کودکان و آب میوه های طبیعی

خانم دکتر من روزی دو لیوان آبمیوه به پسر 4 ساله ام میدهم. آیا این خوب است؟

کودکان نباید آبمیوه طبیعی را به عنوان وعده غذایی همیشه بخورند. آبمیوه های صنعتی هم دارای بزرگنمایی در میزان کالری و ویتامین هایشان است چرا که این آبمیوه ها بیشتر با قند غیر طبیعی شیرین شده و برای همه به ویژه کودکان مضر است.
آب میوه یک غذای سالم برای کودک است که پر از ویتامین، کلسیم و گاهی هم مواد مغذی برای رشد کودکان است. اما متاسفانه برخی شرکت ها با استفاده از عنوان آبمیوه اقدام به فروش آب و شکر و طعم دهنده ها به جای آبمیوه می‌کنند. ماده ای که برای کودک بیشترین خطر را دارد.
موضوع مهم این است که آبمیوه های طبیعی پر از کالری هستند و این کالری ناشی از قند طبیعی میوه است. مصرف زیاد آبمیوه طبیعی برای کودک هم ضرر دارد و باعث می‌شود او کالری زیادی جذب کرده و امکان سوزاندن این کالری ها وجود نداشته باشد.

چرا کودکان آبمیوه نخورند؟
آقای دکتر من دخترم اصلا میوه دوست ندارد. هر روز بهش آبمیوه می دهم. آیا اشکالی دارد؟

این اشتباه است که آبمیوه جانشین میوه و سبزی کودکان شود. مصرف زیاد آبمیوه موجب اسهال، حالت تهوع و دل پیچه می‌شود. آبمیوه هیچ زمان فیبر میوه و سبزی را به صورت کامل ندارد.
اگر یک لیوان آب پرتقال تهیه کنید، گویی فیبر آن را داخل میوه جا گذاشته و قند آن را گرفته اید. قندی که دشمن کودکان است. درست است که آبمیوه تازه ویتامین و مواد معدنی را حفظ می‌کند اما مصرف خود میوه برای کودک مفید تر است.
بهتر است برای کودکان در هر 5 وعده غذایی شان میوه و سبزی استفاده شود و تنها اندکی ابمیوه به کودک آن هم در صورت درخواست کودک داده شود. بهتر است میوه و سبزی غذای اصلی بوده و آبمیوه به عنوان مکمل استفاده شود.

پزشک برای کودکم مولتی ویتامین تجویز کرده. اگر مولتی ویتامین را با آبمیوه به او بدهم خوب است؟

خیر. مصرف همزمان آبمیوه یا میوه، با مولتی ویتامین به جذب بهتر آن کمک نمی‌کند. بلکه برعکس باعث می‌شود که مواد مغذی برای جذب با هم بیشتر رقابت کنند. ویتامین ها با معده خالی بهتر جذب می‌شوند. اگر نمی‌توانید با معده خالی مولتی ویتامین به او بدهید، حداقل نیم ساعت بعد از وعده غذایی به او مولتی ویتامین دهید.

آیا اشکالی دارد که میوه ها را پوست کنده و چند ساعت بعد مصرف کنیم؟ مصرف همزمان چند میوه چه طور؟

مصرف چند میوه به صورت همزمان مشکلی ندارد اما بعد از پوست و خرد کردن میوه، آنها را به سرعت مصرف کنید. زیرا بسیاری از ویتامین‌های محلول در آب مانند ویتامین C و ویتامین‌های گروه B در اثر ماندن یا اکسیدشدن از بین می‌روند

من هر روز دو لیوان آبمیوه طبیعی به بچه ام می دهم. آیا خوب است؟

استفاده شیرخوار از مقادیر زیاد آب میوه ممکن است سبب اسهال و یا کاهش اشتهای او به غذا و حتی شیر مادر شود؛ مصرف مکرر آب میوه حتی اگر رقیق هم شده باشد، خصوصاً اگر به جای فنجان توسط بطری و یا هنگام خواب به کودک داده شود، می‌تواند به مینای دندان کودک صدمه بزند و نهایتاً پوسیدگی دندان ایجاد کند.
مصرف بیش از حد آب میوه به دلیل عدم دریافت مواد مغذی و پروتئین، سبب سوء تغذیه، کم خونی، کوتاهی قد و در برخی موارد سبب چاقی کودک می‌شود؛ آب میوه‌های تجارتی اکثراً حاوی سوربیتول و یا فروکتوز فراوان و مواد افزودنی هستند که می‌تواند سبب بی‌قراری، نفخ معده و مشکلات گوارشی در شیرخواران شود

متخصصان تغذیه در مدافون می‌توانند در فراهم کردن یک رژیم غذایی مناسب به شما راهنمایی کنند

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 532

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرفا جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.برای درمان حتما به توصیه و تجویز پزشک یا روانشناس خود عمل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *