شیوع جدید بیماری سرخک

شیوع سرخک در ایران

متاسفانه خبرهایی ناشی از شیوع جدید ویروس سرخک به گوش می رسد که این موضوع موجب نگرانی بسیاری از افراد و علی الخصوص والدین گردیده است.

ویروس سرخک که چندیست در کل دنیا شیوع جدیدی یافته موجب نگرانی بسیار شده است. این ویروس که هم اکنون اپیدیمی آن در کنگو بوده و چیزی حدود 13 هزارنفر را به خود مبتلا کرده است در کشورهای آمریکا، انگلیس و برخی از استان های ایران نیز مشاهده شده است. در این مقاله از مدافون به بررسی علت شیوع و راه های جلوگیری انتقال این ویروس خواهیم پرداخت. همراه مدافون باشید.

سرخک چیست؟

راه های انتقال ویروس سرخک

از آنجایی که ویروس سرخک در دسته بیماری های تنفسی قرار دارد، بسیار راحت از راه تنفس انتقال می یابد. عموما این ویروس از راه های زیر انتقال می یابد:

  • نفس کشیدن
  • عطسه
  • سرفه
  • ترشحات بینی
  • ترشحات دهان

باید بدانید که این ویروس از قدرت انتقال بالایی برخوردار است و قدرت انتقال آن در مقایسه با کوید 19 چیزی نزدیک به 10 برابر بیشتر است. میزان بالای سرایت و قدرت انتقال سرخک نشان می دهد که این ویروس می تواند به راحتی در یک کشور و حتی جهان اپیدیمی وحشتناکی ایجاد نماید.

مشاور تلفنی رایگان خدمتی نوین از اپلیکیشن مدافون

ضرورت واکسیناسیون سرخک در کودکان

تحقیقات نشان می دهند که پس از واکسینه شدن حدود 85 درصد از کودکان، آمار ابتلا و مرگ ناشی از بیماری سرخک 80 درصد کاهش پیدا می کند. این آمار نشان می دهد که واکسیناسیون سرخک از اهمیت و ضرورت بالایی برخوردار است. چرا که ویروس سرخک عوارض بسیار وحشتناکی از حمله مرگ را خصوصا برای کودکان در پی دارد.

در سال 2000 سازمان WHO اعلام کرد که به دلیل واکسیناسیون مکرر و مرتب در سراسر جهان ویروس سرخک تحت کنترل قرار گرفته است. اما این سازمان اظهار داشت که سرخک به صورت کلی ازمیان نرفته و واکسیناسیون باید به روال گذشته صورت بگیرد.

جهت مشاوره با دکتر یاسین حسین زاده، متخصص کودکان و نوزادان کلیک کنید.

علت شیوع مجدد سرخک

طی دو سال گذشته به علت شیوع ویروس کرونا و شرایط اپیدمی این ویروس، بسیاری از مادران از تزریق واکسن MMR یا واکسن سرخک به کودکان خود خودداری نموده اند. همین امر موجب شد که این ویروس مجدد شیوع یابد و کودکان بسیاری را به خود درگیر نماید. متاسفانه در پی عدم واکسیناسیون نوزادان شاهد شیوع سرخک در چند استان همچون سیستان و بلوچستان و هرمزگان هستیم به طوری که حدود 25 کودک در این دو استان درگیر بیماری سرخک شده اند.

با اپلیکیشن مشاوره آنلاین مدافون ، 120 و رد کن.

راه های درمان سرخک

سرخک بیماری است که درمان و داروی ضد ویروسی خاصی نداشته و درمان آن کاملا حمایتی است. برخی از این درمان ها عبارتند از:

  • استفاده از دارو های تب بر مانند استامینوفن
  • مصرف فراوان مایعات و مواد مغذی
  • مصرف ویتامین A
  • تزریق واکسن MMR

سرخک مانند کرونا دارو و درمان خاصی ندارد

منبع: دکتر سارا نجفی پزشک عمومی مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *