انجام ورزش های آبی برای بهبود آرتروز زانو

 

انجام ورزش یکی از شیوه های مؤثر در درمان آرتروز محسوب می شود.

تاثیر ورزش آبی بر ارتروز

به بیشتر افراد انجام ورزش های آبی برای بهبود وضعیت بیماری و درد زانو توصیه می شود. ولی شما چه تصوری در مورد ورزش های آبی دارید؟ به نظر شما ورزش های آبی چطور می توانند به بهبود درد زانو کمک کنند؟

ورزش های آبی برای بیماری های اسکلتی و استخوانی دیگر هم توصیه می شود. چه نقطه اشتراکی بین بیماری های مختلف وجود دارد که این گونه ورزش ها برای همه آن ها می تواند مفید باشد؟ آشنایی با ورزش های آبی و عملکرد آن ها در بهبود وضعیت بیماری، به شما دید بهتری نسبت به انتظاری که باید از این نوع ورزش ها داشته باشید، می دهد. در ادامه با ورزش های آبی آشنایی بیشتر و کلی پیدا خواهید کرد.

ورزش های آبی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

ورزش های آبی از آن جهت برای بیشتر بیماری های اسکلتی و به خصوص مفاصل توصیه می شوند که در حین انجام آن ها فشار بسیار کمتر به مفاصل و بخش های مختلف بدن وارد می شود. به دلیل شناور شدن وزن بدن در آب، انجام حرکات مختلف فشاری که در حالت معمولاً به بدن وارد می کند را ایجاد نخواهد کرد و این برای مفاصل آسیب دیده بسیار مفید است.

اگر قصد دارید ورزش های آبی انجام دهید یا در کلاس های تمرینی ورزشی آبی شرکت کنید، باید  با جنبه های مختلف ورزش های آبی و فاکتور های یک تمرین مناسب آشنا باشید:

ورزش های آبی همگی باید در آب نسبتاً گرم باشد. دمای آب تقریباً باید بین ۲۸ تا ۳۰ درجه باشد. این دما بیشتر از دمای معمول آب در استخر های معمولی است. به طور کلی باید گفت که دمای آب برای ورزش های آبی اهمیت زیادی دارد. علاوه بر کنترل پایین نبودن دما، دمای آب نباید بیش از حد بالا هم باشد.

ورزش های آبی باید توسط یک فرد با تجربه و یک مربی هدایت شوند. شاید در ظاهر ورزش های آبی ساده و بدون خطر باشند ولی صحیح و درست انجام دادن ورزش هاست که اثر گذاری مورد نظرتان را ایجاد می کند. در نتیجه شما قبل از هر چیز باید روش درست انجام حرکت ها را یاد بگیرید.

آرتروز چیست؟

قبل از انجام حرکت های اصلی، باید گرم کنید. ورزش های آبی هم درست مثل ورزش کردن معمولی هستند. یعنی قبل از شروع ورزش گرم کنید و در انتها هم باید بدن تان را با انجام حرکات کششی سرد کنید.

برای انجام بهتر حرکات باید وسیله های کمکی در کنار تان داشته باشید. مثلاً جلیقه های بادی به خصوص برای شروع کمک زیادی می تواند به شما کند. استفاده از این ابزار ها به شما امکان می دهد که ورزش های مختلف را بتوانید به صورت صحیح انجام دهید. در مراحل مختلف و با توجه به میزان مهارت، استفاده از این وسایل کمتر خواهد شد و شما نیاز کمتری به آن ها پیدا خواهید کرد.

ورزش ها باید سطح بندی شده باشند. درست مثل ورزش معمولی که شما هیچ وقت برای شروع از سخت ترین ورزش ها و سنگین ترین ها شروع نمی کنید، ورزش های آبی را هم باید مرحله به مرحله پیش ببرید. با توجه به میزان آمادگی بدنتان و آسیب دیدگی که دارید نوع ورزش ها تعیین می شوند که این کار توسط یک فرد با تجربه و متخصص در این زمینه باید انجام شود.

قبل از اینکه ورزش ها و تمرینات آبی را شروع کنید، مربی که قرار است با شما کار کند را ملاقات کنید. اگر هم قصد دارید در کلاس ها و تمرینات گروهی شرکت کنید، حتماً قبل از اقدام، یک بار به آن جا سر بزنید و ببینید کار چطور انجام می شود. امکاناتی که مرکز در اختیار شما قرار می دهد و نحوه آموزش و تمرین در مورد ورزش های آبی اهمیت زیادی دارد. به علاوه در بازدیدی که دارید می توانید سطح آمادگی خودتان را هم مشخص کنید و در واقع مربی با بررسی وضعیت شما سطحی که در آن قرار دارید را مشخص کند.

در مورد ورزش های آبی هم این نکته را باید رعایت کنید که برنامه را به صورت منظم و پشت سر هم پیگیر کنید. همه روش های درمانی نیازمند تداوم در اجرا هستند. اگر قرار باشد ورزش های آبی را نامنظم و جسته و گریخته پیگیر کنید، احتمالاً نتیجه خاصی از آن نمی گیرید. حداقل دو بار در هفته ورزش هایی که برای تان تعیین شده است را انجام دهید تا شاهد تغییرات تدریجی آسیب دیدگی آرتروز زانویتان باشید.

منبع: سایت دکتر علی نقره کار

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.