روماتیسم مفصلی چیست؟

در این فایل صوتی، دکتر راشد رحمتی، متخصص ارتوپدی، درباره بیماری روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید توضیح داده است. در صورتی که درباره این بیماری سوال دارید می توانید از دکتر آنلاین روماتولوژی در اپلیکیشن مدافون سوال خود را بپرسید.

بیماری روماتیسم مفصلی یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بر علیه سلول های بدن واکنش نشان می دهد و به آنها حمله می کند. این کار باعث می شود که سلول های بدن دچار التهاب و آسیب شوند. سلول هایی که معمولا دچار آسیب می شوند، بیشتر سلول های بافت مفصلی و لایه ی سینوویوم (synovium) هستند.

علائم بیماری روماتیسم اکثرا به صورت نامحسوس ایجاد می شود و ممکن است هفته ها و ماه ها طول بکشد تا بیماری پیشرفت کند و علائم خود را نشان دهد و بیمار را نیازمند مراقبت های پزشکی کند.

علائم بیماری روماتیسم مفصلی یا RA

 • درد مفاصل
 • تورم
 • خستگی و درد عضلانی
 • تب با درجه پایین
 • بی حسی و احساس گزگز و سوزن سوزن شدن در ناحیه مفاصل خصوصا مفاصل ناحیه دست ها و در مراحل بعدی مفاصل زانو و دیگر قسمت های بدن

علل بیماری روماتیسم مفصلی

علل مختلفی برای  بیماری آرتریت روماتوئید در نظر گرفته شده است که از جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

 • ژنتیک: فاکتورهای ژنتیکی مختلفی از جمله گروه فاکتورهای HLA-B27 یا آنتی ژن لکوسیت انسانی
 • باکتری ها
 • ویروس ها مثل ویروس اپشتاین-بار EBV
 • عفونت های ادراری
 • عفونت های ناحیه دهانی
 • سیگار: می تواند فرد را برای این بیماری مستعد کند.
 • جنسیت: در زنان این بیماری 2 تا 3 بیشتر دیده می شود
 • ضربه های فیزیکی و تروما ها: می توانند در آینده شرایط را برای بیماری روماتیسم مفصلی مستعد کند.
 • چاقی

تشخیص بیماری روماتیسم مفصلی:

تشخیص بیماری روماتیسم مفصلی شامل ترکیبی از شرح حال و معاینه فیزیکی و انجام آزمایشات التهابی خون است. فاکتورهای بررسی شده در آزمایش خون این موارد هستند:

فاکتورهایESR و SRP

فاکتورهای التهابی که نشاندهنده روماتیسم است و به صورت اختصاصی در خون چک می شود به نام Anti CCP

بهتر است کسانی که درد مفاصل دارند رادیوگرافی از مفاصل را نیز انجام دهند که برای تشخیص و کمک به پی گیری بیماران و درمان آنها می تواند کمک کننده باشد.

روماتیسم مفصلی

درمان بیماری روماتیسم مفصلی

بعد از اینکه بیماری تشخیص داده شد، درمان بیماری آغاز می شود. یک سری اهداف برای درمان وجود دارد که شامل این موارد است:

جلوگیری از آسیب بیشتر به مفاصل

کاهش درد بیمار

کاهش عوارض

بهبود کیفیت زندگی بیمار 

از عوارضی که بیماری روماتیسم می تواند ایجاد کند، پوکی استخوان و بیماری های قلبی عروقی است که درمان مناسب می تواند این عوارض را به حداقل برساند.

درمان های بیماری روماتیسم مفصلی ترکیبی از درمان های دارویی، فیزیوتراپی و در مواردی استفاده از جراحی است.

داروهایی که برای روماتیسم استفاده می شوند در چند دسته جا می گیرند:

داروهای ضدروماتیسم که به اختصار DMARD نامیده می شوند: سردسته این داروها متوترکسات است که در بیمارانی که دچار بیماری بدخیم هستند مورد استفاده قرار می گیرد و یک داروی شیمی درمانی محسوب می شود.

داروهای دیگری که مورد استفاده قرار می گیرند، استروئیدها و مسکن ها هستند که برای کاهش درد و التهاب بیمار به کار برده می شوند.

فیزیوتراپی نیز به چند روش گرما و سرماتراپی، تقویت عضلات و افزایش محدوده حرکتی به کمک ورزش های کششی و تقویت عضلات، آب درمانی، لیزرتراپی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از مکمل های دارویی مختلف از جمله ویتامین ها، کلسیم، ویتامین های گروه ب و D3 می توانند در بهبود عملکرد استخوان کمک کننده باشند و روند پیشرفت بیماری را می توانند به تعویق بیندازند.

اگر تخریب مفصل به حدی باشد که به کمک دارو و روش های غیرجراحی قابل کنترل نباشد و یا آسیب یا پارگی تاندومی وجود داشته باشد، از روش های جراحی می توان برای درمان بیماری می توانیم استفاده کنیم و از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری کنیم.

در صورتی که درباره بیماری روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) سوالی دارید می توانید از بهترین پزشکان آنلاین در مدافون سوال خود را بپرسید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 589

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *