نکاتی درباره خواب

این روزها، اختلال خواب یکی از مشکلات رایج در بین خانواده ها، کودکان و سالمندان است. در این مقاله از مدافون به چند نکته درباره خواب پرداخته ایم.

با گذشت سن، خواب دچار تغییراتی می شود. همه ما از شب تا صبح که می خوابیم چند بار بیدار می شویم. ممکن است که در صبح ما همه این بیدار شدن ها را به یاد نیاوریم. اما این بیدار شدن ها تنها در نوار مغز قابل مشاهده است و تا تعدادی از آنها طبیعی است.

با ورود به دهه ششم و هفتم زندگی، تعداد بیدار شدن فرد افزایش پیدا می کند و منقطع شدن خواب باعث به هم ریختگی خواب می شود.

به طور کل دو دسته خواب وجود دارد

خواب رم REM

خوابی که همراه با حرکات چشم در زیر پلک های بسته است. این فازی است که در آن خواب و رویا می بینیم. برخلاف تصور عده ای که فکر می کنند که این خواب باعث استراحت و بازیابی مغز می شود، این طور نیست. این خواب یک خواب سطحی و آشفتگی مغز است.

خواب نان رم NON REM

بیشتر خواب ما یعنی حدود 75 تا 80 درصد آن، خواب non rem است. این خوابی است که یک یا دو تا مرحله آن باعث آرامش ما می شود. این خواب به سه گروه تقسیم می شود:

مرحله 1 سطحی ترین

مرحله 2 عمقی تر

مرحله 3 و 4 خواب عمیق

مرحله 3 و4 که عمیق ترین مرحله خواب است باید 20 تا 25 درصد از خواب ما را شامل شود تا یک خواب خوب را تجربه کرده باشیم.

درباره اختلال خواب و راه های درمان آن چه می دانید؟ در مقاله زیر چند راهکار برای این مشکل ارائه کرده ایم

خواب دیدن با دمای مطلوب اتاق خواب ارتباط دارد.

خواب و دمای اتاق

نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که اگر هنگام خواب دمای محیط خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، مغز کنترل دمای بدن را در اولویت قرار داده و خواب دیدن متوقف می‌شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی «ساینس الرت»، متخصصان اعصاب دانشگاه برن سوئیس دریافتند که برای مغز، کنترل دمای بدن نسبت به رؤیا دیدن در اولویت است.

محققان با توجه به بررسی های انجام شده بر روی 1000 داوطلب دریافتند که 75 درصد این افراد که شب را در یک اتاق سرد خوابیده بودند، خواب بد دیده‌اند؛ دمای این اتاق‌ها نسبت به دمای معمول اندکی پایین‌تر بوده است.

در این بررسی مشخص شد میزان تأثیرگذاری هوای سرد بر کیفیت خواب با مدت زمانی که فرد در فضای سرد باقی مانده است ارتباط مستقیم دارد. اگرچه بدن انسان به صورت خودکار مکانیسم سازگاری با هوای محیط را شامل می‌‌شود، ولی در مجموع هوای سرد می‌تواند بر کیفیت خواب تاثیر بگذارد.

در مطالعات اولیه مشخص شد هوای سرد در هنگام خواب نیاز بدن برای ادرار کردن را افزایش می‌دهد و به صورت همزمان هورمون‌های مرتبط با استرس از جمله آدرنالین بیشتر ترشح می‌شود. با توجه به افزایش میزان ترشح این هورمون، میزان تنش و استرس در فرد نیز افزایش می‌یابد و حتی این اتفاق می‌تواند فشار خون را هم بالا ببرد. با این توضیحات محققان دریافته‌اند که هوای سرد در هنگام خواب می‌تواند با عوامل مذکور احتمال بروز خواب‌های بد و کابوس‌های شبانه را بیشتر کند.

البته باید توجه داشت زمانی که بدن فرد با هوای سرد سازگاری می‌یابد میزان بروز عوامل مذکور به طور قابل ملاحظه پایین می‌آید.

موارد ذکر شده در بالا صرفا جنبه تحقیقاتی داشته و هنوز به اثبات نرسیده است.

به یاد داشته باشید که دمای بین ۱۵ تا ۱۹ درجه سانتیگراد  برای یک خواب مناسب خوب است. اگر دما از ۲۳ درجه  بالاتر و از 15 درجه پایین تر باشد، می‌تواند باعث بی خوابی یا بدخوابی افراد در تمام شب شود.

دکتر آنلاین پزشک آنلاین

در اپلیکیشن مدافون می توانید در هر ساعتی از شبانه روز از بهترین پزشکان متخصص آنلاین مشاوره دریافت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر وارد لینک زیر شوید:

دکترهای آنلاین مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *