تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

استرس و اضطراب

اغلب افراد تفاوت میان استرس و اضطراب را نمی‌دانند و گمان می کنند که این دو یک چیز هستند. اما بایستی بدانید که استرس و اضطراب دو اختلال روانی جدا از هم هستند. گرچه استرس و اضطراب هر دو در دسته‌ی افکار منفی قرار می‌گیرند، اما با یکدیگر متفاوت‌اند. در این مقاله از مدافون به تفاوت های میان این دو خواهیم پرداخت. همراه مدافون باشید.

جهت مشاوره با زهرا محمدنیا ایمنی، روانشناس بالینی مدافون کلیک کنید.

اضطراب چیست؟

اضطراب را می‌توان درک خطر غیرواقعی و غیرفوری دانست. اگر مدت‌ها پس از مواجهه با یک پلنگ همچنان همه جا خطر پلنگ را احساس می‌کنید یا تصویر و خاطره آن مدام جلوی چشم شما ظاهر می‌شود دچار اضطراب شده‌اید.

استرس چیست؟

استرس واکنشی فیزیولوژیک به یک عامل واقعی و حقیقی بیرونی است. در واقع استرس شرایط یا احساسی است که در آن فرد از لحاظ ادراکی بر این باور است که مجموع خواسته و انتظاراتی که از او وجود دارد، فراتر از منابع، امکانات و توانمندی های در اختیار اوست.

تفاوت استرس و اضطراب

روشن‌ترین فرق استرس و اضطراب این است که استرس دلیل روشنی دارد و این در حالیست که دلیل روشنی برای اضطراب وجود ندارد.

در واقع استرس معطوف به یک موقعیت خاص و آشکار می باشد.

برای مثال:

  • هنگام کنکور اغلب دانش آموزان دچار استرس می‌شوند.
  • هنگام خواستگاری و یا ازدواج افراد دچار استرس می شوند.

اما اضطراب حالتی مبهم و تنش‌ زا بوده که عموما دلیل روشن و واضحی ندارد. در چنین مواقعی شخص هر چه فکر می‌کند نمی‌تواند دلیلی برای دلشوره و نگرانی خود پیدا کند.

نکته دیگر قابل ذکر در تفاوت استرس و اضطراب آن است که ما خود را در قبال استرس ناتوان نمی‌یابیم و می‌توانیم راه‌هایی برای غلبه بر آن پیدا کنیم. اما در برابر اضطراب تفکرمان آن است که کاری از دست ما بر نمی‌آید و امور بر ما غلبه دارند.

راه های درمان استرس و اضطراب

همانطور که گفته شد عموما افراد برای استرس خود دلایل خاصی دارند. از این رو برای درمان استرس کافیست که ابتدا منشا را پیدا کنیم و سپس راه هایی برای کنترل و درمان آن بیابیم. اما در هنگام بروز اضطراب این موضوع کمی پیچیده تر می شود و فرد نیازمند مشاوره با روانشناس می باشد. زیرا استفاده از جلسات مشاوره برای کاهش میزان اضطراب بسیار کمک کننده می باشد. شما می توانید برای کاهش اضطراب خود، با روانشناسان مدافون مشاوره کنید.

روانشناسان مدافون

علائم استرس و اضطراب

در واقع تفاوتی میان علائم استرس و اضطراب در افراد وجود ندارد. زیرا بسیاری از علائم این دو اختلال یکسان هستند. برخی از این علائم عبارتند از:

  • عرق دست و پا
  • برانگیختگی
  • تحریک پذیری
  • تپش قلب
  • احساسات ناخوشایند منفی
  • درد قلب
  • افزایش فشار خون
  • دردهای جسمانی مانند: کمر درد، پا درد، میگرن و …

منبع: زهرا محمدنیا ایمنی روانشناس بالینی

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.9 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 165

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.