سوالات رایج درباره آب مروارید

در این مقاله از مدافون به برخی از سوالات رایج درباره آب مروارید پاسخ داده ایم. تا انتها همراه مدافون باشید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. پرسش و پاسخ پزشکی خدمتی دیگر از مدافون.

سوالات رایج آب مروارید

برخی سوالات رایج درباره آب مروارید

آب مروارید چیست؟

آب مروارید لایه کدری از لنز طبیعی چشم است که بین قسمت جلویی و پشت چشم، واقع در پشت مردمک قرار دارد.

آیا ممکن است آب مروارید به دلیل ضربه به سر، یا ضربه به چشم اتفاق بیافتد؟

بله، آب مروارید می تواند ناشی از ضربه به سر و بدون ایجاد آسیب در چشم ایجاد گردد.

آیا آب مروارید تنها در افراد مسن به وجود می آید؟

آب مروارید معمولا به آرامی و با گذشت زمان و در افراد بالای 50 سال تأثیر گذار خواهد بود . معمولا حدود نیمی از جمعیت در سن 65 سالگی دچار آب مروارید و تقریبا همه افراد بالای 75 سال دارای حداقل آب مروارید خفیف در یک یا هر دو چشم هستند. در موارد نادر، نوزادان می توانند آب مروارید مادرزادی داشته باشند. این مشکل معمولا مربوط به مادر ، زمانی که مبتلا به سرخک، ابله مرغان و یا یکی دیگر از بیماری های عفونی در دوران بارداری باشد ، خواهد بود. اما گاهی اوقات آنها به ارث برده می شوند.

آیا جراحی آب مروارید خطرناک است؟

تمام جراحي ها دارای ريسک هایی هستند، آب مروارید نیز ممکن است خطرناک باشد. با این حال، جراحی آب مروارید، جراحی رایجی است. بسیاری از جراحان آب مروارید چندین هزار جراحی را در این زمینه انجام داده اند. انتخاب جراح با تجربه بسیار بر روند جراحی تاثیر گذار بوده و باعث کاهش خطرات جراحی می گردد

آیا آب مروارید مادرزادی ارثی است؟

طبق مطالعات انجام شده ، حدود 0.03 درصد از نوزادی دارای برخی از انواع آب مروارید مادرزادی هستند. حدود 20 درصد از آنها سابقه آب مروارید ارثی مادرزادی را داشتند.

آیا دارو‌هایی مثل سیلدنافیل و دارو‌های مشابه می ‌توانند باعث ایجاد آب مروارید شوند و آیا بعد از عمل دید چشم‌ ها به حالت اول برمی‌گردد یا خیر؟

خیر، این دارو موجب آب مروارید نمی ‌شوند و ممکن است به شبکیه چشم آسیب بزنند.

آیا در هرسنی می‌ توان آب مرواردید را برداشت؟ حتی اگر چندین سال از آن گذشته باشد و اقدامی برای برداشتنش انجام نشده باشد!

بله، هر زمان که عدسی به حدی کدر شده باشد که در بینایی اختلال ایجاد کرده باشد، زمان اصلی برای عمل آب مروارید است.

سلام الان حدود دو ماه است که جفت چشم هایم درد می‌کند و اخیرا چشم راست من سوزن سوزن می‌شود که باعث شده نیم رخ راستم کلا درد بگیرد. سن بنده ۵۰ سال است. آیا این مشکل می‌تواند ناشی از آب مروارید باشد؟ با توجه به شغلم ناچارم که روزانه به مدت ۷ الی ۸ ساعت به صفحه موبایل نگاه کنم. آیا آب مروارید ممکن است به دلیل نگاه به صفحه موبایل باشد؟

بسته به نوع آب مروارید علائم متفاوت است. با این حال آب مروارید در سنین بالا عمدتا علائمی همچون ایجاد هاله اطراف نور، 2 بینی تک چشمی، کاهش قدرت دور بینی و افزایش ناگهانی قدرت نزدیک بینی است. آب مروارید در سنین کودکی بیشتر با کاهش دید شدید همراه است. خیر مشکل شما ممکن است به دلیل خشکی چشم یا مشکلات شبکیه باشد. در صورتی که مشکلات چشم راست شما بیشتر شد به پزشک مراجعه کنید.

چشم پزشک آنلاین مدافون در تمامی ساعات شبانه روز آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. شما می توانید با نصب و ثبت نام در اپلیکیشن پزشک آنلاین مدافون، از بهترین متخصصان چشم پزشک کشور، مشاوره پزشکی آنلاین دریافت نمایید.

با سایر سوالات رایج درباره آب مروارید آشنا شوید.

عوارض احتمالی جراحی آب مروارید چیست؟

همانند هر جراحی دیگر که باعث ایجاد درد، عفونت، تورم و خونریزی میگردد این روش نیز دارای عوارض خاص خود میباشد ، اما تعداد کمی از افراد عوارض جراحی جدی آب مروارید را تجربه خواهند نمود. در اغلب موارد عوارض جانبی این روش می تواند با موفقیت بوسیله دارو یا روش های دیگر درمان گردند. برای کاهش خطرات ابتلا به مشکلات بعد از جراحی آب مروارید، بایستی دستورالعمل هایی که توسط جراحان به شما ارائه میگردد را جدی گرفته و هرگونه علائم غیر معمول را بلافاصله به پزشک گزارش داد.

سلام ۵۵ سال دارم و به تشخیص پزشک چشمم آب مروارید دارد ولی به لحاظ خشکی چشم، نظر پزشک این است که اول پلاک چشم گذاشته سپس عمل آب مروارید انجام دهم. نمی‌خواهم پلاک بگذارم در این صورت آیا عمل آب مروارید امکان دارد یا خیر؟

خیر؛ بهتر است به توصیه پزشک عمل کنید. قبل از عمل آب مروارید باید حتما با گذاشتن پلاک مشکلات سطح چشم برطرف شود. در صورتی که پلاک نگذارید عفونت ایجاد می‌شود یا بعد از عمل قدرت دید به خوبی باز نمی‌گردد. پلاک با قرار گرفتن در مجاری اشک چشم موجب بیشتر شدن اشک می‌شود که برای مواردی که با خشکی مواجه هستیم گذاشتن پلاک ضروری است.

آیا بعد از عمل آب مروارید، دور و نزدیک را می‌توان بدون عینک دید؟

در هنگام عمل آب مروارید عدسی کدر شده بیمار، با یک عدسی مصنوعی تعویض می‌شود، اگر قدرت لنز مصنوعی که محاسبه‌ی آن توسط کامپیوتر مخصوصی صورت می‌گیرد و پزشک در محاسبه آن نقشی ندارد، درست محاسبه شده باشد و سایر قسمت‌های چشم نظیر قرنیه، شبکیه و عصب چشم سالم باشند، شخص می‌تواند دور را بدون عینک به خوبی ببیند ولی برای نزدیک باید عینک بزند.

آب مروارید خطرناکتر است یا آب سیاه؟

آب مروارید و آب سیاه هر دو باعث کاهش دید می‌شوند ولی وقتی آب مروارید عمل شود اگر قسمت‌های دیگر چشم سالم باشد معمولاً دید به وضع سابق بر می‌گردد ولی در آب سیاه آن مقداری از بینایی که از بین رفته، بعد از عمل معمولاً دیگر بر نمی‌گردد و نقصان بینایی دائمی است، البته باید توجه داشت اگر آب مروارید خیلی برسد می‌تواند به آب سیاه تبدیل شود.

آیا آب مروارید ارثی است؟

بعضی از انواع آب مروارید می‌تواند جنبه ارثی و مادرزادی داشته باشد و در کودکی بروز نماید ولی معمولاً آب مروارید به علت افزایش سن بوجود می آید، البته در بعضی خانواده‌ها آب مروارید در سنین کمتری مثلاً ۴۰ سالگی بوجود می آید.

آیا هر کس آب مروارید داشته باشد، آب سیاه هم می‌گیرد؟

خیر، فقط وقتی آب مروارید خیلی رسیده باشد که باعث تنگ شدن زاویه‌ی چشم (محل خروج مایع زلالیه) گردد خطر آب سیاه بوجود می آید. البته بعضی افراد ممکن است آب سیاه همراه آب مروارید داشته باشند بدون این که هیچ گونه ارتباطی بین آن‌ها باشد.5

آیا می توان بعد از جراحی آب مروارید ورزش کرد؟

حداقل یک هفته پس از جراحی باید از هرگونه فعالیت بدنی شدید خودداری کنید. فعالیت هایی که می توانند فشار را در چشم شما افزایش دهند می توانند خطر ابتلا به عوارض را افزایش دهند. پس از چند روز، در صورت رفع مشکل توسط پزشک، می‌توانید فعالیت‌های سبک‌تری مانند راه رفتن را از سر بگیرید. پس از حدود چهار هفته، باید بتوانید یک برنامه ورزشی معمولی را از سر بگیرید.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 5633

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.