مراحل انجام تست غربالگری

غربالگری بارداری

بررسی وضعیت سلامت جسمی جنین، یکی از اصلی ترین اقدامات پیش از زایمان می باشد. همانطور که میدانید سلامت جنین نه تنها برای والدین بلکه برای کل جامعه نیز اهمیت بالایی دارد. زیرا تولد جنین دارای مشکل هم برای خانواده و هم برای جامعه، هزینه ها و زحمت های فراوانی را به همراه خواهد داشت.

از این رو چندیست که متخصصان زنان و زایمان، مادران باردار را به کمک تست غربالگری مورد بررسی قرارمی دهند تا از تولد کودکان دارای مشکلات ذهنی مانند: کودکان دارای سندروم داون جلوگیری کنند.

انجام تست ها و آزمایش های غربالگری مراحلی دارد که ما در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

در این مقاله به شما خواهیم گفت که چه کسانی نیازمند انجام تست غربالگری هستند و بایستی این آزمایشات را به صورت کامل انجام دهند. همراه مدافون باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت کنید.

جهت مشاوره با دکتر زهرا نادری، جراح و متخصص زنان و زایمان مدافون کلیک کنید.

چه کسانی باید آزمایش غربالگری بدهند؟

توصیه می شود که همه ی بانوان باردار در تمامی سنین این تست را انجام بدهند. زیرا با توجه به تحقیقات صورت گرفته مشاهده شده است گاهی افرادی که در سابقه خانوادگی آن ها هیچگونه مشکلات ژنتیکی و یا سندرومی وجود نداشته، کودکانی با این مشکلات را به دنیا آورده اند. از این بهتر است که تمامی بانوان این تست را انجام بدهند.

مراحل آزمایش غربالگری

عموما آزمایش های غربالگری در سه مرحله انجام می شوند. در ادامه به معرفی این مراحل خواهیم پرداخت.

  • غربالگری سه ماهه اول دوران بارداری
  • غربالگری سه ماهه دوم دوران بارداری
  • غربالگری سه ماهه سوم دوران بارداری

غربالگری سه ماهه اول دوران بارداری

اولین مرحله آزمایش های غربالگری در ۱۱ الی ۱۳ هفتگی انجام می شود که شامل مراحل زیر می باشد.

اگر دکتر لازمی اینجا کلیک کن.

سونوگرافی

در سونوگرافی پزشک به کمک امواج صوتی از جنین درون رحم تصویربرداری کرده ووضعیت و اندازه جنین را مورد بررسی قرار می دهد. سونوگرافی یکی از راه های تشخیص نقص های احتمالی در رشد اندام ها و استخوان های جنین می باشد.

آزمایش های خون اولیه

آزمایش خون اولیه عبارتند از: تست غربالگری یکپارچه سرم و تست غربالگری یکپارچه ترتیبی. در این دو آزمایش، مواردی مانند: میزان پروتئین A موجود در خون، مقدار هورمونی به نام هاش سی جی، عامل RH ، نوع گروه خونی، ابتلا به بیماری های چون اچ آی وی، هپاتیت ب، سفلیس و سرخجه مورد بررسی قرار گرفته و مشخصاً معلوم می شوند.

نمونه برداری از پرزهای جفتی

این تست غربالگری یکی از مهم ترین و کاربردی ترین آزمایش های غربالگری می باشد. با توجه به نمونه برداری از پرز های جفتی، احتمال وجود و یا بروز بیماری ها و اختلالاتی چون سندروم داون و برخی دیگر از نقص های مادرزادی مشخص می گردد. تست غربالگری نمونه برداری از پرز های جفتی به دو صورت واژنی و یا شکمی انجام می شود.

جهت مشاوره با دکتر آزیتا صفارزاده کرمانی، جراح و متخصص زنان و زایمان کلیک کنید.

غربالگری سه ماهه دوم دوران بارداری

مادران باردار در سه ماهه دوم دوره بارداری خود نیز نیازمند انجام آزمایش های مختلف غربالگری هستند. برخی تست هایی که در این دوران انجام می پذیرند عبارتند از:

آزمایش خون

نام آزمایش خونی که در سه ماهه دوم بارداری از مادران باردار گرفته می شود، آزمایش کوآد مارکر است. در این غربالگری چهار ماده آلفافتوپروتئین، استریول آزاد، hCG و Ingibin A در خون مادر اندازه‌گیری می ‌شوند و بیماری های نظیر سندرم داون، تریزومی 18 و نقص لوله عصبی (ONTD) و سندرم 3SLO مورد بررسی قرار می گیرند.

آزمایش گلوکز

آزمایش گلوکز جهت تشخیص دیابت در دوران بارداری گرفته می شود.

آمینوسنتز

تست غربالگری آمینوسنتز است در مواقعی مانند: غیر طبیعی بودن جواب سایر آزمایش های غربالگری، داشتن اختلالات کوروموزومی در مادر، بیشتر بودن سن مادر از ۳۵، وجود اختلالات ژنتیکی در خانواده و وجود نوعی اختلال ژنتیکی در پدر و مادر انجام می گیرد.

غربالگری سه ماهه سوم دوران بارداری

آزمایش های غربالگری بارداری معمولا در همان دو مرحله سه ماهه اول و دوم به پایان می رسد. اما در شرایطی خاص ممکن است که غربالگری دیگری در سه ماهه سوم بارداری انجام گردد. این شرایط عبارتند از:

  • پایین بودن جفت
  • خطرناک بودن موقعیت جفت

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.9 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 280

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.