نظریه های متفاوت در رابطه با دمای هوا و خواب دیدن

خواب دیدن با دمای مطلوب اتاق خواب ارتباط دارد.

نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که اگر هنگام خواب دمای محیط خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، مغز کنترل دمای بدن را در اولویت قرار داده و خواب دیدن متوقف می‌شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی «ساینس الرت»، متخصصان اعصاب دانشگاه برن سوئیس با شکستن یک ژن گیرنده در موش‌های آزمایشگاهی، تأثیرات تغییرات دمایی بر خواب این موش‌ها را مورد بررسی قرار داده و دریافتند که برای مغز، کنترل دمای بدن نسبت به رؤیا دیدن در اولویت است.

 

عموم فرضیات بر آن است که رویاهایی که می‌بینیم در واقع پردازش ذهنی ما از وقایع روزمره هستند. اما همه ما این تجربه را داشته‌ایم که گاهی وقتی اتاق خواب‌مان خیلی گرم یا خیلی سرد می‌شود، به راحتی قبل خواب نمی‌بینیم.

علاوه بر این، وقتی موجود خونگرمی چون انسان خواب می‌بیند، فرایند تنظیم دمای بدن متوقف می‌شود. وقتی وارد مرحله حرکات تند چشم در خواب (REM) می‌شویم، دیگر عرق کردن، لرزیدن، نفس زدن و گل انداختن پوست، به اندازه کافی برای کنترل دمای بدن مؤثر نیستند.

به گفته مارکوس شمیدت از دپارتمان عصب شناسی بیمارستان دانشگاه برن، «از دست رفتن قابلیت تنظیم دما در جریان خواب آر ای ام، یکی از ابعاد منحصربفرد خواب است به ویژه با توجه به اینکه وقتی بیداریم یا در مرحله خواب غیر آر ای ام به سر می‌بریم، مکانیسم‌های مؤثری دمای بدن ما را کنترل می‌کنند.

از آن جایی که ما نمی‌توانیم در خواب جای خود را تغییر دهیم، بدن ما باید نهایت تلاشش را برای تنظیم دمای خود به‌کار گیرد

به این ترتیب می‌توان گفت که مغز انسان بین دوراهی پردازش رویدادهای روز یا رها کردن آنها به قیمت کنترل دمای بدن، یک گزینه را انتخاب می‌کند، چون بنا بر دلایلی نمی‌تواند هردوی این کارها را به طور همزمان انجام دهد

پژوهشگران برای آزمایش این فرضیه، بر هیپوتالاموس موجود در مغز موش‌های آزمایشگاهی تمرکز کردند. بخشی از مغز در تنظیم دمای بدن و هم رسیدن به مرحله خواب غیر آر ای ام، نقش دارد. تحقیقات بیشتر در این باره نشان داد که نورون‌های هورمون متمرکز کننده ملانین (MCH) کلید مدیریت خواب آر ای ام متناسب با دمای محیط توسط مغز هستند.

نتایج این پژوهش در مجله Current Biology منتشر شده است.

البته چندیست که محققان به نتایج دیگری در رابطه با خواب و دما دست یافته اند.

مشاوره با پزشک آنلاین در مدافون

محققان با توجه به بررسی های انجام شده بر روی 1000 داوطلب دریافتند که 75 درصد این افراد که شب را در یک اتاق سرد خوابیده بودند، خواب بد دیده‌اند؛ دمای این اتاق‌ها نسبت به دمای معمول اندکی پایین‌تر بوده است.

در این بررسی مشخص شد میزان تأثیرگذاری هوای سرد بر کیفیت خواب با مدت زمانی که فرد در فضای سرد باقی مانده است ارتباط مستقیم دارد. اگرچه بدن انسان به صورت خودکار مکانیسم سازگاری با هوای محیط را شامل می‌‌شود، ولی در مجموع هوای سرد می‌تواند بر کیفیت خواب تاثیر بگذارد.

در مطالعات اولیه مشخص شد هوای سرد در هنگام خواب نیاز بدن برای ادرار کردن را افزایش می‌دهد و به صورت همزمان هورمون‌های مرتبط با استرس از جمله آدرنالین بیشتر ترشح می‌شود. با توجه به افزایش میزان ترشح این هورمون، میزان تنش و استرس در فرد نیز افزایش می‌یابد و حتی این اتفاق می‌تواند فشار خون را هم بالا ببرد. با این توضیحات محققان دریافته‌اند که هوای سرد در هنگام خواب می‌تواند با عوامل مذکور احتمال بروز خواب‌های بد و کابوس‌های شبانه را بیشتر کند.

البته باید توجه داشت زمانی که بدن فرد با هوای سرد سازگاری می‌یابد میزان بروز عوامل مذکور به طور قابل ملاحظه پایین می‌آید. هنوز برای به دست آوردن نتایج دقیق‌تر مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

این تحقیقات همچنان ادامه داشته و هنوز محققان به نتایج قطعی و صددرصد در رابطه با ارتباط دما و خواب دیدن نرسیده اند.

درباره مشاور تلفنی رایگان چه می دانید؟

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.