پای پرانتزی و صافی کف پا

بسیاری از والدین ممکن است که نگران انحنای پاهای نوزاد یا کودک خود باشند اما اغلب مراجعات خانواده ها جهت انحنای پای کودک خود قبل از سه سالگی نگران کننده نیست.  در دوران جنینی به دلیل حالتی که جنین در شکم مادر دارد، پای او تا سن دو سالگی حالت پرانتزی دارد. بعد از دو سالگی پای کودک کم کم از حالت پرانتزی به حالت ضربدری در می آید و بعد از هفت سالگی پاها به حالت صاف در می آید.

این مقاله توسط دکتر نگار اسماعیلی بررسی و تایید شده است.

برخی از دلایل پاهای پرانتزی این موارد هستند:

 • شکستگی استخوان که به نحو مناسب ترمیم نشود
 • رشد غیرعادی استخوان های پا
 • دیسپلازی استخوان
 • مسمومیت با سرب
 • مسمومیت با فلوراید
پای پرانتزی

علائمی که در پاهای پرانتزی مورد توجه پزشک قرار می گیرد:

 • یک طرفه بودن و قرنیه نبودن وضعیت دو پا
 • پرانتزی بودن پا در سنی که دیگر نباید پرانتزی باشد یعنی پرانتزی بودن پا بعد از سه سالگی و ضربدری بودن آن بعد از 7 سالگی (البته حتی اگر کودک در سن 3 یا 4 سالگی هم دارای پاهای پرانتزی باشد اگر صفحه رشد منظم باشد، باز هم جای نگرانی نیست.)
 • بیشتر بودن فاصله پاها در محل زانوها بیش از 5 سانتی متر
 • افزایش فاصله بین زانوها (یعنی هر 6 ماه فاصله بین زانوها 1.2 سانتی متر بیشتر شود.)
 • نامناسب بودن زاویه بالای صفحه رشد با پایین صفحه رشد
 • مشاهده علائم لنگیدن یا علائم ابتلا به بیماری بلانت یا نرمی استخوان
 • کمبود ویتامین دی و یا ابتلا به بیماری های مقاوم به ویتامین D
پزشکان متخصص ارتوپدی

در اپلیکیشن مدافون، می توانید در هر ساعتی از شبانه روز از بهترین پزشکان متخصص ارتوپدی مشاوره پزشکی آنلاین دریافت کنید.

آشنایی با پزشکان ارتوپد آنلاین در مدافون

به یاد داشته باشید که بعضی از مشکلات دفرمیتی و به هم ریختی فرم پا، لزوما نیاز به اقدام خاصی ندارد، چرا که در 80 درصد موارد، این مشکلات طبیعی است. علاوه براین، ژنتیک در ایجاد پای پرانتزی، کف پای صاف و یا مشکلات ستون فقرات موثر هستند. نکته مهم دیگر این است که اگر در پاهای پرانتزی، کف پای صاف و یا ضربدری، عملکرد کودک یا بزرگسال دچار اختلال نشود، باز هم نیاز به مداخله نیست.

در مقاله زیر درباره صافی کف پا توضیحات کاملی داده ایم. مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم همه چیز درباره صافی کف پا

در صورت تشخیص آسیب در پاها، کف پا و یا ستون فقرات، تا سن 3-4 سالگی عموما کار خاصی جز چکاپ نیاز نیست. در مورد صافی کف پا نیز در سن مدرسه اگر کودک دچار مشکل شد، تنها کافی است که یک کفی در کفش خود بگذارد و ورزش مناسب شرایط خود انتخاب کند.

اندازه گیری میزان پرانتزی بودن پاها

یک روش مناسب برای بررسی شدت مشکل، می تواند اندازه گیری فاصله ایجاد شده بین پاها در محل زانو باشد. در صورتی که این فاصله برای کودکان کمتر از 5 سانتی متر باشد، نیاز به نگرانی نیست.

نظارت و سنجش شرایط  و حرکت های اصلاحی زانوی پرانتزی، به صورت دوره ای و مراجعه به پزشک می تواند تمام چیزی باشد که برای درمان به آن نیاز است.

در مقاله زیر درباره انواع بیماری های پا با شما صحبت کرده ایم. خواندن این مقاله خالی از فایده نیست. انواع بیماری های پا

ورزش و صافی کف پا

افرادی که به صافی کف پا مبتلا هستند، از ورزش هایی مانند ورزش های توپی(فوتبال، والیبال)، ژیمیناستیک و ورزش های رزمی باید دوری کنند. ورزش های مناسب برای کف پای صاف عبارتند از شنا و دوچرخه سواری، اسکی و اسکیت.

استفاده از بریس و کفش طبی

واقعیت این است که در منابع ذکر شده است که بریس و کفش طبی در اصلاحات مشکلات خفیف تنها 15 درصد موثر است. اما استفاده از بریس و کفش های طبی، در طولانی مدت موجب از بین رفتن اعتماد به نفس کودک می شود. استفاده از این وسایل کمکی در شرایط کف پای صاف در طولانی مدت با توجه به اثر کم درمانی و تاثیر منفی که بر روحیه کودک می گذارد، توصیه نمی شود.

اما در بیماری پاتولوژیک که پای پرانتزی ناشی از کمبود ویتامین دی و یا بیماری های مقاوم به ویتامین D هست و یا بیماری هایی که موجب پرانتزی شدن پاها می شود مانند بیماری بلانت، موفقیت بریس تا 50 درصد هم می باشد.

استفاده از بریس یا کفش طبی باید توسط پزشک متخصص ارتوپدی انجام شود.

اگر شما هم درباره استفاده از بریس، کفش های طبی، کف پای صاف یا پاهای پرانتزی و ضربدری نظری دارید، خوشحال می شویم که در بخش دیدگاه ها، نظر خود را بنویسید.

دکتر آنلاین پزشک آنلاین

در مدافون می توانید به صورت شبانه روزی از بهترین پزشکان و متخصصان کشور مشاوره پزشکی دریافت کنید

آشنایی با دکترهای آنلاین مدافون

منبع: شبکه سلامت

سوالات پزشکی صافی کف پا

آیا استفاده از روروئک باعث می شود که پاهای بچه ها پرانتزی شود و مشکل ایجاد می کند؟

بعضی از متخصصان طب فیزیکی معتقد هستند که استفاده از روروئک مضر است و بعضی والدین هم نگران هستند که کودک بعد از راه افتادن روی پنجه راه برود. هنوز هیچ کدام از این موارد اثبات نشده است. بنابراین حدود 10-11 ماهگی می توانید از روروئک استفاده کنید.

پسر من قوزک پای خیلی بزرگی دارد. علت چیست؟

بزرگی قوزک پا ناشی از یک استخوان اضافه روی قوزک است. گاهی در سنین 8-9 سالگی ، این استخوان اضافه میتواند باعث صافی کف پا یا تشدید آن شود. توصیه می شود که برای تشخیص استخوان اضافه، در سن 10-11 سالگی، از عکس رادیوگرافی استفاده کنید.

پسر 21 ساله من در زانویش استخوان اضافه دارد. علت چیست و چه طور باید آن را درمان کرد؟

در سنین رشد بین 11 تا 16 سالگی خصوصا در پسرها، به دلیل لگد زدن تاندون جلوی کشکک، صفحه رشد استخوان ساق را بالا می‌کشد و التهابی در محل ایجاد می‌کند. این التهاب سبب می شود که استخوان جلوی صفحه رشد برجسته شود. این دردها معمولا در 15-16 سالگی خوب میشود و اگر در سن 21 سالگی هنوز وجود دارد، باید جراحی شده و استخوان اضافه خارج شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.4 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 27

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *