بارداری و سرطان سینه

بارداری و سرطان سینه

دکتر محمد درچین، متخصص آنلاین آنکولوژی و رادیوتراپی مدافون در این مقاله و ویدئوی زیر در این باره توضیح داده اند.

با توجه به اینکه تعداد زیادی از خانم های مبتلا به سرطان سینه در سن باروری هستند، اقدام برای حاملگی پس از درمان سرطان پستان، یکی از پرسش های رایج برای این بیماران است.

پاسخ این سوال پزشکی این است که سرطان های پستان که در دوران غیر از حاملگی تشخیص داده شده اند، باید به طور مناسبی درمان شوند و تا قبل از اقدام به بارداری تا زمان صحیح پی گیری شود.

در خانم هایی که قبل از شروع درمان ها، پریودهای مناسبی داشتند، حتی با قطع قاعدگی، احتمال تخمک گذاری وجود دارد. بنابراین با شروع درمان های سرطان، لازم است که از روش های پیش گیری از بارداری به طور مناسب استفاده شود.

برای بیمارانی که قبل از درمان در سنین نزدیک یائسگی بوده اند لازم است که ابتدا آزمایشات خونی مناسب از نظر بررسی وضعیت یائسگی انجام شود.

درمان های هورمونی در صورت بروز حاملگی، اختلالات جنینی را افزایش می دهد. بنابراین اکیدا توصیه می شود که از روش های جلوگیری از بارداری به طور صحیح در طول دوره درمان استفاده شود.

در خانم هایی که مبتلا به سرطان پستان بوده اند و درمان شده اند، به دلیل آنکه در اغلب موارد، عود بیماری طی دو سال پس از درمان اتفاق می افتد، توصیه می شود که بارداری 2 تا 3 سال بعد از پایان درمان به تعویق بیفتد.

در صورتی که در خانم های درمان شده قصد بارداری وجود داشته باشد باید قرص تاموکسیفن قطع شود. با این حال درباره این موضوع کاملا با احتیاط و بر طبق شرایط بیمار باید تصمیم گیری شود. این موضوع توسط

متخصص آنکولوژی و یا متخصص زنان و زایمان بررسی شده و در صورتی که شواهدی از عود بیماری وجود نداشته باشد، می توانند برای بارداری اقدام کنند.

مقالات دیگر دکتر محمد درچین آنکولوژیست

برای تشخیص سرطان به چه پزشکی باید مراجعه کرد؟

نقش ویتامین دی در سرطان

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.