سوالات رایج درباره حاملگی خارج از رحم

در این مقاله از مدافون به برخی از سوالات رایج شما درباره حاملگی خارج از رحم پاسخ خواهیم داد. پس تا انتها همراه مدافون باشید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

سوالات رایج درباره بارداری خارج از رحم
بارداری خارج از رحم چیست؟

هنگامی که تخمک بارور شده در خارج از رحم کاشته شود، حاملگی خارج از رحم رخ می دهد. بارداری خارج رحمی غالبا در لوله رحمی اتفاق می افتد که تخمک ها را از تخمدان ها به رحم منتقل می کند. به این نوع از حاملگی خارج رحمی، حاملگی لوله ای گفته می شود.

آیا حاملگی خارج از رحم منجر به سقط جنین می شود؟

حاملگی خارج از رحم به علت عوارض خطرناکی که برای مادر به همراه دارد، باید سریعا تشخیص داده شده و درمان شود. در چنین شرایطی بسته به تشخیص پزشک، به کمک دارو یا روش های دیگر مثل جراحی، ختم بارداری صورت می گیرد.

احتمال ایجاد حاملگی خارج از رحم چقدر است؟

طبق آمار به دست آمده، احتمال بارداری خارج از رحم حدود 2 درصد گزارش شده است.

آیا راه هایی برای جلوگیری از حاملگی خارج از رحم وجود دارد؟

بله. برای جلوگیری از ایجاد حاملگی خارج از رحم، توصیه می شود پیش از اقدام برای بارداری، مراقبت های قبل از بارداری را توسط متخصص زنان انجام دهید و نکات لازمه را رعایت فرمایید. برای مثال مصرف سیگار را ترک نمایید. از مصرف مکرر قرص های جلوگیری خودداری کنید. در صورت عفونت واژینال درمان لازم را انجام دهید.

آیا استرس می تواند باعث بارداری خارج از رحم شود؟

حاملگی خارج از رحم به دلیل سبک زندگی مدرن، عفونت ها و استرس زیاد در زنان شهری در ۱۵ سال گذشته ۱۵٪ افزایش یافته است.

چه علتی باعث ایجاد حاملگی خارج از رحم می شود؟

عللی مانند: مصرف سیگار، مصرف مکرر قرص های اورژانسی و قرص های جلوگیری از بارداری، عفونت های مزمن رحم و خارج رحم، مبتلا شدن به آندومتریوز، بارداری در سنین بالای ۳۵ سال، سابقه بارداری خارج از رحم در گذشته و… موجب ایجاد بارداری خارج از رحم می شوند.

آیا بارداری خارج رحم موجب نازایی می شود؟

در صورت تشخیص و درمان سریع بارداری خارج رحمی، در صورتی که لوله ها آسیبی ندیده باشند، احتمال ایجاد نازایی در افراد وجود ندارد.

آیا امکان تولد نوزاد در بارداری خارج از رحم وجود دارد؟

در حاملگی خارج از رحم، جنین نمی تواند زنده بماند. هنگامی که حاملگی خارج رحمی اتفاق بیافتد، زنان اغلب درد شکمی و خونریزی واژینال دارند که در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد. از این رو این جنین ها باید خارج شوند و هیچ امکانی برای زنده ماندن آن ها وجود ندارد.

عوارض بارداری خارج از رحم چیست؟

بارداری خارج از رحم می تواند کشنده باشد مگر اینکه فورا تشخیص داده و به آن رسیدگی شود. اگر این مساله تشخیص داده نشود، باعث پارگی لوله رحم و خونریزی شدید در شکم می شود. بارداری های خارج از رحم که در جاهای دیگر همچون گردن رحم یا تخمدان شکل می گیرند نیز می توانند به رگ های خونی اطراف خود حمله کنند و موجب خونریزی بسیار زیاد شوند.

همین حالا با دکتر زنان آنلاین مدافون مشاوره کن و پاسخ سوالات خود را دریافت کن.

آیا با آزمایش بارداری می توان بارداری خارج از رحم را تشخیص داد؟

بله. با اینکه بسیاری از علائم بارداری خارج رحم و بارداری طبیعی یکسان هستند اما میزان هورمون hCG تا حدودی می تواند نشان دهنده حاملگی خارج رحم باشد. در یک بارداری طبیعی مقدار گنادوتروپین جفتی انسانی hCGبه سرعت افزایش می یابد (طی 48 ساعت دو برابر می شود، یعنی اگر در بار اول عدد hCG 200 باشد بعد از 48 ساعت باید به بیشتر از 400 برسد) و اگر سطح hCG آن طور كه انتظار می رود افزایش نیابد (کمتر از 66% طی 48 ساعت) و همینطور مدت زمان دو برابر شدن هورمون hCG به 10 روز می رسد، به وجود نوعی بارداری غیر طبیعی مشكوک می شویم. در صورت وجود بارداری خارج رحمی، ممكن است سطح hCG افزایش یابد ولی در سونوگرافی، هیچ نشانه ای مبنی بر بارداری درون رحم دیده نمی شود.

آیا بعد از یک بارداری خارج رحمی می توان یک بارداری طبیعی و سالم را تجربه كرد؟

بله. هر چه زودتر بارداری خارج رحمی تشخیص داده و درمان شود صدمات كمتری به لوله های رحم وارد شده و شانس یک حاملگی عادی را در آینده افزایش می دهد. حتی اگر خانمی یكی از لوله هایش را از دست بدهد باز هم می تواند مادامی كه یک لوله رحم سالم دارد بطور عادی باردار شود. با این حال در آینده به محض آگاهی از بارداری باید به پزشک خود اطلاع دهد تا سونوگرافی زودهنگام و بررسی های لازم انجام شود. با تشخیص‌ زود هنگام‌ و انجام‌ عمل‌ جراحی‌، احتمال‌ بهبود کامل‌ زیاد است‌. در 50 تا 85 درصد از بیماران‌، حاملگی ‌های‌ بعدی‌ طبیعی‌ هستند.

اگر شما هم درگیر موضوع بارداری خارج از رحمی هستید، می توانید همین الان از بهترین پزشکان متخصص زنان سوال خود را در ای زمینه بپرسید.

برو به لیست متخصص آنلاین زنان و زایمان

این مقاله به تایید دکتر رسیده است

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

خانه » مجله پزشکی و روانشناسی » پرسش از پزشکان » سوالات رایج درباره حاملگی خارج از رحم

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.4 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 3701

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *