ارتباط بیماری کرونا و کاوازاکی

ارتباط بیماری کرونا و کاوازاکی

کرونا و کاوازاکی

با پاندمی کرونا در جهان، خبری در شبکه های اجتماعی منتشر شد که با شیوع بیماری کرونا، بیماری کاوازاکی افزایش یافته است.  این خبر بسیاری از خانواده های دارای کودک را نگران ساخت. دکتر محمد حسین نجفی، متخصص قلب و عروق مدافون در این باره می گوید: « خانواده ها نگران نباشند. اینکه ارتباطی بین کرونا و کاوازاکی وجود داشته باشد هنوز شناخته شده و اثبات شده نیست.»

بیماری کاوازاکی چیست؟

بیماری کاوازاکی یک بیماری قدیمی و شناخته شده است.  این بیماری منشا ایمونولوژیک دارد و علت آن ناشناخته است. در این بیماری شایع ترین و سخت ترین اتفاقی که می تواند بیفتد، درگیری رگ های قلبی است که می تواند باعث ایجاد لخته شود و می تواند باعث سکته در کودکی شود.

معمولا کودکان زیر 5 سال دچار بیماری کاوازاکی می شوند. میزان درگیری اطفال پسر، 1.5 برابر اطفال دختر است و می تواند بثورات جلدی یا ضایعات پوستی ایجاد کند. معمولا این ضایعات پوستی در ناحیه کشاله ران هست. این بیماری می تواند خود را به صورت ضایعات پوستی، بزرگ شدن غدد لنفاوی و درگیر کردن مخاطات، دهان یا زبان آشکار شود. در این بیماری زبان به شکل توت فرنگی شکل در می آید. از دیگر علائم این بیماری تب خیلی شدید است.

درمان بیماری کاوازاکی

اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان خیلی زود صورت می گیرد. اگر این بیماری حتی درمان نشود، در اغلب موارد خود به خود بهبود پیدا می کند.

علت بیماری کاوازاکی چیست؟

همان طور که گفته شد علت این بیماری ناشناخته است و ممکن است ویروس ها، باکتری ها یا زمینه های ژنتیکی باشد. بیماری کاوازاکی مسری نیست.

علائم بیماری کاوازاکی چیست؟

قرمزی چشم

تب بالا

مخاطات سرخ شده

تورم انگشتان

ضایعات و بثورات پوستی

زبان توت فرنگی شکل شده

بزرگ شدن غدد لنفاوی

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.