدن جوش صورت

عواملی که می تواند باعث زیاد شدن جوش های صورت شما شود، عبارتند از:

 • هورمون ها: هورمون های اندروژن باعث افزایش سبوم و در نتیجه بدتر شدن و یا افزایش جوش ها می شوند.
 • داروهای خاص: داروهای حاوی کورتیکواستروئیدها، آندروژن و یا لیتیوم نیز می توانند باعث این عارضه شوند.
 • رژیم غذایی: محققان معتقداند بعضی از خوردنی ها همچون لبنیات و خوراکی های پر از کربوهیدرات می توانند باعث جوش زدن شود.
 • لوازم آرایشی: بعضی از انواع لوازم آرایشی بخصوص آنها که چرب و روغنی هستند، ممکن است باعث این عارضه شوند.
 • استرس: توجه داشته باشید که استرس باعث بوجود آمدن جوش نمی شود، اما اگر شما استرس داشته باشید، این عارضه بدتر می شود.
 • خوراکی های چرب و شکلات
 • پوست چرک و آلوده

از بین بردن جوش صورت در یک روز

قطعا این اتفاق برایتان پیش آمده است که یک جوش مزاحم، درست یک شب قبل از عروسی و یا میهمانی ها صورت شما را در بر بگیرد. در این مواقع می توانید با استفاده از نکات زیر، یک شبه این جوش ها را از بین ببرید.

درمان جوش صورت با سرکه و گلاب

شاید شما هم شنیده باشید که از سرکه و گلاب برای ازرفع جوش صورت به کار برده می شود اما این موضوع را از دکتر الهه نظری، متخصص پوست و مو پرسیدیم و گفتند که این موضوع به اثبات علمی نرسیده است.

درمان جوش با کرم ضدآکنه

شما می توانید شب پیش از خواب، مقداری کرم ضدآکنه روی جوش‌ها بزنید. این کرم باید حاوی بنزوئیل پروکساید باشد تا بتواند جوش را خشک کند و سلول‌های مرده سطحی را بردارد.

بهترین پماد برای جوش صورت چیست؟

برای درمان جوش های خود می توانید در کنار روش های خانگی، از کرم های ضد جوش نیز استفاده کنید. در ادامه به معرفی چند کرم ضد جوش خواهیم پرداخت.

کرم ضدجوش

 

 • کرم ضد جوش موضعی 10% بنزوئیل پروکساید پانژل
 • کرم ضد جوش هیسه اک 3 رگول اوریاژ
 • کرم ضد جوش 3 در 1 اکتی پور نوروا

شاید شما هم شنیده باشید که برای از بین بردن جوش های صورت می توان از گلاب استفاده کرد. در این خصوص دکتر الهه نظری، متخصص پوست و موی مدافون، پاسخ دادند که از بین بردن جوش صورت با گلاب، علمی نیست و به اثبات نرسیده است.

نتیجه گیری

در این مقاله از مدافون، به معرفی انواع جوش و راه های درمان آن پرداخیتم. همانطور که گفته شد، راه های زیادی جهت درمان جوش ها وجود دارد. اما بهتر است که ابتدا نوع جوش خود را تشخیص دهیم و سپس اقدام به درمان کنیم. پزشکان آنلاین مدافون هرلحظه و هرکجا آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

«این مقاله به تایید متخصص پوست و موی آنلاین مدافون دکتر الهه نظری رسیده است.»

 

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

خانه » مجله پزشکی و روانشناسی » هر آنچه باید درباره جوش صورت بدانیم

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *