درباره حمله قلبی بیشتر بدانید.

در این مقاله از مدافون درباره ویژگی ها و نحوه عملکرد قلب، ساختار قلب، حمله قلبی و راه های درمان آن توضیح خواهیم داد. پس تا انتها همراه مدافون باشید.

حمله قلبی

قلب چیست؟

همه ی شما قلب را دیده اید و می دانید که قلب هرکس حدودا به اندازه مشت بسته دست آن است و جنس آن به صورت کلی از عضله و گوشت است. اما این را هم بدانید که عضله موجود در قلب با سایر قسمت های بدن تفاوت دارد و غیر ارادی می باشد. یعنی انبساط و انقباض آن به صورت خود به خود صورت می گیرد و قابل کنترل نیست.

قلب 4 حفره دارد و دو تای آن حفره ها که دهلیز نام دارند ورودی خون هستند و درواقع خون را می پذیرند. دو حفره دیگر خون را از قلب خارج می کنند که بطن نام دارند.

خود عضله قلب مانند تمام عضلات و ارگان های دیگر برای اینکه بتواند کارش را که انقباض و انبساط است را درست انجام دهد نیاز به انرژی و اکسیژن دارد و همانند سایر اعضا این موارد را از طریق خون دریافت می کند. نکته جالب قضیه این است که قلب با توجه به آن که درون خودش پر از خون است، ولی از خون درون خود استفاده نمی کند و برای تغذیه این عضله نیاز است که یک سری رگ های خونی ویژه ای باشند که خون را به این عضلات برسانند. در علم پزشکی به این رگ ها عروق کرونر گفته می شودو در واقع اگر تنگی یا انسدادی در این عروق وجود داشته باشد و پروسه انتقال مواد غذایی و اکسیژن به عضله قلب با اختلال مواجه شود، قلب دچار مشکل می شود.

اختلالات عروقی قلب

اختلالات عروقی قلب به دو دسته تقسیم می شوند.

کاهش جریان خون

در این نوع اختلال ممک است بخشی از عروق دچار گرفتگی شوند و شدت جریان خون در آن ها کاهش یابد.

قطع جریان خون

در این نوع اختلال جریان خون در عروق به صورت ناگهانی قطع می شود که این عمل موجب سکته قلبی می شود.

چنانچه هر یک از این اختلالات در خونرسانی رخ دهد، کارکرد عضله مختل می شود و نمی تواند به صورت نرمال منقبض و منبسط شود و در نتیجه یک سری مواد خاص از آن ترشح می شود که این مواد حس درد را ایجاد می کنند.

بنابراین حس دردی که ما هنگام این اختلالات متوجه می شویم بسیار مفید است و باعث می شود سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنیم و با درمان به موقع از حوادث خطرناک بعدی و سکته قلبی جلوگیری کنیم.

عروق کرونر اصلی کدامند؟

بطن چپ که خون را از قلب خارج می کند و وارد شریان آئورت می کند، به دو رگ اصلی که رگ کرونر راست و رگ کرونر اصلی چپ نام دارند متصل می شود. رگ کرونر اصلی چپ طول 1 تا 3 سانتی متری دارد که در نهایت خود به دو رگ دیگر تقسیم می شود. تمامی این رگ ها، رگ های کرونر اصلی نام دارند.

انواع گرفتگی رگ در حمله قلبی

 • اگر یک رگ بیمار دچار مشکل و گرفتگی باشد، بیماری یک رگ نامیده می شود.
 • اگر دو رگ بیمار دچار مشکل و گرفتگی باشد، بیماری دو رگ نامیده می شود.
 • و اگر سه رگ بیمار دچار مشکل و گرفتگی باشد، بیماری سسه رگ نامیده می شود.

علائم و ویژگی های حمله قلبی

حمله قلبی و قلب درد ویژگی ها و علائمی دارد که در ادامه آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد. البته دقت داشته باشید که در تمامی موارد استثناهایی نیز وجود دارد و این علائم به صورت کلی هستند.

دردهای قلبی عموما به صورت دردهای فشارنده به همراه احساس درد مبهم و سنگینی در قفسه سینه هستند. این دردها عموما در وسط یا سمت چپ قفسه سینه احساس می شوند. ولی گاها کل قفسه سینه را درگیر می نمایند و می توانند از فک تا ناف انتشار پیدا کنند.

این درد ها می توانند به هر دو بازو نیز انتشار پیدا کنند. اما نکته ی قابل توجه آنجاست که این درد عموما تنها به بازوها انتشار می یابد و موجب درد و گزگز بی حسی انگشتان نمی شود. همچنین دردهایی که حالت نقطه ای و تیرکشنده و لحظه ای دارند کمتر مربوط به قلب می شوند.

بنابراین یک درد فشارنده با احساس سنگینی در قسه سینه است که می تواند همراه با علائمی مانند: تعریق سرد، احساس تنگی نفس، سنگینی نفس یا تهوع و استفراغ نشان دهنده حمله قلبی باشد.

آنژین قلبی چیست؟

دقت نمایید اگر علائم فوق بلافاصله بعد از فعالیت یا کار سنگین ایجاد شود و فرد بلافاصله بعد آن بنشیند و قرص زیر زبانی مصرف کند و طی 5 الی 10 دقیقه درد کمتر و بهتر شود، به این حالت آنژین مزمن گفته می شود و ربطی به حمله قلبی ندارد. این بیماری نیازمند بررسی می باشد. ولی فوریت و برای درمان آن نیاز نیست.

اما اگر این درد بعد از 10 دقیقه با استراحت و نشستن خوب نشد، حتما باید اورژانسی به بیمارستان مراجعه نمایید.

اقدامات اولیه در صورت حمله قلبی

پس از احساس درد و مراجعه به بیمارستان، اولین اقدام دریافت نوار قلب از بیمار می باشد. عموما پزشک با شرح حال و معاینه و نوار قلب تشخیص لازم را می دهد. اما اگر شک و شبهه ای وجود داشته باشد، آزمایشی که آنزیم های قلبی را مورد بررسی قرارمی دهد از بیمار گرفته می شود.

اگر همه ی این ها خوب باشد و همچنان پزشک شک نماید که ممکن است منشا درد از قلب باشد، تست های بیشتر ی از فرد دریافت می نماید.

 • این تست ها عبارتند از:
   تست ورزش
 • اسکن هسته ای
 • استرس اکو
 • استرس ام ار ای
 • سیتی آنژیوگرافی

راه های درمان حمله قلبی

 اگر در اورژانس تشخیص حمله حاد قلبی داده شود، بهترین راه درمان انجام آنژیوگرافی سریع و مشاهده رگ درگیر و مسدود شده و در صورت امکان رفع انسداد به روش آنژیوپلاستیمی باشد که به آن پرایمری PCI گفته می شود.

اما در شهرستان ها و جاهای کم امکانات در صورت نبود امکانات، راه دومی نیز وجو دارد. در این روش دارویی به بیمار تزریق می شود که لخته های ایجاد شده را در خود حل می کند و باعث شود این انسداد حاد حداقل کمی حل شود و راه باریکی برای عبو رخون پیدا شود. در مرحله بعد بیمار در اولین فرصت باید آژیوگرافی نماید و وضعیت تشخیص داده شود.

آنژیوگرافی

درباره آنژیوگرافی بیشتر بدانید.

درمان دارویی حمله قلبی

در کنار درمان های لحظه ای حمله قلبی که آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و عمل قلب باز هستند، راه های درمان دیگری نیز وجود دارد. بیمارانی که دچار تنگی عروق هستند می توانند با صلاحدید پزشک داروهایی مانند: استاتین ها، آسپرین و … را جهت بازگشایی مجدد عروق قلبی مصرف نمایند.

سبک زندگی پس از حمله قلبی

پس از مشکلات قلبی، داشتن زندگی سالم در کنار مصرف داروهای تجویزی کمک بسیاری به بهبود سلام شما می نماید. از این رو بهتر است نکات زیر را رعایت نمایید.

 • سبک زندگی سالم را انتخاب کنید
 • حداقل روزی نیم ساعت پیاده روی در سطح صاف داشته باشید
 • رژیم غذایی مملو از میوه و سبزی تازه داشته باشید.
 • از مصرف نمک و خوراکی های شیرین حدالامکان پرهیز نمایید.
 • روغن گیاهی و حدالامکان روغن زیتون مصرف نمایید.
 • هفته ای دو مرتبه ماهی مصرف نمایید.
آیا درد شدید در دست چپ نشان دهنده بیماری قلبی است؟

درد دست چپ همراه با درد قفسه ی سینه یا تنگی نفس ممکن است علامت حمله ی قلبی باشد. در این ‌صورت باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

آیا تعریق سرد می تواند ارتباطی با بیماری های قلبی داشته باشد؟

اگر تعریق سرد همراه درد آنژینی قفسه سینه باشد، احتمال حمله‌ های قلبی مطرح است. اگر تعریق سرد همراه تپش قلب، سرگیجه، ضعف و بیحالی باشد، احتمال آریتمی‌های قلبی مطرح است. در نارسایی شدید قلبی، تعریق سرد همراه با تنگی نفس و احساس خستگی ایجاد می ‌شود.

دکتر فرشاد جوادیه، متخصص قلب و عروق مدافون

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 3326

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.