رژیم غذایی مناسب در فصل بهار

رژیم غذایی بهار

صحبت های دکتر سارا نجفی، پزشک عمومی درباره رژیم غذایی مناسب در فصل بهار:

فصل بهار فصل نو شدن است. در این فصل همه چیز از جمله درختان، گل ها، هوا و حتی بدن انسان، دچار درگونی، تغییر و تحول می شوند. همانطور که در فصل زمستان برای دوری از سرما و محافظت از بیماری ها، به دنبال لباس های زمستانی و مواد غذایی با طبع گرم هستید، در فصل بهار نیز این اصول بایستی به درستی رعایت گردد. برای آن که با رژیم غذایی مناسب فصل بهار آشنا شوید، ادامه این مقاله از مدافون را مطالعه کنید.

از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری نمایید.

پزشکان توصیه می کنند که برای جلوگیری از افزایش غلظت خون و در پی آن خستگی و کسالت بیش از حد در فصل بهار، از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری نمایید. زیرا در فصل بهار، سیستم گوارشی ما به دلیل خروج گرما از اندام های داخلی، ضعیف تر می گردد و قدرت کافی برای هضم غذاهای سنگین نخواهد داشت. پس بایستی در فصل بهار، مصرف غذاهای سنگین و چرب را کاهش دهیم.

جهت مشاوره با لاله کرامت، مشاور تغذیه و رژیم درمانی مدافون کلیک کنید.

از سبزیجات و میوه ها استفاده کنید.

از آنجایی که فصل بهار موجب کسالت و خستگی بیش از حد در افراد می شود، خوردن مواد غذایی سبک و پر از ویتامین ها و مواد معدنی، می تواند تاثیر بسیار بر سلامت و شادابی داشته باشد.

از آنجایی که سبزیجات و میوه ها دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد غذایی هستند، مصرف آن ها در فصل بهار توصیه می شود. از جمله سبزیجاتی که مصرف آن ها در فصل بهار توصیه میشود، عبارتند از:

کاهوی برگ قرمز

این کاهو سرشار از فیبر و ویتامین k می باشد که به حفظ استخوان ها و سلامت آن ها کمک می کند. از طرف دیگر کاهوی برگ قرمز دارای کالری کمی می باشد و موجب کاهش وزن در افراد می شود.

جهت مشاوره با رضا عباسی، مشاور تغذیه و رژیم درمانی کلیک کنید.

کنگرفرنگی

این گیاه یک پروبیوتیک بسیار قوی است که به باکتری های موجود در روده که کار هضم غذا را انجام می دهند، کمک بسیاری می کند.

اسفناج

گیاه اسفناج سرشار از آهن، پروتئین، ویتامین A، ویتامین C و ویتامین K می باشد. در نتیجه مصرف این گیاه کمک بسیاری به ساخت ماهیچه و سلامت بدن می کند.

دمنوش بخورید.

شما می توانید در فصل بهار برای از بین بردن سموم تجمع یافته و مواد هضم نشده بدن خود از چای زنجبیل تازه و داغ ، شربت های لیمو، نارنج، آلبالو، به، غوره، انار، سکنجبین، کاسنی و زرشک استفاده نمایید. همچنین می توانید برای کاهش آلرژی های فصل بهار از این مواد غذایی استفاده کنید.

مشاوره آنلاین مدافون همیشه با شماست.

زنجبیل

گیاه زنجبیل باعث کاهش علائم آلرژی مانند تورم، خارش راه تنفسی در گلو، بینی و حتی چشم می شود. با توجه به مطالعات انجام شده کسانی که به صورت مرتب از زنجبیل استفاده می کنند، پروتئین های که در آن ها شروع کننده آلرژی هستند سرکوب می شوند و کمتر دچار آلرژی می شوند.

مرکبات

مصرف مرکبات مانند پرتقال، لیمو، نارنج و گریپ فروت به دلیل ویتامین C بالای آن ها، باعث کاهش علائم آلرژی می شوند. همچنین مرکبات می توانند باعث کاهش التهاب راه های هوایی فوقانی در افراد گردند.

مصرف گوشت را کمتر کنید.

بهتر است که در فصل بهار از گوشت های گوسفند، گوساله و گاو کمتر مصرف کنید. زیرا فصل بهار گرم و تر می باشد و قدرت هاضمه در این فصل به شدت کاهش می یابد. از این رو مصرف غذاهای سنگین مانند گوشت های قرمز، موجب اذیت شدن معده و روده شما می شود. همچنین ممکن است مصرف این گوشت ها در فصل بهار، موجب بروز بیماری گردد.

در این فصل بهتر است از گوشت پرندگانی مانند کبک و بلدرچین استفاده کنید.

جهت مشاوره با فاطمه حق شنو، متخصص تغذیه و رژیم درمانی مدافون کلیک کنید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 185

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.