شوینده ها و آسم در کودکان

استفاده از مواد شوینده مانند انواع پودرها و مایع های لباسشویی، سفید کننده ها، شیشه پاک کن ها، جز جدا نشدنی زندگی ما می باشد. اما آیا این مواد می تواند موجب بروز آسم و خس خس سینه در کودکان شود؟ در گذشته تحقیقاتی در این زمینه در بزرگسالان انجام شده است اما تحقیقات جدید درباره کودکان است.

بر اساس نتایج این تحقیق، قرار گرفتن کودکان کم سن و سال در معرض محصولاتی که برای تمیز کردن خانه استفاده می‌شوند، موجب ابتلاء به آسم و خس خس سینه در آن‌ها می‌شود. 

شوینده‌ها موجب ابتلا به آسم در کودکان می‌شود

آسم، بیماری غیرواگیرداری است که ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری یک بیماری التهابی راه های هوایی است. اگر مجاری هوایی که در ریه قرار دارند به هر علتی ملتهب شوند و انقباض پیدا کنند، علائمی پیدا می شود که به آن آسم گفته می شود. در آسم، مجاری هوایی توسط مخاط اضافی تولید شده، مسدود می شود.

آسم شایع ترین بیماری مزمن دوره کودکی است. این بیماری در بین بزرگسالان نیز شایع است

پیشنهاد مطالعه | اگر می خواهیددرباره بیماری آسم، علائم و نشانه های آن بدانید، این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم: همه چیز درباره آسم

این مطالعه نشان داد که مواد شیمیایی موجود در محصولات تمیز کننده با تحریک مسیرهای التهابی سیستم ایمنی بدن، به مجاری تنفسی آسیب وارد کرده و منجر به ابتلا به آسم و خس خس سینه در این کودکان در سه سالگی شده بود. البته نوسان میکروبیوم نوزاد نیز ممکن است در این زمینه نقش داشته باشد.

راه های پیشگیری از ابتلای کودکان به آسم

  • خواندن برچسب های موجود بر روی مواد شوینده
  • اجتناب از مصرف شوینده های حاوی مواد آلی فرار، رایحه، مواد محرک، و قابل اشتعال
  • انتخاب شوینده هایی که اسپری نمی شوند
  • انتخاب شوینده هایی که حاوی ترکیبات آلی فرار نیستند
  • به حداقل رساندن قرار گرفتن کودکان در معرض مواد شوینده
  • استفاده از آب گرم و صابون  به جای شوینده ها
  • تهویه مناسب و پنجره های باز هنگام استفاده از شوینده ها

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *